zondag, 24 april 2022 14:05

Hergebruik van materiaal: De fietsband

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Van sieraad tot tochtstrip. Van spelmateriaal tot katapult elastiek. Fietsband multifunctioneel materiaal.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bever

Sterre Stroom heeft een hevige ruzie met Rebbel. Volgens haar blaast Rebbel steeds de kaars die ze bij het raam heeft gezet uit. Telkens als ze terugkomt is de aangestoken kaars uit. Rebbel zegt dat ze dat niet gedaan heeft. De twee maken hier ruzie over. Als Rebbel de kaars niet uitgeblazen heeft, wie dan wel? Laten we samen kijken wat er gebeurd ( zet een kaars in een tochtstroom evt. versterkt met een ventilator)  Hoe kunnen we dat gat dichten? Fleur en Keet komen binnen met een zak met fietsbanden daar willen ze sieraden van maken. He dat kunnen we als tochtstrip gebruiken en als voor sieraden te maken. Ze beginnen de banden te verknippen. Noa is dat geknutsel wel zat. met dat lange elastische koord (bereid dit wel voor)wil ze liever elastiekspelletjes spelen.

Thema introductie welpen

Chil is terug van een rondje vliegen. Hij heeft bij de mensen gezien dat ze hun huizen isoleren. Waarom doen ze dat. Een luchtstroom (tocht is toch fijn om op te vliegen? Akela geeft aan dat het niet fijn is als er een windvlaag door haar hol heen loopt. Dan kan ze niet goed voor haar welpjes zorgen. Soms maakt ze wat rook om te ontdekken waar het vandaan komt. Dan kan ze het gat dichtstoppen. De mensen noemen dat isoleren. Ikki heeft een zak met fietsbanden verzameld. Gaaf zegt Marala: daar wil ik sieraden mee gaan maken. Goed idee zegt Akela. Ik sluit eerst de tochtstroom af en daarna gaan we er sieraden van maken.  De welpen gaan aan de slag en ontdekken verschillende mogelijkheden van de fietsband. Tegen het einde van de opkomst pakt Oe een langstuk stuk 1 cm breed geknipt fietsbandfietsband. Dat knippen  en knopen daar is hij wel even klaar mee. Hij wil liever spelen. Hij ontdekt dat hij hier heel goed elastiek spelletjes mee kan spelen. (of schieters mee kan maken)

Scouts/ explorers

Ontdek de multifunctionaliteit van fietsband. kijk waar je je clubhuis evt van een tochtstrip (van fietband)kan voorzien. Maak sieraden. Gebruik de elststische kwaliteit van dit materiaal op vele verschillende manieren. 

Benodigd materiaal

 • Fietsbanden (binnenband) Je kunt ze bij de fietsenmaker vragen. 

Voor de verschillende onderdelen toe te voegen:

 • Sieraden: Kralen, schaar(scherp) gaatjestang en verschillende voorbeelden. 
 • Katapult en verschillende andere schieters: pionier materiaal en verschillende voorbeelden. of een opschieter (het te raken doel volgens Pluk van de Petteflet)
 • Elastiekspelletjes: een grote schaar om een lang elastisch koord te knippen. Laat je inspireren door het boek superleuke elastiekspelletjes 12,50 nr. 87243 uit de scoutshop 
 • Tochtstrip: clubhuis met tochtige gaten. Deze kun je opsporen door een wierook  staafje te laten branden.  De tocht blaast de rook van zich af. Met punaise kun je het rubber bevestigen tussen de sluitende delen. van b.v een raam. (bever kaars en evt. ventilator)

Veiligheid

 • Leer bevers en welpen knippen. Scharen geef je aan elkaar door met het handvat naar de ontvanger toe. Of leg hem op tafel en de ontvanger pakt hem van de tafel.  Als je loopt met een schaar dan zijn de messen op elkaar. De schaar is gesloten. Let op de punt van de schaar. Bescherm deze door je hand of door hem in een bak te doen. 
 • Een scherpe schaar knipt, geeft minder gehannes en kans op ongelukken. Bij evt. knipjes in de huid geeft het een een wond wat beter geneest dan een rafelige wond van een botte schaar. Tevens geeft een botte schaar. frustratie omdat het kind bevestigd krijgt dat het iets niet kan! (ondeugdelijk gereedschap heeft niets met kunde te maken) Omdat het gereedschap niet goed werkt gaan de kinderen het niet goed gebruiken en is er veel meer kans op ongelukken. De concentratieboog neemt  eerder af en lokt kliergedrag uit. Je moet je toch op een of andere manier bewijzen.

Tips

 • Verzamel een grote hoeveelheid verschillende fietsbanden. Scharen kun je net als messen slijpen.
 • Bereid het voor: Om te elastieken met fietsband  heb je al een groot elastisch (1 cm breed uit een stuk uit een fietsband geknipt.) draad nodig.  Kaartjes met elastiek spelletjes geeft de kinderen zelfstandigheid. Ze kunnen gaan het spelen als ze klaar zijn met de andere activiteit. Zo heb jij de tijd voor de knutselaars die jouw hulp nodig hebben. Je kunt ook de activiteiten naast elkaar laten plaatsvinden. Dan wachten de kinderen minder lang op jouw nodige aandacht. 
 • Tocht: Overleg met de gebouwbeheer of deze oplossing mag blijven. 
 • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 7 Betaalbare en duurzame energie en Doel 12 Duurzame consumptie en productie
Lees 1322 keer Laatst aangepast op woensdag, 27 april 2022 22:27
Log in om reacties te plaatsen