maandag, 31 augustus 2015 02:00

Frustospel

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Na deze activiteit kennen de deelnemers het verschil tussen een spel mét en een spel zónder keuzevrijheden. Het Frustospel is een handbalachtig spel, dat steeds anders gespeeld wordt door inbreng van de spelers. Taak van de spelleiding is om de regels te allen tijde strak te handhaven.

Beschrijving van de activiteit

Het Frustospel is een handbalachtig spel, dat steeds anders gespeeld wordt door inbreng van de spelers. Taak van de spelleiding is om de regels te allen tijde strak te handhaven.

Basisregels:

 • Spelers moeten door overspelen scoren in het doel van de tegenpartij.
 • Spelers mogen niet lopen met de bal, alleen overgooien.
 • Bij een overtreding krijgt de tegenpartij een vrije worp op de plaats van de overtreding.

Speel het spel ongeveer 1 tot 2 minuten. Leg het dan stil. Elke partij gaat naar zijn eigen doel. Partij A mag een regel verzinnen, die alleen voor partij B geldt. Dit mag van alles zijn! Laat dit helemaal over aan de creativiteit van de spelers en leg hier zo min mogelijk beperkingen bij op. Partij B mag een regel verzinnen die alleen voor partij A geldt. Houd wel steeds de veiligheid van de spelers in het oog.

De teams hebben 30 seconden bedenktijd. Daarna leggen ze hun regel uit aan de tegenpartij. Hervat het spel weer en blijf de regels streng hanteren, ook de nieuwe. Na 1 tot 2 minuten leg je het spel weer stil. Elk team mag weer een nieuwe regel verzinnen voor de tegenpartij. De regel van daarvoor komt te vervallen. Bij de eerste keer merk je nog weinig frustratie bij de spelers, wellicht in tegenstelling tot de daarop volgende keren. Zijn de teams 'te aardig' voor elkaar om gefrustreerd te raken, of accepteren de spelers de gelijkheid van het verzinnen van de regels te gemakkelijk, neem dan het heft in handen en bepaal zelf regels voor de beide teams. Uiteraard zijn dat regels die zeer frustrerend zijn voor de spelers.

Na dit een keer of vijf gedaan te hebben, leg je het spel stil. Het evaluatieproces begint. Vragen die je kunt stellen bij het evalueren van dit eerste spel:

 • Hoe was het om dit spel te spelen?
 • Wat maakte het zo... (leuk, vreselijk, grappig, frustrerend; afhankelijk wat genoemd wordt bij de eerste vraag)?
 • Hoeveel vrijheid had je om het spel te spelen zoals je dat wilde?
 • Wat vond je daarvan?
 • Wat zou het spel (nog) leuker kunnen maken?
 • Wat heb je daarvoor nodig?

Speel het spel hierna weer maar dan op de manier zoals de spelers hebben voorgesteld. Je kunt het spel bijvoorbeeld laten spelen met regels die voor beide partijen gelden. Het kan ook zijn dat de groep ervoor kiest het spel op precies dezelfde manier te spelen. Het verschil met de eerste keer is dan, dat deze manier van spelen een gezamenlijke keuze is geweest. De spelleiding kan nu ook wat minder strak fluiten.

Speel nu weer vijf partijtjes van 1 tot 2 minuten. Heb je het hele spel gespeeld, dan is het tijd voor een terugblik:

 • Wat was voor jou het verschil tussen beide manieren van spelen?
 • Waarin zat dat verschil?
 • Welke manier van spelen vond je prettiger?
 • Wat maakte het prettiger om te spelen?
 • Hoeveel vrijheid had je de tweede keer om het spel te spelen zoals je dat wilde?
 • Wat vond je daarvan?
 • In het eerste spel heb je weinig te kiezen. De tegenstander of de spelleiding legt je een regel op. Je hebt weinig keuzevrijheid. Als we kijken naar andere situaties, bijvoorbeeld huiswerk maken: hoeveel keuzevrijheid heb je dan om je huiswerk te maken?
 • Weet je een voorbeeld te noemen van een situatie waarin mensen geen keuzevrijheid hebben?
 • Weet je een voorbeeld te noemen van een situatie waarin mensen wel keuzevrijheid hebben?
 • Hoeveel keuzes maak jij iedere dag?
 • Hoe vrij ben je in het maken van die keuzes?

Dit is een spel waarbij de nadruk ligt op de activiteit. Je kunt hiermee gemakkelijk een link leggen naar de bewustwording van de keuzevrijheden die wij in Nederland hebben. Leuk als opwarmertje om het thema 'vrijheid' eens verder uit te diepen met je groep!

Benodigd materiaal

 • Een (hand)bal.
 • Twee doelen of pylonen om doelen te vormen.
 • Twee gelijkwaardige partijen.
 • Een of twee scheidsrechterfluitjes.

Tips

 • Omdat bij dit spel nogal wat regels van toepassing zijn, is het handig om het met twee scheidsrechters te spelen.
Lees 2462 keer Laatst aangepast op dinsdag, 29 september 2020 21:50
Meer in deze categorie: « Run for life Levend Scoutingcluedo »
Log in om reacties te plaatsen