dinsdag, 16 augustus 2016 10:50

Postenspel / hoekenspel / vijfkamp

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Een Postenspel is manier om met verschillende groepjes meerdere spellen tegelijk te kunnen spelen. Een postenspel is dus geen spel op zichzelf! Een voorbeeld van een postenspel is de vijfkamp of een hoekenspel.

Beschrijving van de activiteit

Varianten van postenspellen

Bij een postenspel wordt een grote groep kinderen verdeeld in meerdere kleine groepjes van (+/-) evenveel kinderen, verder staan er een aantal spelletjes klaar op verschillende plekken op het terrein. Er zijn heel verschillende manieren om kinderen een postenspel te laten doen:

 • De kinderen werken de posten af volgens een vast doordraaischema, als een fluitsignaal klinkt gaat het groepje door naar de volgende post. Er zijn ongeveer net zoveel posten als groepjes, en de opdrachten op de posten duren allemaal ongeveer even lang. Dit is de meest standaard manier.
 • De kinderen werken de posten af in hun eigen tempo, en gaan naar een post die op dat moment geen groepje heeft. Zorg dat er meer posten dan groepjes zijn, zodat groepjes niet of niet te lang op elkaar hoeven wachten. Als ze dat willen, kunnen ze sommige posten meer dan één keer doen, bijvoorbeeld om een record te verbeteren.
 • De posten zijn genummerd. Op een centraal punt hangen bordjes met de nummers van de posten, voor elke post één bordje. De groepjes halen een willekeurig bordje op bij het centrale punt, en gaan de post doen die bij dat nummer hoort. Als ze het nummer weer terugbrengen, mogen ze een ander nummer pakken. Er zijn meer posten dan groepjes, zodat er op het centrale punt altijd bordjes zijn om uit te kiezen.
 • De posten zijn verspreid over een groot gebied. Ze kunnen gevonden worden middels een vossenjacht (dus gewoon lang en goed zoeken), het oplossen van een puzzel, of door gebruik te maken van kaart- of GPS-coördinaten.
 • Maak er levend mastermind van. Voor elke post die met succes is afgerond, mogen de kinderen één keer een gokje wagen.

Benodigd materiaal

Afhankelijk van de posten

Tips

 • Afhankelijk van de opdracht op de post en het niveau van de kinderen kun je ervoor kiezen om wel of geen leiding op een post te zetten voor uitleg en hulp.
 • Zorg voor variatie in de type spellen.
 • Duurt het postenspel langer dan een uur, bouw dan ook een drink- en/of eetpost in
 • Houd er rekening mee dat een postenspel meestal uitloopt, neem er dus ruim de tijd voor.
 • Heb je een centrale post en héél veel deelnemers, overweeg dan om subcentrale posten in te bouwen om de centrale post een beetje te ontlasten.
 • Verzin creatieve manieren om punten te tellen die de kinderen kunnen behalen op de verschillende posten.

Enkele suggesties voor opdrachten en spelletjes om op posten uit te voeren:

Lees 8331 keer Laatst aangepast op zondag, 28 juni 2020 14:42
Log in om reacties te plaatsen