maandag, 31 augustus 2015 02:00

Thuis heb ik nog een ansichtkaart

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De welpen ervaren in een uitdagende zoektocht en een actief spel hoe hun eigen omgeving er vroeger uitzag, wat er allemaal is veranderd en wat hetzelfde is gebleven. Doe beide basisactiviteiten, of kies er één uit. Het ansichtkaartenspel kan ook los gespeeld worden.

Beschrijving van de activiteit

Themaverhaal

“Jij bent hem!” Mowgli, Shanti en Broeder Wolf spelen tikkertje. Plots klinkt er een groot lawaai uit de boomtoppen. “Oe-ie-aa—aa!” Verbaasd kijken de drie vrienden omhoog. Het zijn de bandarlog. Ze lijken ergens om te vechten. Broeder Wolf schudt met zijn hoofd. “Die apen maken ook altijd ruzie,” zucht hij.'' ''Hathi is ook op het lawaai afgekomen. “Waar zijn ze nu weer over aan het vechten?,” bromt hij. "PLOF!”. Recht voor Hathi’s poten valt een oude, stoffen tas op de grond. Hij schrikt even. Shanti en Mowgli schieten in de lach. “Daar is je antwoord,” grinnikt Shanti. De bandarlog komen achter de tas aan, maar deinzen terug als ze Hathi en broeder wolf zien. Broeder wolf laat zijn tanden zien. “Zeg, is het nou eens uit?!,” tettert Hathi. Geschrokken gaan de bandarlog er vandoor.

Nieuwsgierig kijkt iedereen naar de tas. “Ik heb dit ding al eerder gezien,” vertelt Hathi. “Lang geleden, voordat jullie welpen waren, kwam hij uit de lucht gevallen. Ik hoorde het geluid van één van die reuzenvogels die mensen maken.” “Een vliegtuig bedoel je?,” vraag Shanti. Samen met Mowgli kijkt ze in de tas. “Wat zijn dat voor plaatjes?,” vraagt Mowgli. “Het lijken kaarten,” zegt Shanti. “Maar ze zijn wel heel oud…” Ze kijkt op de achterkant van een kaart. “Dat is een adres in Haveli!,” zegt ze. De anderen kijken haar vragend aan. Shanti legt uit wat kaarten zijn en hoe mensen elkaar post versturen. “Wel zielig voor al die mensen die hun post niet krijgen,” zegt Mowgli. “Nou, dan bezorgen jullie ze toch alsnog?,” zegt Broeder Wolf opgewekt. “Het mensendorp is voor mij verboden terrein, maar ik zal de bandarlog voor jullie bezighouden.” “Het is wel heel lang geleden allemaal…,” zucht Shanti. "Beter laat dan nooit en niet geschoten is altijd mis" zegt Hathi. “Er is natuurlijk veel veranderd en het zal niet gemakkelijk worden, maar ik heb een idee…”''

Thema

Leiding leest bovenstaand themaverhaal voor, of vertelt het (indirect) vanuit Broeder wolf en/of Hathi, of vertelt vanuit een eigen themafiguur over de tas die de bandarlog hebben laten vallen en Hathi herkende als heel oud. Laat de welpen een ouderwetse (post)zak/tas gevuld met de kaarten (zie speluitleg) zien/vinden, afbeeldingen/adressen herkennen en eventueel het principe van "post" uitleggen

Basisactiviteit 1: Het dorp fotospeurtocht

Zoek oude afbeeldingen van (objecten in) jullie stads dorpscentrum of de omgeving rondom het clubhuis. Zorg dat je er één hebt voor iedere welp in je horde (of minstens de helft…). Druk de afbeeldingen af/kopieer ze als een soort ansichtkaarten en zet achterop iedere afbeelding (de benadering van) het adres van de bijbehorende afbeelding. Verdeel je welpen in twee groepen en geef iedere groep een fotocamera mee. Geef iedere welp één kaart mee, maar laat ze samen de locaties die op hun afbeeldingen staan zoeken. De welp die de kaart heeft gekregen, mag een foto maken van de locatie zoals deze nu is. Druk deze foto’s af en speel de volgende opkomst het ansichtkaartenspel (zie onder)

Basisactiviteit 2: Mijn huis toen en nu

Oude en nieuwe foto’s van thuis verzamelen. Vraag de ouders van je welpen in een brief/mail om een oude foto/afbeelding van de plek waar ze wonen, gewoond hebben, waar zij zelf als kind zijn opgegroeid, etc. De foto moet in ieder geval zijn genomen ruim voordat de welp is geboren en het moet er anders uitzien dan hun huis van nu. (andere optie: zoek als leiding zelf oude afbeeldingen op van de adressen waar de welpen nu wonen). Maak kopieën van de oude afbeeldingen en maak er een soort ansichtkaarten van. Schrijf op de achterkant de naam en het adres van de “bijbehorende” welp. Geef de welpen samen met de brief de opdracht om een foto te maken van hun huis en deze op … (datum) mee te nemen naar de opkomst, of voor deze datum te mailen naar de leiding. Speel op de aangegeven datum het ansichtkaartenspel.

Ansichtkaartenspel

Verdeel de welpen in twee teams (dezelfde als bij basisactiviteit 1, als jullie die hebben gedaan).

