maandag, 26 december 2022 16:02

Hoor wie klopt daar in de Jungle

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Spechten spotten

Beschrijving van de activiteit

Nu de meeste bomen hun blaadjes verloren hebben, hebben we goed zicht op de vogels in de bomen, zoals de specht. In Nederland kun je regelmatig de zwarte specht (groot), groene specht (kleiner) en grote bonte specht (kleinst) tegenkomen. In het voorjaar hakken spechten een nestholte uit in een boomstam om hun eitjes in te leggen, met een rond of ovaal gat als ingang. Dit doen ze vooral in bomen met zacht hout zoals de berk, of in dode bomen. Je kunt de houtspaanders van het hakken dan onder de boom zien liggen. In de winter zijn de gaten door de kale bomen goed zichtbaar. Soms zie je een aantal gaten boven elkaar, dat noemen we een spechtenflat. Je kunt de specht het hele jaar door op bomen horen roffelen, dit doet hij om zijn territorium aan te geven. Hij roffelt wel 10x per seconde met zijn snavel tegen de boom. Gelukkig heeft de specht een schokdemper in zijn hoofd die de klappen opvangt, zodat hij er geen hoofdpijn van krijgt. De groene specht kun je horen lachen, dat is een heel herkenbare roep.

Mang staat bij de Talaap poel, zijn oren draaien rond: Hoor wie klopt daar kinderen? Wie roffelt op bomen en maakt er een holletje in? Precies, de specht! Als je weet dat er in de omgeving spechtenholen te vinden zijn, ga deze dan (buiten het broedseizoen) met de welpen bekijken. Luister goed of je een specht hoort.

Vraag de welpen met 1 vinger zo snel mogelijk op een boom te roffelen zoals een specht dat doet. Kunnen ze dat 10x per seconde? En kunnen ze 10x per seconde met hun hoofd ja-knikken?

Zoek trommelstokjes en geef trommelles door de welpen verschillende ritmes te laten trommelen.

Benodigd materiaal

Boom met spechtenhol.

Takjes als trommelstokken.

Aanvullende informatie

Lees 725 keer Laatst aangepast op maandag, 26 december 2022 16:05
Log in om reacties te plaatsen