woensdag, 02 maart 2022 12:18

Doorgeef-zinnen / fluisterspel

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Ontdekken hoe een eenvoudige boodschap snel kan veranderen doordat het via verschillende kanalen gaat

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Rozemarijn zis op het dorpsplein. Ze luisterd hier naar wind in de bomen en de zingende vogeltjes. Stuiter komt bij haar zitten en vraagt zich af wat de wind te vertellen heeft. Rozemarijn denkt dat ze het wel weet: Ze roept alle inwoners van Hotsjietonia op om in een kring te aan staan en een zin door te fluisteren dat de wind hem niet kan horen

Thema introductie welpen

Mowgli komt Haveli in loen als hij veel mensen in elkaars oren ziet fluisteren. Hij is nieuwsgierig en vraagt aan Hathi wat ze aan het doen zijn. Hathi verteld dat hij hele grote oren heeft en daardoor meer kan horen als Mowgli of Shanti en dat de inwoners van Haveli een proberen een zin zo zacht te fluisteren dat Hathi het niet kan horen

Fluisterspel

Het fluisterspel is een leuk groepsspel waarbij er een vooraf bepaalde zin of woord moet worden door gefluisterd. Elke keer dat een deelnemer de zin of het woord doorfluisterd zal het een klein beetje veranderen. Als iedereen in de groep geweest is kan er bekend worden gemaakt met welke zin of woord er gestart is en waarmee er geëindigd is. Sommige zinnen of woorden veranderen zo erg dat het soms erg grappig kan zijn!

Ga nu in een grote kring zitten en neem zelf ergens in de kring plaats. Fluister nu de eerste zin die je verzonnen hebt aan de persoon naast je in de kring. Het maakt niet uit aan welke kant je start. De persoon die naast je zit, en van jou de zin heeft gehoord, moet het de zin nu doorfluisteren in het oor van de persoon naast hem.

Zo gaat de zin heel de kring door tot dat deze weer bij de spelleider uitkomt. De zin is nu dus heel de kring rond gegaan.
Nu gaan we horen of de zin nog hetzelfde gebleven is. Vertel aan de groep met welke zin er begonnen is en wat er van gemaakt is nadat hij door iedereen is doorgefluisterd.
Doordat de zin steeds opnieuw wordt doorgefluisterd en niet iedereen goed heeft kunnen horen wat er gezegd wordt zal de zin flink veranderen. Dit levert gegarandeerd komische verhalen op!

Let er dus op dat deelnemers niet te hard praten en de andere deelnemers kunnen horen wat ze zeggen.

Variaties

  • Het fluisterspel kan ook gespeeld worden met woorden in plaats van lange zinnen. Dit maakt het spel een stuk makkelijker en meer geschikt voor bevers
  • Als het fluisterspel erg makkelijk is voor de deelnemers gebruik dan tongbrekers. Dit zijn zinnen die moeilijk uit te spreken zijn, moeilijk te onthouden en daarmee moeilijk door te fluisteren.

Tekenen op je rug

Eigenlijk hetzelfde spel als hierboven, maar daan in plaats van luisteren ga je voelen. Je gaat in een kring zitten, maar allenmaal naar de rug van degene rechts naast je en niet naar het midden. Iemand maakt met de vinger een tekening op de rug van de persoon voor zichn, daarna tekent deze persoon dit op de volgende rug. Laat de tekening de kring rond gaan en dan gaan we horen of de tekening die iemand gemaakt heeft hetzelfde is gebleven. 

Variaties

  • Een makkelijkere versie is door een getal van 5 cijfers door te tekenen.

Schrijven en tekenen(online)

In deze digitale tijd is er ook een online versie van het doorgeefspel: Gartic Phone - het telefoonspel 
In dit spel ga je met elkaar naar een box. iedereen schrijft een (vreemde) zin op. In de volgende ronde krijg je een zin die je moet tekenen. Er zijn net zoveel rondes als er spelers zijn. Maak dus de groepjes niet te groot (5-8 personen).
Na afloop van het spel kun je zien hoe het spel zich ontwikkelde en zie je van een zin alle opeenvolgende tekeningen

Benodigd materiaal

  • Fluisterspel en Tekening op je rug: niets
  • Schrijf en teken: telefoon, tablet of pc

Veiligheid

  • Maak duidelijke afspraken over hoe je de zin moet doorfluisteren of een tekening moet tekenen, zoals hoe vaak je dit mag doen (bijvoorbeeld maximaal 2 keer per 'doorfgeef'-moment.
  • Het fluisterspel en het Teken-op-je-rug-spel zijn spelen waarbij de aandacht moet worden gehouden. Zorg dus voor een rustige sfeer.

Ben je enthousiast over dit thema en/of wil je er meer over weten? Kijk dan op vrijheid.scouting.nl

Daar vind je onder andere het verhalenproject met verschillende persoonlijke verhalen van scouts die in de oorlog actief waren. Klik op het kaartje om te zien welke verhalen zich bij jou in de buurt hebben afgespeeld.

Aanvullende informatie

Lees 7760 keer Laatst aangepast op donderdag, 25 april 2024 18:49
Log in om reacties te plaatsen