zaterdag, 08 april 2023 12:27

Samoerai; de Japanse natuurontdekker

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Samen met een Samoerai de natuur rondom het clubhuis (in 2 opkomsten) of op  je kamplocatie (in een goed gevulde middag) ontdekken.

Beschrijving van de activiteit

Mowgli en Shanti komen de ruïne Emaarate aanlopen en zien dat er bezoek is. Het is een man van Japanse komaf en heeft een scouting das om. Wie zou dat zijn? Akela stelt voor om de opkomst te openen en daarna zal deze bijzondere man zich gaan voorstellen.

Na het openen stelt de man zich voor: Mijn naam is samoerai. Ik kom uit Japan. Ik ben vernoemd naar mijn overgrootvader. Hij was een echte Japanse krijger, een echte Samoerai! Nu denken jullie vast en zeker dat hij vast en zeker dat hij voornamelijk aan het vechten was. Gek genoeg is dat niet zo. Gek genoeg is dat niet zo: Het is namelijk  ook heel belangrijk voor een krijger om zich schuil te houden en de vijand heel snel op te merken. Om dat goed onder de knie te krijgen was mijn vader heel vaak in de natuur. Hij leerde de natuur goed kennen door met al zijn zintuigen overal op te letten. Hij rook, voelde en bekeek de natuur heel goed en hoorde alles wat belangrijk was. Hij heeft mij dat ook geleerd en daarom noem ik mijzelf ook 'natuurontdekker. Nu ben ik een paar weken in Nederland. Ik ben niet zomaar op vakantie, Ik heb van scouting in Japan de opdracht gekregen om met de leden van Scouting Nederland op pad te gaan en de Nederlandse natuur grondig te gaan ontdekken met alle zintuigen die mijn overgrootvader ook gebruikte. Ik moet namelijk bestuderen of er in de Nederlandse natuur net zo veel te ontdekken is als in de Japanse natuuur

Jullie spelen bij Scouting vast en zeker heel vaak in de natuur. Dat is natuurlijk erg leuk. Maar wist je ook dat de natuur ook heel goed kut voelen, op verschillende manieren? Ik ga komende weken bij veel welpen op bezoek om samen met hen de natuur te ontdekken. Mijn vraag is eigenlijk of jullie mij ook willen helpen, zodat ik straks voldoende gegevens heb voor mijn onderzoek. Wat jullie vinden kan ik goed gebruiken. Gaan jullie samen mee op stap?

Introductie spelletjes

Bonsai boom verwisselen

De Samoerai verteld dat er in Japan hele bijzondere bomen staan: "bonsai bomen" Deze bomen groeien heel erg langzaam en worden op een speciale manier gesnoeid. Alle welpen zoeken een boom uit behalve 1 welp. De boom houden ze met tenminste 1 hand vast. De welp die geen booom heeft, probeerd er een te veroveren wanneer de anderen van boom verwisselen. Hij mag bij een onbeheerde boom gaan staan. De welp die geen geen boom heeft, probeert hetzelfde te doen. De welpen moeten regelmatig van boom verwisselen. Wanneer ze te wenig verwisselen, spreek je af dat ze maar 10 seconden bij dezelfde boom mogen staan. Er mag maar éen welp tegelijk bij een boom staan. Samrai roept af en toe "bonsai". Wanneer dat gebeurt moeten alle welpen direct de booom die ze op dat moment vast hebbenloslaten en een andere boom opzoeken.

Bos en weiland

De samoerai bakend een veld af. De ene kant van het speelveld nemen we het bos de andere het weiland. De Samoerai roept afwisselend 'Bos', "Weiland', 'Horen' of 'Voelen'. De welpen moeten deze commando's zo snel mogelijk uitvoeren. Roept de samoerai 'Bos' of 'Weiland' dan moeten de welpen daar zo snel moeten heen rennen. Wie daar het laatst is, is af.  'Horen' en 'Voelen' zijn euitbeeldingen: respetievelik: je vingers in je oren en je handen in de lucht steken. Ook wanneer de Samoera de commando's 'Horen' en 'Voelen' geeft moet en de welpen die snel mogelijk uitvoeren. Beide kommando's kunnen zowel 'in het bos' als 'in de wie'geroepen worden. Als de weplen het door hebben kun je eventueel ook een derde of een vierde 'kant' aan toe gevoegd worden. Bijvoorbeeld 'Heide', 'Moeras' of 'duinen'. Ook kunnen er extra gebaren aan toegevoegd worden, zoals 'Ruiken" (neus dicht knijpen) en 'Zien' (handen als verrekijker voor je ogen)

