zondag, 18 november 2018 15:51

Bever werktuigen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Voor deze activiteit hebben we een vrouwelijke wetenschapper als inspiratie gebruikt: Jane Goodall

Beschrijving van de activiteit

Sterre en Steven komen terug van een reis naar Afrika. Daar hebben ze apen gezien. En ze hebben er gehoord van een bijzondere vrouw die een tijd bij de apen heeft geleefd. Die vrouw, Jane Goodall, otdekte daarbij hoe handig en slim apen zijn en dat apen zelf werktuigen kunnen maken.

Jane Goodall bestudeerde het gedrag van apen. Eén van de grootste bijdragen van Goodall was de ontdekking dat chimpansees werktuigen maken én gebruiken. Sommige chimpansees gebruiken takjes en twijgen om termieten te vangen. De twijgjes worden in gaten gestoken waar zich termieten bevinden. Het twijgje wordt vervolgens met termieten bedekt, en teruggetrokken en leeggegeten door de chimpansee. Tot deze ontdekking werd gedacht dat alleen mensen werktuigen gebruikten.

Deze opkomst spelen we verschillende activiteiten waarbij de bevers zelf kunnen ontdekken en bedenken welke materialen ze kunnen gebruiken als hulpmiddel om het doel sneller te bereiken.

Vul een fles met gedroogde erwten en kikkererwten zodanig dat de bevers deze erwten er niet met hun handen uit kunnen krijgen en dat de ze fles niet kunnen of mogen omdraaien. Leg er verschillende hulpmiddelen bij die de bevers ervoor kunnen gebruiken, denk aan sateprikkers, vork, lepel, takje en rietje. Laat de bevers zelf ontdekken welk hulpmiddel het meest effectief is, dit kan voor de kikkererwten een ander hulpmiddel zijn dan voor de gedroogde erwten.

Leg het lokaal vol met ballenbakballen in verschillende kleuren. Laat de bevers zo snel mogelijk alle ballen sorteren op kleur. Welke hulpmiddelen kunnen de bevers gebruiken om zo snel mogelijk veel ballen tegelijk te laten verplaatsen, bijvoorbeeld in hun blouse, in een doek of met een emmer of wasmand.

Elke bever krijgt een walnoot, laat de bevers zelf ontdekken op welke manier ze de noot open kunnen krijgen. Als het ze niet zelf lukt kun je hulpmiddelen of ideeen aanrijken, denk aan een steen, onder je voet of onder een stoelpoot en dan op de stoel gaan zitten.

Benodigd materiaal

  • Fles, gedroogde erwten, kikkererwten, sateprikkers, vork, lepel, takje, rietje
  • Ballenbakballen in verschillende kleuren, doeken, emmers, manden
  • Walnoten, stenen

Veiligheid

  • Let op dat de erwten niet te klein zijn voor de rietjes waardoor ze kunnen worden opgezogen.
  • Pas op bij het walnoot openen dat de bevers dit op een veilige manier doen. 

Tips

Als je geen ballenbakballen hebt kun je ook ander materiaal in verschillende kleuren of vormen gebruiken. Denk aan blokken, lego of snoepjes.

Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 8 Fatsoenlijke banen en economische groei.

Lees 2688 keer Laatst aangepast op vrijdag, 29 oktober 2021 19:16
Log in om reacties te plaatsen