zaterdag, 06 juni 2020 14:38

Vroege vogel concert

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het leren luisteren naar vogels.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Als Stuiter aan zijn ontbijt zit ziet hij Bas Bos al uit het bos in zijn achtertuin komen. Stuiter is nieuwsgierig en wil graag weten wat Bas zo vroeg in het bos deed. Na het ontbijt gaat Stuiter gelijk naar Bas.

Thema introductie welpen

Shanti en Mowgli liggen bij de Talaab poel op hun rug. Ze horen veel vogels uit te jungl Chil komt er bij en verteld dat 's morgens vroeg er nog veel meer vogels te horen zijn. Dat willen Mowgli en Shanti natuurlijk meemaken

De activiteit

Van begin mei tot 21 juni is de beste tijd om te genieten van een vogelconcert. Vanaf 2 uur voor zonsopkomst beginnen de eerste zangvogels te zingen, zoals de nachtegaal, zanglijster en merel. Dat zijn vogelsoorten met grote ogen die veel licht vangen.

Daarna volgen steeds meer vogels, met het hoogtepunt rond zonsopgang (1 mei 6u10). De vogels zingen zo vroeg omdat het nog te donker en koud is om naar voedsel te zoeken. Bovendien is het nog lekker stil en is de lucht vochtig met een goede akoestiek. De vogels in de buurt leren elkaar op deze manier kennen: ze zingen om een partner te vinden en ze roepen naar de buren om het territorium aan te geven.

Opdracht

Sta een keertje voor zonsopgang op met de kinderen (voor 6 uur) om heel stilletjes in het donker naar het vroege vogelconcert buiten te luisteren. Een ervaring om nooit te vergeten.

Kun je geluiden herkennen? Elke vogelsoort heeft een kenmerkend geluid. Sommige vogels roepen hun eigen naam, zoals de tjiftjaf, koekoek, kievit, grutto, karrekiet, kauw, kluut, meerkoet, vink en tureluur. Een koolmees klinkt als een fietspomp (TIE-TIE-fuuu), een buizerd ‘miauwt’, een groene specht ‘lacht’.

Tips

Op www.vogelgeluid.nl kun je vogelgeluiden afluisteren bij een plaatje van een vogel.

Lees 986 keer Laatst aangepast op zondag, 13 september 2020 14:30
Log in om reacties te plaatsen