zondag, 09 juni 2024 14:25

Maak een permanente windvaan

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Maak een permanente windvaan, die op het dak van je clubhuis  aangeeft vanuit welke richting de wind waait. Dus als de pijl naar het noorden wijst, komt de wind vanuit het noorden en blaast hij naar het zuiden.

Beschrijving van de activiteit

Een windvaan geeft meestal aan vanuit welke richting de wind waait. Dus als de pijl naar het noorden wijst, komt de wind vanuit het noorden en blaast hij naar het zuiden.

Een windvaan wordt soms ook wel eens andersom gemaakt. Als je wilt dat de pijl aangeeft waar de wind naartoe blaast, moet je de pijl juist groter maken dan de andere kant.

Vaak wordt een windvaan van ijzer gemaakt, maar dan moet je kunnen lassen, en dat vereist een goede training en de juiste materialen.

Maak een ontwerp voor de pijl.

Het ontwerp van een windvaan heeft twee vereisten: de ene kant moet een groter oppervlak hebben dan de andere, en de vaan moet in balans kunnen blijven. Beide vereisten zijn het makkelijkst te bereiken als de vaan bestaat uit een smalle stok met een versiering aan beide uiteinden, meestal een pijl aan de ene kant en een groter ontwerp aan de andere kant.

Je kunt ook een ontwerp online kopen, van bijvoorbeeld een metaalbewerker of een houtsnijder.

Een driedimensionaal ontwerp is niet aan te bevelen, behalve als je een ervaren vakman bent, want de vaan moet zowel van links naar rechts als van voor naar achter in balans zijn.

Zaag het ontwerp uit hout.

Teken je ontwerp na op een plat stuk hout van minstens 5 cm dik, van sterk maar licht materiaal, zoals bijvoorbeeld balsahout. Gebruik een decoupeerzaag of een figuurzaag om je ontwerp uit te zagen. Na het zagen kun je de randjes glad maken met schuurpapier.

Beschilder je ontwerp.

Als je het hout schildert, blijft het langer goed. Kies een kleur die goed afsteekt tegen de lucht en het dak, als je de windvaan op een hoge plek gaat vastmaken. Je kunt het ook met allerlei kleuren beschilderen, als je iedere kleur maar goed droog laat worden voordat je de volgende kleur aanbrengt.

Gebruik een blok en een stok als basis.

Neem een houten blok, dat zwaarder is dan de windvaan. Dit wordt de basis van de windvaan. Kies dan een dikke, stevige stok, of een metalen buisje, en boor een gat dat net zo dik is als deze stok of staaf in het blok. Zet de stok in het gat, en maak het vast met houtlijm.

Zoek het midden van je pijl waarop deze kan balanceren.

Hou je handen uit elkaar met je palmen naar elkaar toe. Leg de windvaan bovenop je wijsvingers en beweeg met je handen naar elkaar toe, tot ze elkaar raken. Als je pijl op dit punt blijft balanceren, zet daar dan een streepje.

Boor een gaatje in dat punt.

In dit gaatje komt de andere kant van de stok, dus gebruik dezelfde boor hiervoor. Boor het gaatje gedeeltelijk door de pijl op het punt dat je hebt gemarkeerd, aan de onderkant van de pijl.

Zet de pijl losjes op de stok, en maak aanpassingen indien nodig.

Laat de pijl over de bovenkant van de stok zakken, maar forceer het niet. Het moet er losjes invallen, zodat de pijl goed kan draaien. Gebruik schuurpapier om de stok een beetje dunner te maken als dat nodig is. Als je een metalen buisje in plaats van een houten stok gebruikt, maak het gat in de pijl dan iets wijder. Als de pijl niet stabiel ligt, of van de stok afvalt, moet je het gat wat dieper boren.

Markeer de windrichtingen op de basis (optioneel).

Het kan nuttig zijn om de windrichtingen aan te geven, vooral als wind uit een bepaalde richting geassocieerd worden met bepaalde weertypen zoals storm, kou, enzovoorts. Als je dit besluit te doen, zorg dan dat je weet hoe je de windvaan gaat monteren, en schrijf dan Noord, Oost, Zuid en West op. Afhankelijk van hoe zichtbaar de windvaan vanaf de grond zal zijn, kun je dit op de basis schrijven of uitsnijden, of je kunt vier stukjes hout maken met 'N', 'O', 'Z' en 'W', en dit rechtop aan de basis vastspijkeren.

Test en monteer de windvaan.

Zet de windvaan als hij klaar is op een hoog punt en kijk hoe hij in de wind beweegt. Als je vindt dat hij stevig genoeg is, maar los genoeg om goed te draaien, kun je de windvaan ergens permanent monteren. Zet de houten basis met spijkers vast op een houten oppervlak, bind hem met ijzerdraad aan een hek of bedenk zelf een manier om hem ergens op te monteren. Hoe hoger de windvaan staat, hoe beter hij draait, plaats hem bijvoorbeeld op de nok van het dak.

Benodigd materiaal

  • Plat, lichtgewicht hout (minimaal 5 cm dik)
  • Decoupeerzaag of figuurzaag
  • Houten stok of metalen buisje
  • Houten blok
  • Lijm
  • Kompas
  • Spijkers, ijzerdraad, of iets anders om de windvaan te monteren.

Veiligheid

Denk aan de veiligheid bij het plaatsen op een hoog dak

Tips

Wees creatief in het ontwerp. Maak ik het ontwerp bijvoorbeeld een verwijzing naar de naam van de groep of gebruik een vliegtuig als je een Luchtscoutinggroep bent.

Aanvullende informatie

Lees 284 keer Laatst aangepast op zondag, 09 juni 2024 14:28
Log in om reacties te plaatsen