woensdag, 21 oktober 2020 16:40

Match zeil race (Waterspel)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Matchracen is een wedstrijd waarin twee boten(met bemanning) het tegen elkaar opnemen. Dit type wedstrijdzeilen is totaal anders dan fleetracen, omdat je niet zo snel mogelijk hoeft te zijn, maar gewoon sneller dan de andere boot. Hierdoor kan het uit om de andere boot hard in de weg te zitten, weg te loeven en penalty's aan te naaien.

Beschrijving van de activiteit

Matchracen is een wedstrijd waarin twee boten(met bemanning) het tegen elkaar opnemen. Dit type wedstrijdzeilen is totaal anders dan fleetracen, omdat je niet zo snel mogelijk hoeft te zijn, maar gewoon sneller dan de andere boot. Hierdoor kan het uit om de andere boot hard in de weg te zitten, weg te loeven en penalty's aan te naaien.

De baan

De baan is een upwind-downwind. Dit houdt in:

 1. Indewindse start
 2. Bovenboei
 3. Benedenboei
 4. Bovenboei
 5. Finish

Het is gebruikelijk dat boeien Stuurboord! worden gerond, echter kan het ook voorkomen dat er niet één maar twee benedenboeien in het wedstrijdveld gelegd zijn, een zogenaamde Gate. In dit geval kan er gekozen worden aan welke kant de benedenboei wordt gerond.

Het kan ook voorkomen dat de bovenboei Bakboord gerond moet worden. Voor een wedstrijd moet de wedstrijdbaan en het veld beschreven worden in de Sailing Instructions

De start

De start van een matchracewedstrijd verschilt van een fleetrace. In de wedstrijd krijgen beide boten een kleur, blauw en geel. Beide boten starten aan de andere kant van de startlijn, blauw aan bakboord(vanuit indewind gezien), geel aan stuurboord. Het eerste sein is vijf minuten. Op vier minuten(tweede sein, P vlag op) moeten beide boten aan de goede kant van de lijn zijn, een indewindse lijn vanaf de startboei aan hun kant. anders krijgt de boot een penalty.

na vier en voor twee minuten(geen sein), moeten de boten gedipt zijn, d.w.z. dat ze in hun volledigheid minimaal één keer van boven naar beneden over de startlijn moeten zijn gegaan. Lukt dit niet: penalty

Verder moeten de boten op één minuut (derde sein, P vlag neer) onder de lijn zijn, anders is het een valse start.

Geel heeft bij de start altijd een voordeel, omdat deze begint over bakboord.

Regels

Er zijn een paar regels anders dan bij fleetracen. Zo bestaat er tijdens de rakken geen "proper course". Verder moet de loefboot bij ronding van een bovenboei, als er sprake is van "recht op ruimte", mee overstag als dit nodig is. De andere boot moet op de "layline" wel direct terug overstag. De laatste grote verandering is dat je altijd loefrecht hebt bij overlap.

Penalty's

Als een van de boten een overtreding begaat, kan de andere boot protest aantekenen. Dit kan door protest te roepen en met de "y" vlag te zwaaien. De umpire, die meevaart, laat zijn oordeel direct zien door een vlag te tonen:

 • geel: geel beging een overtreding
 • blauw: blauw beging een overtreding
 • groen/wit: niets aan de hand

Een penalty hoeft niet direct genomen te worden, behalve als er een rode vlag getoond wordt. Ook worden penalty's weggestreept. ben je te laat gedipt, maar weeg de andere boot niet in een bakboord/stuurboord, blijft er geen penalty over. Heb je er wel nog een staan, moet deze genomen worden vóór je kan finishen. Bij drie penalty's krijg je een zwarte vlag, dit is een diskwalificatie

Benodigd materiaal

 • Per ploeg een vlet
 • 5 boeien
 • Diverse vlaggen:
  • Geel
  • Blauw
  • Groen / wit
  • Rood
  • Ploegvlag

Veiligheid

 • Dragen van een zwem- of reddingsvest: Zie informatieblad gebruik zwem- en reddingsvesten van de Nautisch Technische Richtlijnen (NTR2020) op de website Scouting Nederland

Tips

Deze activiteit is te gebruiken voor het oefenen (van onderdelen van de) CWO eisen:

 • Stand en bediening van de zeilen
 • Sturen, Roer en Schrootbediening
 • Bovenwinds gelegen punt kunnen bezeilen
 • Overstag gaan
 • Opkruisen
 • Gijpen en gijpen kunnen vermijden   
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
Lees 1106 keer Laatst aangepast op zondag, 29 augustus 2021 19:12
Log in om reacties te plaatsen