maandag, 31 augustus 2015 02:00

Dorp Hotsjietonia ganzenbord

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Hotsjietonia ganzenbord is de levende versie van het bordspel ganzenborden, waarbij je om de beurt met de dobbelsteen gooit en moet proberen om je pion als eerste bij het eindpunt te krijgen. Nu zijn de spelers zélf de pion en heeft het spel het thema Hotsjietonia.

Beschrijving van de activiteit

Het is weer zo ver: dorpsfeest in Hotsjietonia. Overal zijn er spelletjes te doen en van alles te beleven ga op weg naar het dorpsplein van Hotsjietonia. Wie komt er als eerste aan op het dorpsplein?

Maak van tevoren het speelbord. Hierop zijn verschillende Hotsjietoniafiguren terug te vinden. Bij elk figuur is er iets te beleven. Het ‘gewone’ bordspel heeft vaste getallen waar er iets van je verwacht wordt dat is hier ook. Daarom zijn er op die plekken inwoners uit Hotsjietonia te vinden. Zij vertellen wie ze zijn en wat je moet doen om verder te mogen / kunnen.

Op de volgende punten zijn inwoners van Hotjietonia te vinden:

 • 5. Rozemarijn is een leuke, gezellige en praktische vrouw. Ze is dol op bloemen, planten en koken en vindt het leuk als je op bezoek komt in haar boerderij. Ze helpt kinderen met het uitvoeren van hun plannen en is goed in improviseren. Ze kan soms wel een beetje overbezorgd zijn. De bevers gaan bezig in Rozemarijn's keukentje om kruiden te ordenen.
 • 6. Stuiter is een 6-jarig kind en de hoofdfiguur in de verhalen over Hotsjietonia. De bevers kunnen zich identificeren met Stuiter, ze beleven de avonturen door de ogen van Stuiter. In de beschrijvingen wordt Stuiter dan ook niet specifiek beschreven en heeft ook geen eigen huis in het dorp, zodat iedere bever zichzelf er wel in kan herkennen. Stuiter is dol op spelletjes en houd er van om lekker actief bezig te zijn. Stuiter is altijd vrolijk (soms een beetje té enthousiast) en voor iedereen een echte vriend. Stuiter speelt natuurmemory.
 • 9. Professor Plof is de verstrooide professor met warrig haar en een witte jas. Professor Plof kan je helpen als je een oplossing zoekt voor een probleem. Hij ziet alleen niet altijd de gevaren in van zijn experimenten. Hij is de man van Rozemarijn en heeft de kas in de tuin van de boerderij ingepikt. Professor Plof test de bevers.
 • 14. Noa heeft donker lang golvend haar en ziet er een beetje oosters uit, ze maakt graag nieuwe vrienden. Je kunt bij haar ook lekker uitrazen of uithuilen. Noa is af en toe wel een beetje dromerig. In en om haar huis liggen overal kussens waar je lekker uit kunt rusten en niks hoeft te doen. Speel samen met Noa Levend wie ben ik?
 • 18. Sterre Stroom is een stoere vrouw die houdt van kamperen en reizen. Ze is altijd in voor een speurtocht of gave activiteit. Ook op het water weet ze de weg te vinden. Ze heeft stapels fotoboeken van de verre reizen die ze gemaakt heeft en waar ze graag over vertelt. Sterre woont samen met haar broer Steven op een boot. Met haar boot is de hele wereld over gevaren. Sterre laat zien waar ze is geweest.
 • 19. Steven Stroom is de broer van Sterre. Steven is een jonge en actieve vent die allerlei leuke speurtochten uit kan zetten en kaart en kompas niet moeilijk vindt. Wel heeft hij last van angsten als hoogtevrees en is hij een beetje bang in het donker, maar samen met iemand durft hij bijna alles. Steven slaapt in een kooi met gordijntjes ervoor, zodat zijn zus geen last heeft van zijn bednachtlampje. Steven reist ook veel en slaapt dus regelmatig in een tent. Bouw er een voor hem.
 • 23. Rebbel is een boerendochter die veel kletst en alles over iedereen weet. Een geheim bewaren vindt ze moeilijk. Ze is de vrouw van Bas Bos en woont met hem in het boswachtershuisje. Ze is gek op dieren en verzorgt veel van de gewonde bosdieren die Bas mee naar huis neemt. Samen met Rebbel maak je een boswandeling.
 • 27. Fleur Kleur is de moeder van Keet en is al net zo creatief als haar dochter. Ze vertelt allerlei verhalen, waarvan je nooit weet of ze nu wel of niet echt gebeurd zijn. Haar fantasie gebruikt ze ook voor haar eigen toneelstukken en ze naait haar eigen kleding in haar naaiatelier. Speur met Fleur Kleur.
 • 31. Keet Kleur is een tiener. Keet is een echte kunstenaar: ze is vrolijk en er zit allemaal verf op haar kleding. Voor het dorp maakt ze de mooiste dingen en versieringen. Keet kan in haar creativiteit en enthousiasme ook wel een beetje ondeugend of brutaal zijn. Daarom houdt ze ook van veel kabaal. Roep een yell.
