maandag, 31 augustus 2015 02:00

Run for life

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Scouts ervaren hoe het voelt wanneer alles om je heen onzeker en onbetrouwbaar is. Op een speelveld van minimaal 50 x 50 m, liefst begroeid en het liefst in de schemering of duisternis.

Beschrijving van de activiteit

Verdeel de groep in twee partijen: de vluchtelingen en de bewoners. De vluchtelingen moeten proberen veilig in een ander land te komen, de tegenovergelegen kant van het speelveld. Een deel van de bewoners zal dit proberen te voorkomen, maar uiteindelijk heeft elk van de bewoners zijn eigen mening en handelswijze. Verder zijn er grensbewakers. Dit is geen partij. Leidinggevenden nemen deze rollen voor hun rekening.

Vluchtelingen

Elke vluchteling start met een aantal spelkaarten:

 • Zijn rol (vluchteling).
 • Een leven.
 • Vrijheid.
 • Gezondheid.
 • Geld.

Enkele vluchtelingen hebben extra kaarten, een wapenkaart met extra vrijheidskaarten en/of een artsenkaart met extra gezondheidskaarten.

Om in een ander land te komen, hebben ze minimaal nodig:

 • Hun leven.
 • Vrijheid.
 • Gezondheid.
 • Soms ook geld (zie verder).
 • Een van de volgende manieren om over de grens te komen: een ticket, een vrachtauto, een boot, een gids.

Bewoners

De bewoners spelen verschillende rollen. Dit is echter niet aan ze te zien!

 • Militair: De militairen proberen de vluchtelingen tegen te houden. Zij kunnen een vluchteling van zijn vrijheid beroven (vrijheidskaart innemen), verwonden (gezondheidskaart innemen) of zijn leven nemen (levenskaart innemen). Is een vluchteling zijn vrijheid of gezondheid kwijt, dan kan hij niet anders dan doelloos in het speelveld verblijven totdat hij door een medevluchteling of bewoner geholpen wordt. Is een vluchteling zijn leven kwijt, dan moet hij het speelveld verlaten. Een vluchteling die gewond is, kan daarna ook nog zijn vrijheid of leven kwijtraken. Een vluchteling die zijn vrijheid kwijt is, kan ook nog zijn gezondheid of leven kwijtraken.
 • Helper: Sommige inwoners zullen vluchtelingen helpen. Soms in ruil voor geld, soms uit idealisme. Zij kunnen vluchtelingen voorzien van geld, ticket, boot, vrachtauto, gids, medische verzorging (gezondheidskaart geven) of vluchtelingen bevrijden (vrijheidskaart geven).
 • Verraders: Andere inwoners zullen vluchtelingen aangeven (vrijheidskaart innemen), verwonden (gezondheidskaart innemen) of beroven (geldkaart innemen).

Ook de bewoners hebben verschillende kaarten:

 • Een levenskaart.
 • Een identiteitskaart:
  • Militair die vluchtelingen arresteert; mag alleen vrijheidskaart innemen.
  • Militair die vluchtelingen molesteert; mag alleen gezondheidskaart innemen.
  • Militair die vluchtelingen vermoordt; mag alleen levenskaart innemen, van iedereen, dus ook van bewoners.
  • Inwoner die helpt uit winstbejag; geeft ticket, boot, vrachtauto, gids, gezondheids of vrijheidskaart in ruil voor geld.
  • Inwoner die helpt uit idealisme; geeft zonder tegenprestatie ticket, boot, vrachtauto, gids, geld gezondheids of vrijheidskaart.
  • Inwoner die vluchteling aangeeft; neemt vrijheidskaart in.
  • Inwoner die vluchteling molesteert; neemt gezondheidskaart in.
  • Inwoner die vluchteling berooft; neemt geld in.
 • De bewoners lopen ook een beperkt risico. Wanneer zij een vluchteling aanspreken en deze direct zijn wapen laat zien, raakt de bewoner zijn leven kwijt en moet hij het speelveld verlaten. De vluchteling met wapen mag dit tegen iedereen gebruiken, ook tegen medevluchtelingen, mits hij dit direct bij het eerste contact doet.

De grensbewaking (leiding) controleert of iemand het andere land in mag. Een vluchteling moet langs de grensbewaking. Sommige grensbewakers zijn corrupt. De vluchteling heeft dan geld nodig. Heeft een vluchteling geen geld meer, dan moet hij zijn vrijheid inleveren. Andere grensbewakers zijn correct. Zij controleren alle papieren (benodigde kaarten) en laten de vluchteling door als alles klopt. Grensbewaking kan niet uitgeschakeld worden, zij horen immers bij het land waar de vluchtelingen naartoe willen.

Spelverloop

Tijdens het spel spreken spelers elkaar aan. Diegene die aanspreekt (aantikt) mag de ander vragen zijn kaarten te laten zien. Pas daarna laat hij zelf zijn kaarten zien. Iedereen moet bij een contact direct al zijn kaarten laten zien, behalve de wapenkaart van de vluchteling. Die blijft geheim. Dit is het 'zwakke' punt van het spel, want hier is fraude heel gemakkelijk mogelijk. Als bijvoorbeeld spelers hun geld niet laten zien, kan een ander het ook niet afnemen. Doe een beroep op de eerlijkheid van de spelers. Het gaat immers niet om winnaars. Hoewel het spel eigenlijk 'ieder voor zich' is, zullen de spelers elkaar toch moeten aanspreken en helpen. Het einde van het spel wordt door de tijd bepaald, want het is nooit 'uit'.

Verdeel de rollen, afhankelijk van het aantal spelers. Bij de bewoners moet iedere rol minstens één keer voorkomen. Vul daarna evenredig aan met helpers en collaborateurs. Via de helpers moeten er voldoende mogelijkheden voor grenspassage in het spel zijn. Verdeel onder de vluchtelingen hooguit één of twee wapenkaarten. Deze mogen onderling doorgegeven worden.

Benodigd materiaal

 • Diverse kaartjes (zie hier boven).

Tips

 • Als je speltak te klein is om het spel goed te spelen, zoek dan bijvoorbeeld de samenwerking met de regio om hier een spannende regionale roverscoutactiviteit van te maken of nodig je vrienden uit om mee te spelen.
 • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 16 Vrede, veiligheid en rechtvaardigheid.

Ben je enthousiast over dit thema en/of wil je er meer over weten? Kijk dan op vrijheid.scouting.nl

Daar vind je onder andere het verhalenproject met verschillende persoonlijke verhalen van scouts die in de oorlog actief waren. Klik op het kaartje om te zien welke verhalen zich bij jou in de buurt hebben afgespeeld.

Aanvullende informatie

Lees 2636 keer Laatst aangepast op donderdag, 25 april 2024 18:39
Meer in deze categorie: « Ik speur met Keet Kleur Frustospel »
Log in om reacties te plaatsen