vrijdag, 26 augustus 2022 12:11

Je kamp verduurzamen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Onderzoek hoe je je eigen kamp kunt verduurzamen en maak een actieplan.

Beschrijving van de activiteit

Maak als groep een praatje over duurzaamheid en bespreek hoe het denken over duurzaam zijn van invloed kan zijn op het plannen van een scoutskamp. Vraag iedereen om in kleine groepjes van ongeveer vier personen te komen en in hun groep aan een tafel te gaan zitten. Leg iedereen uit dat ze als team een duurzaam kamp moeten ontwerpen en dat ze een presentatie moeten maken om met iedereen te delen. Geef iedereen ongeveer 30 minuten, of zoveel tijd als je hebt, om te beginnen met het plannen van hun kamp.

Als alle groepen klaar zijn, geef ze dan elk de kans om hun ideeën te presenteren.

Verduurzaming

 • Locatie – Heeft de kampeerlocatie een milieubeleid, zoals recycling of hergebruik van afvalwater? Hoe kun je deze informatie achterhalen?
 • Reizen - Is er een andere manier van vervoer die je kunt gebruiken om je ecologische voetafdruk te verkleinen, zoals openbaar vervoer? Of kun je een plek vinden waar je vanaf je ontmoetingsplek naartoe kunt lopen?
 • Voedsel - Kun je je voedsel lokaal halen of voedsel kopen dat niet ver is getransporteerd? Hoe kun je je maaltijden plannen en allemaal samen koken, wat het risico op voedselverspilling vermindert?
 • Slaapplaatsen De meeste tenten zijn gemaakt van plastic. Zijn er nog andere soorten schuilplaatsen die je in plaats daarvan zou kunnen gebruiken?
 • Activiteiten - Welke activiteiten zou je kunnen doen die de milieu-impact van je groep verminderen en ook het milieu helpen?
 • Kampeeruitrusting - Deze kan veel plastic bevatten. Hoe kun je je bestaande uitrusting op kamp gebruiken? Als je nieuwe apparatuur nodig hebt, hoe kun je het dan krijgen zonder het gloednieuw te kopen? En kun je apparatuur vinden die natuurlijke hulpbronnen gebruikt om te werken, zoals zonne-energie? Denk ook aan je kleding en slaapspullen. Kun je producten vinden die milieuvriendelijke materialen hebben gebruikt, zoals gerecycled dons?

Benodigd materiaal

 • Pennen of potloden
 • A4-papier
 • Een apparaat dat is verbonden met internet (één per groep)
 • Tabellen (optioneel)
 • Stoelen (optioneel)
 • Projector en scherm (optioneel)

Tips

 • Deze activiteit heeft betrekking op meerdere duurzame ontwikkelingsdoelen:
  • Doel 7 Betaalbare en duurzame energie
  • Doel 13 Klimaatsverandering aanpakken
  • Doel 14 Bescherming van zeeën en oceanen
  • Doel 15 Herstel ecosystemen en behoud biodiversiteit.
 • Een aantal labelterreinen doen mee met SCENES; SCENES staat voor Scout Centres of Excellence for Nature, Environment and Sustainability. SCENES Centra bieden scouts de mogelijkheid om in een natuurlijke omgeving te kamperen en deel te nemen aan praktische milieueducatieprogramma's zodat iedereen actief betrokken en met natuur en milieu bezig kan zijn. SCENES centra streven bij het beheren van hun kampeerterrein naar bescherming van de omgeving en minimalisering van hun impact op het milieu. Ze bieden een natuurlijke kampeeromgeving waarin de kampeerders duurzaam kamperen en duurzaam kampbeheer uit de eerste hand kunnen ervaren.

Aanvullende informatie

Lees 1112 keer Laatst aangepast op dinsdag, 07 november 2023 00:19
Log in om reacties te plaatsen