 • 32. Bas Bos is de altijd bezige en sterke boswachter. Hij is bijna altijd wel in het bos te vinden en weet alles over de natuur. Bas kan alle vragen over planten en dieren beantwoorden. Bas neemt graag de leiding en is ook wel makkelijk uit de tent te lokken. Bas Bos wil weten in hoeverre de bevers ook dieren kunnen onthouden en speelt memory met hen.
 • 36. Stanley Stekker is de technische man van Hotsjietonia. Hij is gek op cijfers, schema’s en berekeningen. Overal probeert hij constructies voor te maken en originele oplossingen te verzinnen. Soms is hij een beetje verlegen of let hij te veel op details. Aan het huis van Stanley zie je meteen dat er een uitvinder woont. Gelukkig zijn alle gevaarlijke dingen goed opgeborgen. Stanley is stiekem verliefd op Noa. Stanley heeft een doolhof uitgezet. Kunnen de bevers daar doorheen?
 • 41. Noa heeft donker lang golvend haar en ziet er een beetje oosters uit, ze maakt graag nieuwe vrienden. Je kunt bij haar ook lekker uitrazen of uithuilen. Noa is af en toe wel een beetje dromerig. In en om haar huis liggen overal kussens waar je lekker uit kunt rusten en niks hoeft te doen. Voel jij wie er naast jou op de kussens van Noa zit?
 • 42. Professor Plof is de verstrooide professor met warrig haar en een witte jas. Professor Plof kan je helpen als je een oplossing zoekt voor een probleem. Hij ziet alleen niet altijd de gevaren in van zijn experimenten. Hij is de man van Rozemarijn en heeft de kas in de tuin van de boerderij ingepikt. Professor Plof heeft een nieuw drankje uitgevonden. Hierdoor is iedereen in de war. Kunnen de bevers dit herstellen?
 • 45. Bas Bos is de altijd bezige en sterke boswachter. Hij is bijna altijd wel in het bos te vinden en weet alles over de natuur. Bas kan alle vragen over planten en dieren beantwoorden. Bas neemt graag de leiding en is ook wel makkelijk uit de tent te lokken. Samen maken ze: kegelknutsels.
 • 50. Keet Kleur is een tiener. Keet is een echte kunstenaar: ze is vrolijk, en er zit allemaal verf op haar kleding. Voor het dorp maakt ze de mooiste dingen en versieringen. Keet kan in haar creativiteit en enthousiasme ook wel een beetje ondeugend of brutaal zijn. Maak een mooie tekening voor Keet Kleur.
 • 52. Stuiter is een 6-jarig kind en de hoofdfiguur in de verhalen over Hotsjietonia. De bevers kunnen zich identificeren met Stuiter, ze beleven de avonturen door de ogen van Stuiter. In de beschrijvingen wordt Stuiter dan ook niet specifiek beschreven en heeft ook geen eigen huis in het dorp, zodat iedere bever zichzelf er wel in kan herkennen. Stuiter is dol op spelletjes en houd er van om lekker actief bezig te zijn. Stuiter is altijd vrolijk (soms een beetje té enthousiast) en voor iedereen een echte vriend. Speel samen met Stuiter de levende knoop.
 • 54. Rozemarijn is een leuke, gezellige en praktische vrouw. Ze is dol op bloemen, planten en koken en vindt het leuk als je op bezoek komt in haar boerderij. Ze helpt kinderen met het uitvoeren van hun plannen en is goed in improviseren. Ze kan soms wel een beetje overbezorgd zijn. Neem even pauze om te drinken.
 • 58. Sterre Stroom is een stoere vrouw die houdt van kamperen en reizen. Ze is altijd in voor een speurtocht of gave activiteit. Ook op het water weet ze de weg te vinden. Ze heeft stapels fotoboeken van de verre reizen die ze gemaakt heeft en waar ze graag over vertelt. Sterre woont samen met haar broer Steven op een boot. Van alle reizen heeft Sterre veel kaarten verstuurd naar Hotsjietonia. Waar komen alle kaarten vandaan?
 • 59. Rebbel is een gezellige vrouw die veel kletst en alles over iedereen weet. Een geheim bewaren, vindt ze moeilijk. Ze is de vrouw van Bas Bos en woont met hem in het boswachtershuisje. Ze is gek op dieren en verzorgt veel van de gewonde bosdieren die Bas mee naar huis neemt. Speel samen met Rebbel het dierengeluidenspel.
 • 63. In het dorp Hotsjietonia vind je allemaal verschillende huizen. Hier wonen de dorpsbewoners van het dorp. ook heeft het dorp een dorpsplein en een speelveld. Je vindt er Professor Plof en Rozemarijn, Rebbel en Bas Bos, Stanley Stekker, Sterre Stroom en Steven Stroom, Keet Kleur en Fleur Kleur en Noa. Stuiter is meestal te vinden op het speelveld, maar vaak is hij ook op stap met een van de dorp bewoners. Weten jullie in welk huis iedereen woont? Maak samen met hen een feestje!

