maandag, 10 april 2023 12:39

Douane spel: Vluchtend de grens over

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

De jeugdleden de spanning rondom vluchten laten ervaren.

Beschrijving van de activiteit

Probeer in het veilige land te komen door de grens over te steken zonder gepakt te worden door de grenswachters. Deel de groep in tweeën. Het ene deel begint als vluchteling, het andere deel als grenswachter.

De vluchtelingen beginnen in het onveilige land dat ze willen ontvluchten. Dwars door het speelveld loopt een grenszone dat bewaakt wordt door de grenswachters. Aan de andere kant van deze grenszone is het veilige land.

De vluchtelingen willen natuurlijk in het veilige land aankomen om een nieuw leven te beginnen. De grenswachters willen dit tegenhouden door de vluchtelingen staande te houden (te tikken) en deze terug te sturen naar hun eigen land.

De vluchtelingen kunnen op een aantal manieren ontsnappen aan de grenswachters:

 • Door niet gepakt te worden
 • Als ze wel gepakt worden, moet de vluchteling dobbelen met een dobbelsteen. Het gegooide nummer staat voor een actie en bepaalt of je door mag of niet.
 1. je laat een vals paspoort zien. De grenswachter gelooft je en laat je door.
 2. je laat een vals paspoort zien. De grenswachter ziet dat het vals is en stuurt je terug.
 3. de grenswachter stuurt je terug.
 4. je biedt de grenswachter geld aan om hem/haar om te kopen. Hij/zij gaat hierin mee en laat je door.
 5. je biedt de grenswachter geld aan om hem/haar om te kopen. Hij/zij gaat hier niet in mee en stuurt je terug.
 6. de grenswachter stuurt je terug.

Als de vluchteling teruggestuurd wordt, moet hij/zij bij het beginpunt opnieuw beginnen. Als de vluchteling de overkant gehaald heeft, krijgt hij/zij een punt en mag hij/zij buiten langs terug naar het beginpunt om het opnieuw te proberen.

Als de tijd voorbij is, wisselen de groepen om het andersom te spelen. De groep die aan het einde de meeste punten heeft gehaald, wint.

Variant 1: Kaartjes

In plaats van dobbelstenen kan je ook kaartjes maken van geld, valse identiteitsbewijzen en andere kanskaarten. In dat geval moet er een leiding bij de beginpost staan om de kaartjes willekeurig uit te delen.

Het kan dus zijn dat een vluchteling een kaartje met een valse identiteit krijgt om mee over te steken of een kaartje met geld om de grenswachter om te kopen. Maar het kan ook dat een kaartje getrokken wordt dat het verzet verraden is en er 10 punten van de hele groep afgehaald worden. Of dat er een razzia is waarbij alle mannelijke vluchtelingen 5 minuten uit het spel worden gehaald.

Variant 2: Met zowel kaartjes als dobbelstenen

De dobbelsteen bepaalt of de grenswachter gelooft wat er op het kaartje van de vluchteling staat of niet (even = wel, oneven = niet).

Benodigd materiaal

 • Grensaanduiding (bijvoorbeeld pionnen of touw of afzetlint)
 • Dobbelstenen
 • Iets om de score op bij te houden
 • Kaartjes met geld
 • Kaartjes met valse identiteitsbewijzen (zie verder in dit bestand)
 • Kanskaartjes (zie verder in dit bestand)

Tips

Aanvullende informatie

Lees 2991 keer Laatst aangepast op dinsdag, 26 maart 2024 20:17
Log in om reacties te plaatsen