zondag, 21 maart 2021 14:02

Help de hommelkoningin

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het helpen van hommelkoningin.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Bas Bos en Rebbel zitten buiten in de eerste voorjaarszon. Over de tafel kruipt een hommel. Stuiter schrikt: Hij prikt toch niet. 'Nee' zegt Rebbel. Ze prikken alleen als je ze bedreigd voelen bijvoorbeeld als jij ze plaagt. Stuiter durft hem nu wat beter te bekijken. Hij vind hem wel erg langzaam lopen. Rebbel legt uit dat dit de koningin is die de hele winter heeft geslapen. deze hommel heeft nu vooral dorst en honger.

Thema introductie welpen

Mowgli en Shanti zitten buiten, bij de Talaab poel in de eerste voorjaarszon. Door het zand kruipt een hommel. Mowgli schrikt: Hij prikt toch niet. 'Nee' zegt Baloe. Ze prikken alleen als je ze bedreigd voelen bijvoorbeeld als jij ze plaagt. Mowgli durft hem nu wat beter te bekijken. Hij vind hem wel erg langzaam lopen. Baloe legt uit dat dit de koningin is die de hele winter heeft geslapen. deze hommel heeft nu vooral dorst en honger.

De activiteit

Wanneer je in het vroege voorjaar een hommel tegenkomt, die nog een beetje suf is van de lange winterrust, dan is het vast en zeker een koningin. De koningin is de enige van het hommelvolk die de vorst in de winter overleeft. In het voorjaar, als het iets warmer wordt, wordt de hommel- koningin wakker en kruipt ze uit haar schuilplaats. Ze heeft honger, want ze heeft de hele winter niets gegeten. Zo snel mogelijk gaat ze op zoek naar bloemen om nectar en stuifmeel te eten. Daarom zijn de eerste voorjaarsbloemen, zoals sneeuwklokjes, krokussen en narcissen zo belangrijk. Zodra ze voldoende gegeten heeft gaat ze eitjes leggen om een nieuwe hommelkolonie te starten. Na een paar dagen komen er larven uit de eitjes die in 4-5 weken uitgroeien tot hommels. De eerste hommels zijn werksters die de koningin gaan voeden, het nest onderhouden en de kolonie verzorgen. Later in het jaar worden er mannetjes geboren die met de jonge koninginnen paren. De jonge koninginnen zijn de enigen die de volgende winter zullen overleven, om weer opnieuw hun eigen kolonie te starten.

Natuuropdracht

Ga naar buiten. Bedenk dat je een hommel- koningin bent die net wakker wordt uit haar winterrust. Je hebt honger en gaat op zoek naar bloemen in de omgeving om van de nectar en het stuifmeel te eten. Hoeveel bloemen kun je vinden? Zijn het er genoeg denk je om je honger te kunnen stillen?Bekijk een bloemetje van dichtbij. Kun je het gele stuifmeelpoeder op de meeldraden zien zitten? Als je het aanraakt blijft het gele poeder aan je vinger plakken. Nectar is een zoete vloeistof, er zit vaak een klein druppeltje onder in een bloem.Zie je een hommel, bij of vlinder? Kijk hoe het diertje nectar en stuifmeel uit een bloem haalt en van bloem naar bloem vliegt.

Benodigd materiaal

geen

Tips

Hommels zijn net als bijen en vlinders belangrijk voor bestuiving. Ze doen geen kwaad en komen niet op zoetigheid af, zoals wespen doen. Hommels steken alleen als ze ernstig in het nauw worden gedreven.

Lees 918 keer Laatst aangepast op zondag, 21 maart 2021 14:25
Log in om reacties te plaatsen