zondag, 13 november 2022 14:15

Kabelbaan maken

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het maken van een kabelbaan.

Beschrijving van de activiteit

Eerst is het van belang om een goede locatie te vinden. Een kabelbaan is te bouwen op een heuvel maar ook op een vlakke ondergrond. Van groot belang is natuurlijk ook de keuze van de bomen. Kies hiervoor een gezonde boom van minimaal 30cm dik (liever nog dikker). Check ook of de boom helemaal stevig in de grond staat.

Als je kiest voor een locatie op een heuvel dan kun je de kabelbaan wat dichter bij de grond bouwen. Kies je voor een vlakke locatie dan zul je het eerste ankerpunt wat hoger in een boom moeten plaatsen. Vaak wordt hier dan gebruik gemaakt van een boomhut of platform.

Hoogte verschil

Het bepalen van het hoogte verschil is ook zeer belangrijk. De kabelbaan mag geen te hoge snelheid genereren maar moet eigenlijk vanuit zichzelf weer redelijk stil komen te staan tegen het einde van de baan.

De berekening

Het hoogte verschil tussen begin en eindpunt bij een kabelbaan mag maximaal 3% zijn. Natuurlijk kun je de kabel ook nooit helemaal strak zetten en hangt deze altijd een beetje door. Hier houden we 8% voor aan, met deze twee gegevens gaan we rekenen.

Voorbeeld

We gaan hier uit van de 30 meter kabel die we hebben. Maak je de baan korter dan werkt de berekening uiteraard hetzelfde alleen zijn de gegevens anders. Eerst ga je bepalen hoe hoog het katrol boven de grond moet hangen op het laagste punt (bijv. 120cm).

 • Laagste punt = 120cm
 • Hoogte verschil: 3% = 90cm
 • Doorhang: 8% = 240cm

Nu we deze gegevens hebben verzameld gaan we de berekening maken.

 • Formule: Laagste punt + doorhang - hoogte verschil
 • Berekening: 120 + 240 - 90 = 270cm
 • Het eerste ankerpunt komt dus op 360cm hoogte en het tweede ankerpunt op 270cm.

Mobiel of permanent?

In elke set is de keuze te maken tussen mobiel of permanent. Wat houdt dit nu precies in? De mobiele sets hebben een stalen sling, hierdoor hoef je aan één zijde geen lus te maken. Het maken van deze lus kost normaal redelijk veel tijd en door deze lus te vervangen door de sling ben je een stuk mobieler. Je hoeft met de sling nog maar aan één zijde nog de klemmetjes te gebruiken en aan te draaien.

Benodigd materiaal

 • Touw
 • Katrol
 • Stalen sling
 • Dikke boom
 • Veiligheids hesjes
 • Tuigjes

Veiligheid

 • Gebruik je gezonde verstand en denk aan veiligheids hesjes.
 • Zorg ervoor dat de landingsplek vrij is en er geen mensen onder door lopen.
 • Veiligheids blad touwbanen.

Tips

Gebruik een bank.

Aanvullende informatie

Lees 602 keer Laatst aangepast op zaterdag, 17 december 2022 14:21
Log in om reacties te plaatsen