Het team of de persoon die het hoogste gooit, mag beginnen. Daarna gooien de deelnemers om de beurt met de dobbelsteen. Zoveel ogen als ze gooien mogen ze vakjes vooruit met hun pion. Er mogen meerdere pionnen op een zelfde vakje blijven staan.

Bij een kleine groep waarin elke deelnemer een pion is, kun je de spelers makkelijker om de beurt laten spelen. Wie op een opdracht of spel terecht komt, moet dat meteen uitvoeren. Pas als een speler klaar is, mag de volgende verder spelen. Speel je het spel met teams, dan zal de begeleider van het spel, telkens wanneer een groepje met de dobbelsteen gegooid heeft, zeggen wat de teams moeten doen. Hij verwijst hen door naar een leider die de opdracht zal begeleiden. Pas als de opdracht goed gebeurd is (volgens de begeleider) dan mogen ze terugkeren naar het spelbord. Als ze niet terug zijn wanneer het hun beurt is om te gooien, moeten ze hun beurt overslaan. Ze spelen dus NIET verder zolang ze aan een opdracht werken. De spelers die niet bezig zijn met eenopdracht spelen dus WEL gewoon door.

Het spel is afgelopen als de eerste speler of het eerste team het midden van het ganzenbord, of de bovenste trede van de trap heeft bereikt. Je kunt spelen dat het midden precies bereikt moet worden: verzin dan wat extra opdrachten voor de hoogste nummers in het spel. Het kan echter wel langdradig worden, dus je kunt ook besluiten om te spelen wie het eerste op of voorbij het midden is.

Voorbereidingstijd

Speelbord maken en materialen maken / klaarleggen.

Benodigd materiaal

 • Spelbord.
 • Pionnen.
 • Dobbelstenen.
 • Scoutingmemory.
 • Bekertjes + veel voorwerpen in tweevoud.
 • Dierengeluiden en afspeelmogelijkheid.
 • Kaarten uit het buitenland.
 • Wereldbol / kaart met foto's.
 • Plaatjes van de inwoners van Hotsjietonia.
 • Lakens.

Tips

 • Speel in maximaal 3 groepjes.
 • Als een groepje bevers bezig is met een opdracht, kunnen de 'wachtende' bevers gewoon doorspelen. Hierdoor is het wachten niet te lang.
 • Sommige materialen zijn geplastificeerd vaker te gebruiken.
 • Voor andere varianten kijk op: levend ganzenbord.
Lees 11421 keer Laatst aangepast op woensdag, 31 maart 2021 10:51
Meer in deze categorie: « Fruitsaladeverhaal Fort Boyard »
Log in om reacties te plaatsen