Op stap met de Samoerai deel 1

Samen met de welpen loopt de Samoerai naar het terrein waar ze 'de natuur gaan onderzoeken'. Ze gaan in slingergangwaarbij ze allemaal elkaarst handen vast houden. Zoo ontstaat er een lange ketting. Samoerai gaat voorop en terwijl hij loopt verteld hij aan de welpen: Ik loop met jullie niet alleen over paden, maar ook dwars door alles heen. Dan kunnen jullie de natuur alvast een beetje voelen en ruiken. Op de plek aangekomen zien de welpendat het gebied in vier terreintjes is verdeeld.. Die terreintjes zijn met kleurig lint afgezet. In het midden van die terreintjes is het centrale punt, daar verzamelt de groep zich.
De Samoerai heet een grote tag bij zich. Hij verteld aan de welpen dat daarin alle spullen zitten die ze nodig hebben. Het beangrijkste is de naturontdekkersspiekbrief, want daarop staat wat we gaan doen. Uit de tas komt een groot stuk karton te voorcijn waarop de spiekbrief staat. Allen welpen en leiders kunnen dat goed zien. De samoerai vertelt: 'Samen gaan we alle stappen uitvoeren die op dat briefje staan. Het gemakkelijke van het briefje is dat er precies opstaat wat we moeten doen. Misschien is het nu nog een beetje acradabra voor jullie, maar staks is alles duidelijk. We verzamelen kleuren, geuren, dingen die je kunt aanraken en geluiden. Omdat het voor jullie de eerste keer is zal ik extra uitleg geven. Bij het verzamelen gaan jullie met jullie eigen nest op stap. Er gaat steeds een leder meedie jullie verder kan helpen. Voor elke stap gaan jullie naar een ander gebied. jullie leider weet welke.

De naturontdekkersspiekbrief.

Wil jij de natuur beleven? Vergeet dan niet te zoeken naar:

 • KLEUREN: pak de kleurenkaart en verzamel zo veel mogelijk verschillende kleuren
 • GEUREN: 'Kras en snif' en ga opzoek naar zo veel moegelijk geuren
 • DINGEN OM AAN TE RAKEN: Er zijn heel veel aanrakingen. Denk maar aan slijmerig en droog, plakkerig en donzig, scherp en stomp, zacht en hard, glad en ruw, nat en droog, rond en hoekig. Verzamel 6 voorwerpen die verschillend aanvoelen
 • GELUIDEN: Ga stil op een plekje zitten en luister goed naar wat je hoort.

Kleuren

Samoerai vervolgd: "Eersst gaan we kleuren verzamelen. In de natuur zijn er heel veel kleuen, veel eer dan dat je zo op het eerste gezicht ziet. Jullie gaan dadelijk al die kleuren te voorschijn toveren. Daarvoor geef ik iederen een kleueren kaart en elk nest een dienblad. Loop naar 1 van de terreintjes en ga zo veel mogelik natuurvorwerpen verzamelen met allemaal verschillende kleuren. Daarvoor mag je best 1 blaadje plukken maar natuurlijk niet iets onnodig stuk maken. Als ik op mijn fluitje blaas komen jullie weer terug. Veel kleur plezier!"

Elke leider neemt een nest mee naar een terreintje waar de welpen kleuren gaan verzamelen. Alle voorwerpen die ze verzamelen leggen ze op een dienblad. Als het fluitje gaat (na ongeveer 10 minuten) lopen de welpen terug naar de centrale post. Daar leggen ze hun schatten op een veilige plek weg.

Geuren

"En nu gaan we onze neus gebruiken" gaat de Samoerai verder. "Wisten jullie dat er in de natuur ook veel geuren zijn? Sommige geuren zijn heel makkelijk te inden. Die zijn namelijk al van grote afstand te ruiken. Maar de meeste geuren zijn verstopt. Die zitten net onder de oppervlakte van de plant of het zand of wat dan ook. Ze wachten op het moment dat ze naar buiten mogen komen. Deze geuren gaan jullie opzoeken! Ik ken daarvoor een hele zijnzondere manier: kras en snuif.mJe krast even over een voorwerp zodat de geur vrij kan komen. En dan moet je natuurlijk snel snuiven, snel ruiken, anders is de geur a weg."