Als je basisactiviteit 1 hebt gedaan: De teams krijgen de oude kaarten die de tegenstanders tijdens de fotospeurtocht mee hebben gehad.
Als je basisactiviteit 2 hebt gedaan: De teams krijgen de oude “ansichtkaarten” die geadresseerd zijn aan de eigen teamleden. Verspreid over het terrein hangen de “nieuwe” afbeeldingen/foto's, met daarbij een “brievenbus”. De teams moeten zo snel mogelijk de ansichtkaarten bezorgen op het juiste "adres".

Een aantal leden van het leidingteam loopt over het terrein als “bandarlog”. De bandarlog proberen de welpen te pakken te krijgen. Als een welp door een aap wordt “gepakt”, moet de welp de kaart die hij of zij bij zich heeft inleveren en tien tellen stil blijven staan (hardop, langzaam tot tien laten tellen) Ook welpen die geen kaart bij zich hebben, moeten tien tellen stil blijven staan (wel even controleren op verstopte kaarten natuurlijk). De bandarlog leggen/hangen de afgenomen kaarten ergens bij het verkeerde adres neer (niet in de brievenbus dus…). Iedere welp mag de kaart hier weer weghalen. Leden van het eigen team, of leden van het andere team (die de kaart vervolgens in de verkeerde brievenbus kunnen doen)

Na het eindsignaal (10 tot 20 minuten, afhankelijk van hoeveel kaarten er zijn) worden alle bussen geleegd en wordt gekeken hoeveel kaarten ieder team juist en verkeerd heeft bezorgd. Welk team weet voor het eindsignaal de meeste kaarten goed te bezorgen? Elke goed bezorgde kaart is een punt, elke verkeerd bezorgde kaart een strafpunt.

Na afloop mag uiteraard iedere welp zijn of haar eigen afbeeldingen mee naar huis nemen.

Voorbereidingstijd

Kaarten en brievenbussen maken, afhankelijk van aantal 30 – 75 min. Vooraf aan opkomst alles klaarzetten + 30 min

Daarnaast:

 • Voor basisactiviteit 1: Oude afbeeldingen zoeken, afhankelijk van aantal 30 – 60 minuten.
 • Voor basisactiviteit 2: brief/opdrachten schrijven, 20 min.
 • Eventueel nieuwe afbeeldingen van huizen/objecten zoeken, afhankelijk van aantal 15 – 45 minuten.

Benodigd materiaal

Voor basisactiviteit 1:

 • (wegwerp)foto
 • Camera’s (2x)
 • Oude afbeeldingen uit de omgeving van jullie clubhuis of het dorpscentrum (als “ansichtkaart”, één voor iedere welp in je horde).

Voor basisactiviteit 2:

 • Brieven met instructies voor ouders
 • Voor iedere welp een oude afbeelding uit zijn of haar omgeving
 • Stevig papier voor kopieën
 • Een (afdrukken van) foto van het huis van iedere welp

Voor het ansichtkaartenspel:

 • Foto’s uit basisactiviteit 1 en/of 2 (of zelf gezochte/geprinte afbeeldingen)
 • “brievenbussen” (bijvoorbeeld kartonnen dozen/verpakkingen met een gleuf er uit gesneden, dichtgebonden/geplakte plastic zakken met een gleuf eruit gesneden, of plak (tijdelijk) vellen karton/papier met een gleuf er in over doosjes/bakjes)

Tips

 • Doe basisactiviteit 2 alleen als je een horde welpen hebt met betrokken ouders!
 • Het ansichtkaartenspel kan ook zonder basisactiviteit worden gespeeld, als je zelf oude en nieuwe afbeeldingen zoekt van de huizen/woonomgeving van je welpen (google streetview) of objecten uit jullie woonplaats/regio.
 • Subactiviteitengebieden: Naast samenleving en sport en spel valt de activiteit...
 • met basisactiviteit 2 onder activiteitengebied identiteit
 • met basisactiviteit 1 onder uitdagende scoutingtechnieken (speurtocht)
 • Ook bij basisactiviteit 2 kan je de welpen de locatie laten zoeken. In dat geval moeten echter alle afbeeldingen een beetje in de buurt zijn en moet er een soort fietsspeurtocht van worden gemaakt. Zodra ze bij een bepaalde locatie zijn, wordt er een foto gemaakt door de daar wonende welp.
 • Bovenstaande optie is leuk om met scouts te doen (zelfstandig in groepen fietsen en “uitdagendere”, moeilijker herkenbare oude afbeeldingen)
 • Laat bij scouts de 10 tellen regel los in het ansichtkaartenspel. De “bandarlog” worden “waakhonden”. Een scout die door een “waakhond” getikt wordt, levert zijn of haar ansichtkaart(en) in en moet “naar de ehbo” (een aangewezen plek, “bewaakt” door een lid van het leidingteam). Hier blijft de scout tot een scout uit zijn of haar team wordt gepakt en zich bij de ehbo meldt. De eerste scout mag dan weer meespelen. De “honden” droppen de afgenomen kaarten in plastic hoesjes op willekeurige (wel terug te vinden) plaatsen.
Lees 3602 keer Laatst aangepast op zondag, 28 oktober 2018 15:10
Log in om reacties te plaatsen