zondag, 07 november 2021 14:16

Het grote Hugo de Grote Smokkelspel

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Dit spannende smokkelspel is geïnspireerd op de bijzondere ontsnapping van Hugo de Grote uit slot Loevestein op 22 maart 1621. 

Dit smokkelspel bestaat uit 2 delen. Allereerst moeten de scouts per ploeg oude, zware boeken naar hun (ploeg)kist in Slot Loevestein smokkelen. Wanneer de kist vol zit moeten zij met de zware kist ongezien weten te ontsnappen uit het Slot. Welke ploeg lukt het om als eerste ongezien bij de Veilige Haven aan te komen?

Beschrijving van de activiteit

Thema van het spel

Dit spannende smokkelspel is geïnspireerd op de bijzondere ontsnapping van Hugo de Grote uit slot Loevestein op 22 maart 1621. Wat er zo bijzonder was aan deze ontsnapping? Dat wordt al snel duidelijk wanneer een nieuwsgierige scout een dik boek op de (kamp)tafel vindt. In het boek zit een briefje en een boodschap erop. Op het eerste gezicht lijkt het alsof er gewoon wat aantekeningen op het briefje staan “p18 - 2”, “p3 - 36”. Samen komen de scouts er al gauw achter dat het een geheime boodschap is. Het eerste nummer is het paginanummer, en het getal erachter is het zoveelste woord op die pagina! Na even puzzelen hebben de scouts de boodschap ontcijferd: “Boeken van H. de Grote. Bedankt voor het lenen. Retour afzender. Volgende zending: 22 maart 1621.”
Hugo de Grote ontving regelmatig boeken van een bekende buiten slot Loevestein. Deze boeken -of eigenlijk de kist waarin ze verstuurd werden- spelen een sleutelrol in zijn ontsnapping. Op 22 maart 1621 stuurde Hugo de Grote namelijk niet een kist vol boeken retour, maar zat hij zelf in de kist! Op deze manier wist hij uit het slot te ontsnappen. 

Spelbeschijving

In het kort

Dit smokkelspel bestaat uit 2 delen. Allereerst moeten de scouts per ploeg oude, zware boeken naar hun (ploeg)kist smokkelen. Wanneer de kist vol zit (of bij X boeken), moeten zij met de zware kist ongezien weten te ontsnappen. Welke ploeg lukt het om als eerste ongezien bij de Veilige Haven aan te komen?

Uitleg

Er zijn 3 posten: Slot Loevestein, de Bibliotheek, en de Veilige Haven. Het spel wordt in de ploegen gespeeld. Eerst moeten de scouts oude, zware boeken van de Bibliotheek naar Slot Loevestein smokkelen. In Slot Loevestein staat voor elke ploeg een kist waar de boeken in verzameld worden. Je mag uiteraard maar 1 boek per keer meenemen en in het veld lopen soldaten (leiding) die je kunnen tikken. Wanneer je getikt bent moet je het boek inleveren.

Zodra de kist vol zit met boeken (de kist moet goed zwaar zijn), verzamel je met de hele ploeg in Slot Loevestein voor deel twee van het spel: de ontsnapping. Bij de ontsnapping is het de bedoeling om met je hele ploeg én de zware kist, ongezien van Slot Loevestein naar de Veilige Haven te komen. Afhankelijk van het terrein kun je hier een soort greppeltocht, river crossing of hindernisbaan van maken. De ploeg die als eerste bij de Veilige Haven aankomt heeft gewonnen.

Benodigd materiaal

  • Per ploeg een (ploeg)kist
  • Per ploeg ~5-15 oude, zware boeken
  • Materiaal om posten te markeren/af te zetten
  • Evt matriaal voor indernisbaan
  • Evt zaklamp voor de tikkers
Lees 1550 keer Laatst aangepast op zondag, 12 december 2021 11:13
Log in om reacties te plaatsen