maandag, 31 augustus 2015 02:00

Vlet optuig estafette (Waterspel)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Onderdelen van de vlet leren en vaardigheid met op- en aftuigen van de lelievlet opdoen.

Beschrijving van de activiteit

Alle spullen van de vlet (buikdenningen/vlonders, doften, giek/gaffel/zeil huik eromheen, bakskist, zeilzak met daarin de fok, mik, grootschoot, riemen en wrikriem) liggen ergens bij elkaar per boot op een hoopje. Er gaat steeds één lid één van deze spullen halen (1 voor 1) en legt ze op de juiste manier op de boot (zeil, fok en grootschoot op de juiste manier vast).

Het moet op de juiste volgorde:

 1. Een voor een de buikdenningen / vlonders.
 2. Een voor een de doften.
 3. Giek/gaffel/zeil, huik er omheen en deze ook rijgen.
 4. Grootschoot.
 5. Mik.
 6. Zeilzak met fok. De fok moet aangeslagen worden.
 7. Een voor een alle riemen.
 8. Wrikriem.
 9. Bakskist.

Dan laat je even controleren door leiding. En die zegt of je weg mag. Dan zeil je naar de boei, die rond je dan. En terug wrikken. Iedereen moet 1 slag hebben gemaakt met wrikken. De bak die dan als eerste terug is en allemaal op de kant staan heeft gewonnen.

Variatie

Variatie 1
De ploeg krijgt de opdracht om de vlet helemaal kaal te maken en alle materialen op de steiger of oever te leggen. Nadat de vlet geheel gestript is, begint het spel. De ploeg krijgt de opdracht om zo snel mogelijk op veilige en juiste wijze de vlet op de tuigen en weg te zeilen. Een staflid beoordeeld de juiste wijze van opbouwen van de vlet, de samenwerking in de bak, eventueel het woordgebruik en het aanwijzingen geven door de boots en/of kwartiermeester. Door de beoordelingspunten vantevoren aan de ploegen mede te delen krijg je een gezonde competitie. Mogelijke beoordelingspunten zijn:

 • Snelheid.
 • Veiligheid.
 • Samenwerking.
 • Doet iedereen mee?
 • Geeft de ploegleider goed en rustig de aanwijzingen?
 • Wordt er niet geschreeuwd of gevloekt?
 • Wordt er voorzichtig met het materiaal omgesprongen?
 • Wordt de vlet op de juiste manier opgetuigd?
 • Wordt er veilig weggevaren?

Variatie 2
Starten met alle vletten tegen de kant en alle spullen op de kant. Ook de zeilen helemaal los zodat er ook gemarreld moet gaan worden. De winnaar is die ploeg die, de boot netjes en helemaal volgens de regels optuigt, met z'n allen in de boot een boei rond en weer aan de wal staat (of een andere opdracht).

Voorbereidingstijd

15-30 minuten.

Benodigd materiaal

 • Stopwatch.
 • Per ploeg een vlet met voledige uitrusting.
 • Een boei.
 • Een fluit o.i.d.

Veiligheid

Tips

 • Volgorde kan lastig zijn!
 • Deze activiteit is te gebruiken voor het oefenen (van onderdelen van de) CWO eisen:

  • Het schip zeilklaar maken
  • Hijsen en stijken van de zeilen stilliggend
  • Zeiltermen
  • Onderdelen
  • (CWO KB 3 Eisen Praktijk)
  • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
  • (CWO KB 1,2,3 Eisen Theorie)
  • (CWO KB 1,2,3 Eisen Theorie)
Lees 2397 keer Laatst aangepast op woensdag, 20 oktober 2021 23:39
Log in om reacties te plaatsen