maandag, 31 augustus 2015 02:00

Hikebom of primitieve warme maaltijd

Beoordeel dit item
(3 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Een lekkere warme maaltijd bereiden op houtvuur.

Beschrijving van de activiteit

Fase 1: Vuur maken
Bouw een kookvuur, bijvoorbeeld een tafelvuur of een kribvuur. En stook hier een goed warm vuur op.

Fase 2: Koken
Snij de ingrediënten in niet al te grote blokjes. Leg ze vervolgens op een stuk aluminiumfolie. Maak van het folie een bakje, doe er ½ beker water in en vouw het aluminiumfolie dicht. Doe er nog minimaal 2 lagen aluminium folie omheen en leg het pakketje 15 tot 25 minuten in de warme as. Na 15 tot 25 minuten ga je het pakketje voorzichtig aan de bovenkant openmaken om te zien of dat het tegen gaar aan is. Zo ja dan uit het vuur halen nog 5 min laten afkoelen/nagaren en vervolgens smullen maar. Als het helemaal gaar is, dan is de onderkant vaak zwart.

Fase 3: Smullen en opruimen
Als het eten gaar en iets afgekoeld is, mag je jou eigen hikebom lekker opsmullen. Hierna ga je natuurlijk alles netjes opruimen.

Tussen fase: Veiligheid rond vuur
Tijdens het wachten op het gaar worden van het eten kun je natuurlijk uitleg geven over de branddriehoek/veiligheid rond vuur/vuurtypes (en wat kun je er mee) of de verschillende houtsoorten (hoe zien ze er uit en wat zijn de voor en nadelen van elke houtsoort).

Mogelijke gerechten
Variant 1: Shoarma
Neem wat shoarmavlees (gekruid, anders wat kruiden toevoegen). Leg dit op een stuk zilverfolie. Doe er een ½ kopje rijst bij. Doe er wat paprika, prei, en uien bij. Vouw het aluminiumfolie tot een bakje. Doe er ½ kopje water bij. Vouw het alumininumfolie nu helemaal dicht. Doe er minimaal nog twee andere lagen omheen. 15-25 mininuten in de hete as laten liggen.

Variant 2: Hutspot met gehakt
Neem wat gehakt (gekruid, anders wat kruiden toevoegen). Leg dit op een stuk zilverfolie. Doe er een ½ kopje aardappelenblokjes bij. Doe er wat wortelen en uien bij. Vouw het aluminiumfolie tot een bakje. Doe er ½ kopje water bij. Vouw het aluminiumfolie nu helemaal dicht. Doe er minimaal nog twee andere lagen omheen. 15-25 minuten in de hete as laten liggen.

Variant 3: Paella
Neem wat blokjes chorizo worst en garnalen. Leg dit op een stuk zilverfolie. Doe er een ½ kopje rijst bij. Doe er wat doperwtjes en paprika bij. Vouw het aluminiumfolie tot een bakje. Doe er ½ kopje water bij. Vouw het aluminiumfolie nu helemaal dicht. Doe er minimaal nog twee andere lagen omheen. 15-25 minuten in de hete as laten liggen.

Variant 4: Eigen creatie
In principe is alles op deze manier te bereiden dus haal vooral wat gezond is en wat de jeugdleden lekker vinden. Combineer van alles: niks is te gek! Zonder vlees kan ook, maar voeg dan wat extra water of een beetje boter toe.

Voorbereidingstijd

 • Boodschappen halen.
 • Materialen klaar leggen.
 • Eventueel een vuur maken.

Benodigd materiaal

 • Materialen voor het vuur:
  • Pionierhout voor kookvuur (tafelvuur/kribvuur).
  • Aanmaakhout/stookhout.
  • Lucifers.
  • Blusmateriaal.
 • Boodschappen voor het eten (inclusief aluminiumfolie).
 • EHBO-koffer.
 • Eventueel materialen voor de tussenfase.
 • Handschoenen/tang om de pakketjes uit het vuur te halen.

Tips

 • "Ik lust al die groente niet en thuis eet ik dat nooit hoor"... Doe het er dan toch maar door, want zonder groente is het vrij droog en smakeloos (en lust de leiding het ook niet ;)).
 • Maak een vuur per nest/ploeg, dan is duidelijker wel pakket van wie is, en kun je het overzicht makkelijker bewaren over welk pakketje er hoe lang opstaat. De tafel met ingrediënten kan eventueel gezamenlijk.
 • Bouw er een soort wedstrijdelement in: wie kookt er als eerste? Wie heeft er als eerste een (gare/niet verbrande) maaltijd?
 • Zonder vlees kan ook, maar voeg dan wat extra water of een beetje boter toe.

Veiligheid

 • Gebruik vuurvaste handschoenen of een tang om de gerechten in en uit het vuur te halen.
 • Denk aan koelmaterialen voor de mogelijke brandwonden.
 • Denk aan voldoendde blus materialen (per vuur {per 6 á 7 personen} minimaal een emmer water/zand).
Lees 7686 keer Laatst aangepast op zondag, 06 februari 2022 12:35
Log in om reacties te plaatsen