maandag, 31 augustus 2015 02:00

Zoek de lichtjes

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Deze nachtelijke activiteit stimuleert o.a. spelinzicht, oriëntatievermogen, natuurbeleving en kennis van kompasgebruik.

Beschrijving van de activiteit

Dit nachtspel is het leukst in een redelijk begroeid bos. Verdeel de scouts in twee groepjes. Geef aan één groepje vijf jampotjes met in elk potje een waxinelichtje. Aan het eind van vijf lange stokken worden de potjes met een touwtje opgehangen. Het groepje met de lampjes, de ‘lichtbewakers’, verspreidt zich in een van tevoren afgesproken stuk bos en stelt de lampjes verdekt op. De leden van het andere groepje krijgen nu een lintje om de arm en nemen ieder een injectiespuit zonder naald mee, gevuld met water. Zij moeten proberen de waxinelichtjes te vinden en uit te spuiten. Wanneer een van de lichtbewakers het lintje van een arm afhaalt, dan moet die scout zijn injectiespuit leegspuiten op de grond en teruggaan naar het beginpunt voor een nieuw lintje en een volle spuit.
Zorg dat je voldoende leidinggevenden hebt om het spelverloop te controleren. Wanneer het bos onbekend is, ga er dan eerst overdag heen voor een ander spel om jezelf en de kinderen met het bos bekend te maken. Tijdens het nachtspel spreek je duidelijke grenzen af en zorg je voor herkenbare afbakening van het terrein, waarbij de leiding de grenzen controleert.

Voorbereidingstijd

15 tot 30 minuten.

Benodigd materiaal

 • Jampotjes.
 • Waxinelichtjes.
 • Vuur.
 • Wol om lintjes te maken.
 • Water.
 • Injectiespuiten, zonder naald.
 • Evt. kompassen.

Tips

 • Maak van het spel een kompasspeurtocht door elk groepje bij een ander lichtje te laten beginnen. Geef van daaruit het aantal graden op waarmee de scouts het volgende lichtje kunnen vinden. De lichtjes hoeven dan niet meer uitgemaakt te worden. 
 • De kompasspeurtocht kun je moeilijker maken door ook een aantal ‘foute’ lichtjes toe te voegen, niet ver van de goede lichtjes. De kompasrichting moet dan echt goed gevolgd worden. Ook vanaf de foute lichtjes wordt de goede richting naar het volgende lichtje gegeven.

Veiligheid

 • Denk bij gebruik van waxinelichtjes uiteraard aan de brandveiligheid.
 • Als er een "code droog" in het gebied is afgekondigd, dan is er een stookverbod en is ook een spel met vuur verboden. Stel het spel dan uit tot een andere periode of speel een variant met zaklampen of break lights.
 • Meer tips over brandveiligheid vind je op www.scouting.nl.
Lees 2636 keer Laatst aangepast op dinsdag, 18 augustus 2020 16:16
Log in om reacties te plaatsen