De samoerai doet voor hoe het werkt. "Dat ruikt sterk" roept de een." Mag ik joue ook eens ruiken"

"Pas op hoor!", waarschuwt samoerai nog even, "het is echt 'kras en snuif' en niet 'knijp en snuif!' nu jullie allemaal weten hoe 'kras en snuif' werktkunnen jullie allemaal met ullie leider naar het volgende terreintje. Look daat rond en probeer zo veel mogelijk geuren te vangen. Onthoud de geur die jij het lekkerst vindt. Als ik op een fluitje blaas zoek je een maatje en ga je de lekkerste geuren aan elkaar laten ruiken. Als ik weer fluit komen jullie bij mijn terug. De welpen gaan oppad. Ze 'krassen en snuiven' alle geuren die ze tegen komen. Na ongeveer 5 minuten komt het eerste fluitsignaal en gaan de welpen hun maatje de lekkerste gevonden geur laten ruiken. De leiding stuurt hier wel een beetje in om te voorkomen dat niemand zonder maatje overblijft.ngen

Dingen om aan te raken

Hierna geeft Samoeraiuitleg over de derde stap die op de spiekbrief staat. Hij pakt een stapeltje kaartjesen tassen uit grote boodschappen tas. en fluisterd: "Op deze kaartjes staan steeds aanrakingen. Misschisn is aanraking een wat moeilijk woord. Ik bedoel dat alles wa je aanraakt anders voelt. Een stukje schors voelt bijvoorbeeld ruw aan en een naaktslak slijmerig. Een steen is een harde aanraking. En zo heb je ook prikkelig en donsis, scherp en stomp, glas en ruw, nat en droog, rond en hoekig. Als jullie dadelijk bij het derde terreintje zijn krijgen jullie van jullie leider een kaartje. Nu ga jeallemaal voorwerpen zoeken die als aanrakingen die op je kaartje staan. De voorwerpen leg je op het dienblad.

Wist je trouwens dan je op verschillende manieren kunt ontdekken? Niet alleen met je handen, je voelt namelijk met je huid en die zit overal. Dus je kunt ook voelen met je vingertoppen, je wang, je neus, de binnenkant van je pols. Wie weet, ken je nog wat plekjes huid waarmee je je wilt voelen. Je zult meerken dat je de aanrakingen nog veel beter voelt, als je je oven dichtdoet.. Samoerai geeft de kaartjes en tassen aan de leiders. Zij nemen hun nest mee naar het volgende terreintje en delen daar de spullen uit. Her en der geven zenog wat extra uitleg over het zoeken. of over de woorden die op de kaartjes staan. Welpen die klaar zijn krijgen een volgend kaartje.

Na tien minuten gaat het fluitje weer. Samoerai voelt de aanrakingenen is verbaast over de hoeveel die de kinderen gevonden hebbenJe maatje moet zijnogen dicht doen. Kan hij voelen welke aanraking het is?

Geluiden

"We hebben de natuur al op 3 manieren meegemaakt. Nu doen we het ook nog met onze oren". vertelt de Samoerai. "Jullie weten vast en zeker dat er in de natu ook veel geluiden zijn  . Maar het rare is dat wij mnsen meestal het grootste deel van die geluiden horen. Dat komt omdat we altijd druk zijn met andere dingen: fietsen, spelen, kletsen, noem maar op. Daarom ga ik jullie uitnodigen eens goed naar het concert van de natuur te luistere. Dadelijk gaan jullie met jullie nest naar het volgende terreintje. Ik wil jullie vragen om dat te doen zonder te praten. Iedereen zoekt een plekje waar hij lekker kan zitten. Ga niet met zijn alleen bij elkaar zitten Zoek juist een plekjewaar je de andere niet zo gemakelijk kunt horen of zien. Doe een blinddoek voor. Als je dat echt niet wil hoeft dat niet. Misschien kun je wel af en oe je ogen dicht doen. De leiders hebben geen blinddoek om, dus die kunnen een oogje in het zeil houden. Dan ga je gowoon een tijdje zitten en luisteren. Probeer de mooiste of opvallendste geluiden te onthouden. Zodra ik fluit, komen we allemaal weer terug naar het centrale punt".

De welpen lopen stil naar hun terreintje, zoeken een plek en doen de blinddoek voor. Als iedereen zit, neemt de samoerai de tijd op. Na 3 minuten - zeker niet langer want dat is al heel lang als je geblinddoekt bent - blaast de Samoerai op de fluit. De welpern doen hun blinddoe af, en lopen weer terug naar de centrale plaats en vertellen wat ze gehoord hebben.

Afsluiting deel 1

"Wat hebben jullie veel verzomeld! En er zitten dingen bij die we in Japan niet echt kennen. Dit is Geweldig! Als jullie het goed vinden, zoek ik iets uit om mee te nemen voor mijn onderzoek. De andere vondsten kunnen jullie in jullie nesthoek leggen.

Als iedereen terug is bij het clubhuis /  bij het kampterrein, stelt Samurai het volgende voor: "Ik ben wel erg enthousiast over eht terreintje hier. Jullie hebben zoveel mooie dingen gevonden. Eigenlijk wil ik nog een keer terug komen (als het een opkomst is) / na het drinken verder(tijdens kamp). Samen gaan we dan natuurfondsten zoeken die we op een speciale manier laten zien."

