maandag, 22 februari 2016 14:47

Het grote complimenten actie spel

Beoordeel dit item
(2 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Complimenten geven is de beste manier om elkaar op een zeer vriendelijke wijze te leren kennen. Speel dit snelle en leuke spel en ontdek wie van jullie elkaar als beste kent.

Beschrijving van de activiteit

Het spel bestaat uit 3 fases:

 • Beginfase
 • Actievefase
 • Evaluatiefase

Beginfase

In de beginfase schrijft iedereen (ongezien van elkaar) voor elk lid een compliment op een papiertje in de vorm van een vis. Geef de deelnemers mee dat ze zelf wel moeten onthouden welke complimentjes ze gegeven hebben aan wie. Het is  de bedoeling dat het compliment met een voorbeeld wordt toegelicht. Bijvoorbeeld: Henk is zo behulpzaam omdat hij altijd de afwas doet. Voor iedere ontvanger gaan de visjes in een eigen, ondoorzichtig bakje of zakje.

Actievefase

Één voor één mag iemand een "complimentje vissen". Diegene pakt een visje uit zijn of haar bakje/zakje, leest het compliment hardop voor en moet raden van welke persoon het compliment afkomstig is. Deze persoon daagt hij of zij uit voor een kort duel. Dit duel bestaat uit een zelfbedachte uitdaging die bij het compliment past. Als de uitdager niets kan bedenken, mogen anderen helpen (In het bovengenoemde voorbeeld zou je bijvoorbeeld een korte race met "afwas" in de armen kunnen houden, of een spel wie het snelst door de juiste vragen te stellen kan raden waar een derde persoon "hulp bij wil". Bij concrete vaardigheden als "jij kunt goed dingen in elkaar zetten" of "jij weet altijd snel een oplossing te vinden" is het bedenken van een uitdaging uiteraard wat eenvoudiger.) 

De uitgedaagde mag zelf kiezen om de uitdaging aan te gaan, of iemand anders aan te wijzen die in zijn plaats de uitdaging aangaat. Iedere persoon mag maximaal twee keer een uitdaging aannemen. Als de uitgedaagde dus al twee keer is uitgedaagd, wijst hij of zij sowieso een ander aan (die op zijn beurt nog geen twee keer is geweest). Eventuele punten voor de winst gaan uiteraard naar degene die de uitdaging aan gaat, niet naar degene die in eerste instantie werd aangewezen.

 Na afloop van het duel wordt gekeken of de uitdager inderdaad de juiste persoon had aangewezen als bron van het compliment.

De puntentelling is als volgt

 • - 3 punten voor de uitdager als deze wint
 • - 5 punten voor de uitgedaagde als deze wint.
 • - 2 bonuspunten voor de uitdager als deze de herkomst van het compliment goed heeft geraden (ongeacht of de betreffende persoon de uitdaging wel of niet is aangegaan)
 • - 1 punt voor degene die het compliment heeft opgeschreven, als de uitdager de verkeerde persoon heeft aangewezen (ongeacht wie uiteindelijk aan het duel hebben meegedaan)

Evaluatiefase

Als iedereen één keer heeft gevist, tel je de punten bij elkaar op en kijk je wie er heeft gewonnen. Vervolgens leest iedereen in stilte de rest van zijn of haar complimenten. Als iedereen klaar is met lezen, doe je een rondje, beginnende bij de winnaar. Iedereen leest hardop zijn of haar (1) favoriete compliment en (2) meest verrassende compliment voor en legt kort uit waarom. Er wordt verder niet onthuld van wie deze complimenten afkomstig zijn. Bespreek hoe jullie het vonden. Waarom geef je elkaar niet vaker complimenten?

Benodigd materiaal

 • Pennen/stiften/potloden
 • Briefjes in de vorm van een vis (die er allemaal zoveel mogelijk hetzelfde uitzien) x het aantal deelnemers in het kwadraat.
 • Een "scorebord"

Tips

 • Let op dat de uitdagingen niet te lang zijn, maximaal 5 minuten (3 minuten als je met 12 - 19 personen bent, 2 minuten als je met 20 of meer bent).
 • Zorg dat je vast een aantal materialen bij de hand hebt, zodat de duels snel kunnen worden begonnen. Denk aan: spelmateriaal, pioniertouw, basic schrijf- en knutselgerij, een computer/laptop/tablet, enz.
 • Maak wat extra visjes voor als er iets misgaat.
 • Werk met een bepaalde kleur stift zodat je goed kan terugvinden welk compliment van jou was (zorg dan wel dat je erlkaars kleur stift niet ziet).

Aanvullende informatie

Lees 5408 keer Laatst aangepast op zondag, 29 oktober 2023 12:01
Log in om reacties te plaatsen