zondag, 17 november 2019 12:10

Het Sneeuwkanon

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het maken van sneeuw voor de andere speltakken om daar een leuk programma mee te kunnen doen.

Beschrijving van de activiteit

Kan je niet wachten om een sneeuwpop te bouwen, een sneeuwballen gevecht te houden of wil je voor de jongere speltakken een sneeuwprogramma bezorgen? Check dan dit sneeuwkanon! Sluit de boel aan, zet hem op het grasveld en voordat je het weet is de hele buurt wit!

Als we hier in Nederland net zo’n winter gaan krijgen zoals vorig jaar, dan hoef je geen sneeuw te verwachten. Dat doet zeer en als echte wintersport fan huil je dan een beetje van binnen. Een Amerikaans bedrijf heeft er wat op bedacht, zij hebben een sneeuwkanon ontwikkeld die je gewoon thuis kan gebruiken! De techniek is eigenlijk exact hetzelfde als de sneeuwkanonnen op de piste, alleen werken deze kanonnen op een veel kleinere schaal. Het is in ieder geval genoeg om je hele tuin van een sneeuwlaag te voorzien of het huis van de buren in te laten sneeuwen!

Hoe werkt het?

Een sneeuwkanon werkt eigenlijk heel simpel, maar er komt toch nog aardig wat natuurkunde bij kijken. Allereerst is het belangrijk dat de omgevingstemperatuur koud genoeg is, ergens rond het vriespunt is het minimale. Het sneeuwkanon verstuift vervolgens grote hoeveelheden water in hele kleine druppeltjes, die op hun beurt weer heel snel bevriezen. Doordat deze druppeltjes zo klein zijn en zo snel bevriezen vormen ze geen grote ijsbal maar krijg je dus echte fluffy sneeuw.

Tot dusver klinkt het wel heel makkelijk, maar dit betekent niet dat je door een tuinslang dicht te knijpen ook een eigen sneeuwkanon kan maken. Deze apparaten passen namelijk nog een paar trucjes toe om de sneeuwvorming makkelijker te maken. Allereerst zorgen de kleine druppeltjes ervoor zorgen dat de temperatuur van het water snel kan dalen. Zeer kleine hoeveelheden water kunnen namelijk sneller verdampen en die verdamping zorgt ervoor dat de rest van de omgeving verder afkoelt. Een andere factor is de druk van zo’n kanon. Het water wordt onder hoge druk door het apparaat geperst en wanneer de druppels het kanon verlaten is ineens alle druk weg. Dit zorgt ervoor dat de druppels nog verder afkoelen, net als wat je bijvoorbeeld bij een busje aanstekervulling kan zien. Als je zo’n busje snel leegspuit wordt het in korte tijd bijzonder koud!
SnowAtHome

Dus, genoeg wetenschap voor vandaag, denk aan de mogelijkheden van zo’n sneeuwkanon! Hoe geniaal zou het zijn als je dit apparaat, de SnowAtHome, een nachtje door laat draaien zodat de buurman ‘s ochtends een hele witte tuin aantreft? Je kan ‘m anders ook stiekem in je achtertuin aanzetten en na een paar dagen een gigantische sneeuwpop bouwen die je naderhand voor je huis neerzet, verbaasde blikken gegarandeerd!

Voor al deze awesomeness ben je wel behoorlijk wat kwijt. Je hebt namelijk een compleet pakket nodig van zo’n 650 euro voordat je je eigen sneeuw kan maken. De basisunit (de verstuiver) is eventueel ook los te koop voor 320 euro maar dan moet je zelf voor een compressor, filter en de juiste slangen zorgen. Met het basispakket kan je in een uur ongeveer 1,3m³ sneeuw maken, wat genoeg moet zijn om een stuk van 9 bij 9 meter binnen 8 uur tijd te voorzien van 15 centimeter sneeuw.

Omdat groepen vaak wel iets met sneeuw willen doen maar er gewoon niet aan toe komen omdat het niet heel veel meer sneeuwt gaan we zelf sneeuw maken. Dit doen we dan voor de andere speltakken sneeuw voor hun sneeuwprogramma te kunnen maken. Het maken van een sneeuwkanon die ‘slechts’ een lange buis is werkt het meest makkelijk. Met deze buizen wordt gecomprimeerde lucht en water gespoten. Het is hier niet het kanon zelf die voor de lucht zorgt. Deze kanonnen maken gebruik van één centrale compressor, die voor de gecomprimeerde lucht zorgen. Deze buizen zijn zo’n tweeënhalve meter hoog om ervoor te zorgen dat waterdruppels genoeg tijd hebben om van vorm te veranderen. Deze kanonnen kunnen bij een extreem lage vochtigheidsgraad (onder de 30%) zelfs sneeuw maken bij een temperatuur van boven de 0° (1-2° max) maar dit is natuurlijk nooit de allerbeste sneeuw. Zorg wel dat als je deze maakt dat er voldoende materialen zijn en je veilig kan werken. Doel is natuurlijk het maken van de sneeuw. 

Benodigd materiaal

  • Buis met een graote diameter 
  • Ventilator op maat van de diameter van de grote buis
  • Kleine buis waar we koud water door heen kunnen doen  
  • Spraybottle om water in kleine hoeveelheden door de grote buis te kunnen doen.

Veiligheid

Zorg voor handschoenen tegen de kou zorg voor ruimte om de sneeuw er uit te kunnen blazen.

Tips

  • Hoe kouder het wordt in de buis, hoe beter.
  • Het water kan je ook vervangen door een andere substantie, maar zorg wel dat je de veilige manier hebt om er mee te werken.
Lees 1963 keer Laatst aangepast op zaterdag, 28 december 2019 11:15
Log in om reacties te plaatsen