"Voordat jullie gaan sluiten / drinken heb ik voor iedereen nog een natuurontdekkers spiekbriefje. Dan kunnen jullie thuis er ook mee aan de slag". Akela sluit de opkomst/ deelt ranja uit

Op stap met de Samoerai deel 2

Als de welpen een paar weken later bij het clubhuis komen / de ranja op hebben is de Samoerai aanwezig. Samen gaan ze openen / weer aan de slag, maar de Samoerai is er niet helemaal met zijn gedachten bij is. Hij is vreselijk ongeduldig. Zodra het openen klaar is neemt hij honmiddelijk het woord. "Ik sta te popelen om weer met jullie aan de slag te te gaan Volgens mij gaat het heel leuk worden!" De leiding stelt voor om eerst een spelletje te doen. De Samoerai voelt daar aanvankelijk niks voor. Hij wil het liefst meteen aan de slag. Hij laat zich met moeite overhalen.

Actieve tussendoorspelen

kleuren estafette

Verdeel de welpen in nesten. Laat de welpen in hun nesten achter elkaar staan. Elk voorste kind in het rijtje moet zo snel mogelijk dezelfde kleur zoeken die de leider aangeeft. De leider kan de kleur aanvgeven aan de kleurenkaart van de vorige opkomst. Als de voorste in de rij klaar is mag de volgende. Om het de kinderen makkelijker te maken geef je iedere welp een eigen kleuren strook mee. De welp die als eerste een kleur ziet krijgt een punt. Als elk kint 2 keer is geweest eeft de groe met de meeste punten gewonnen

Varianten: Geef alle kinderen die aan de beurt zijn een bepaalde tijd om te zoeken, bijvoorbeeld een minuut. Blaas dan op een fluit. Alle kinderen die wat hebben gevonden, krijgen een punt. Laat alle kindere op zoek gaan naar de juiste kleur. Ook weer gedurende 1 minuut.

Benodigd materiaal

Kleding voor de Samoerai inclusief buitenlandse / andere das of maak gebruik van de brief.

1e deel:

 • Gekleurd lint om terreintjes af te zetten
 • Grote tas eventueel met japanse tekens
 • Grote natuurontdekkers spiekbrief
 • Kleurenkaarten
 • 4 dienbladen of boomschijven om voorwerpen op te verzamelen
 • Een doos om alle voorwerpen uiteindelijk in te doen
 • Voor alle jeugdleden een blinddoek of das
 • Voor iedereen een kaartje met aanrakingen.
 • Voor iedereen een natuurontdekkersspiekbriefje
 • Uitnodiging voor de opkomst

Veiligheid

Je speelt in het bos. Doe een teken controle nadien

Tips

 • Deze activiteit is een mooie activiteit die op de scenes labelterreinen te doen zijn. Dat zijn labelterreinen die op een duurzame manier beheerd worden. Momenteel zijn dat: Ada's hoeve, St Walrick, Zeewolde, Rotterdam en Buitenzorg (2023).
 • Zorg ervoor dat iedereen in het leidingteam het verhaal kent. Lees dus allemaal het verhaal even door.
 • Bepaal wie de Samoerai is. Dit kan iemand uit het leidingteam zijn, maar ook iemand van buitenaf. Instrueer hem in dat laatste geval dan goed.
 • Als je niet met een thema iuur wilt werken, maak dan gebrui van een brief van de Samurai.
 • Zoek een plek, een stukje natuur, waar jullie het programma gaan uitvoeren. Probeer een terrein dicht bij het clubhuis te vinden. Je kunt deel 1 en del 2 in het zelfde gebied uit te voeren. Het is leuk om gebruik te maken van verschillende terein soorten als die beschikbaar zijn, bijvoorbeeld bomen dicht bij elkaar, afwisseling van bomen en struiken en een meer open gebied.
 • Het gebied hoeft niet klein te zijn. Denk aan vlakken van 10 bij 10 meter, dus in totaal 400 m2.
 • Als het terrein wat verder van het clubhuis ligt verzamel dan daar en niet bij het clubbhuis: dat scheelt weer tijd.
 • Ga altijd zorgvuldig om met de natuur. Laat de welpen lekker struinen, iets plukken is niet erg. Voorkom echter dat ze onnodig dingen stuk maken
 • Verdeel de groep over het aantal beschikbare leiders. Het programma werkt het beste als er met iedere subgroep een leider mee gaatom de opdracht uit te voeren. Maar de subgroepjes niet groter dan 10 kinderen. Werk bijvoorkeur met de bestaande nesten

Aanvullende informatie

Lees 100 keer Laatst aangepast op vrijdag, 08 maart 2024 00:14
Log in om reacties te plaatsen