maandag, 31 augustus 2015 02:00

Scouts own

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Scouts' own (ook wel viering, bezinning, of (kamp)aandacht) is een onderdeel van "bezinning" tijdens een opkomst of kamp.

Beschrijving van de activiteit

De aandacht is een traditie die in de begindagen van Scouting al ontstaan is. Het is van origine een korte ceremonie (pakweg 15 minuten) die bestaat uit een combinatie van meditatie, reflectie (op jezelf, de wereld of het leven), muziek en het voorlezen van gedichten of verhalen. De aandacht is een bezinningsmoment en kan op elk moment van een kamp of opkomst gehouden worden. Het kan dienen om een moment van rust en bezinning in te bouwen in het anders zo drukke en actieve Scoutingprogramma, of om aandacht te vragen voor een bepaald (maatschappelijk) onderwerp. Vaak heeft de aandacht ook een thema, bijvoorbeeld vriendschap, het goed zorgen voor het milieu, of eerlijkheid. In Nederland kun je de aandacht vooral nog aantreffen bij groepen met een actieve christelijke signatuur, of met veel christenen in het leidingteam. De aandacht wordt daar dan met name gebruikt tijdens kampen, als activiteit op zondag of een andere christelijke feest- of gedenkdag. De aandacht is bij dat soort groepen dan vooral ingesteld als alternatief voor het bezoeken van een kerkdienst.

Invulling van een scouts' own
Een scouts' own kun je op verschillende manieren invullen, afhankelijk van de functie die je de scouts' own wilt meegeven, wat de kinderen in de groep van huis uit gewend zijn, de leeftijd van de kinderen, of wat je de groep als leiding graag wilt meegeven. Pas de inhoud en de lengte van de scouts' own aan op de leeftijd van de deelnemers. Voor kinderen tot een jaar of tien kun je het 't beste houden bij een eenvoudige boodschap die hoogstens tien minuten of een kwartiertje duurt (met een spel of knutselwerk erbij kan het natuurlijk wat langer duren). Iets abstracts als "rechtvaardigheid" begrijpen ze op deze leeftijd nog niet, maar concrete voorbeelden over wat eerlijk is en wat oneerlijk, daar kunnen ze al wat meer mee. Bij wat oudere kinderen kun je het al wat abstracter maken, maar ook weer niet te veel. Ter verhoging van de bijzondere sfeer van de scouts'own, kun je hem ook op een speciale plek houden waar je de rest van het kamp niet komt. Bijvoorbeeld in een kapelletje op het terrein, of op een open plek in het bos. Of wat dacht je van het houden van een scouts' own in een met kaarsen omringde cirkel, midden in de nacht?

Enkele programmaideeën:

 • Een sketch / klein toneelstukje om het onderwerp te introduceren en aan de hand waarvan er vragen kunnen komen opborrelen.
 • Momentje stilte voor bezinning.
 • Luisteren naar een verhaal.
 • Zingen van een liedje.
 • Knopen van vriendschapsbandje / vrienschapsknoop in een das.
 • Lagerhuisdiscussie.
 • Over de streep (light).
 • Deur van je hart.
 • Samen praten over een maatschappelijk onderwerp. Enkele voorbeelden:
 • (kinder) rechten: bevers , welpen, scouts, explorers, roverscouts, Brieven schrijven voor Amnesty International (met een goede inleiding, eventueel door iemand van Amnesty zelf).
 • Nadenken over je eigen positie als scout.
 • Collecteren voor medescouts waarvan de ouders de kampprijs niet konden betalen, maar die toch meemochten.
 • Schimmenspel.
 • Maken van muziek.
 • Uitzoeken en voorlezen van een mooi gedicht.
 • Verhalen en legenden vertellen.
 • Reflecteren op de wet en de belofte.

Voorbereidingstijd

Dit is afhankelijk van de activiteit die je doet.

Benodigd materiaal

 • Dit is afhankelijk van de activiteit die je doet.

Tips

 • Aandacht inpassen in het kamp:
  • Zorg dat de aandacht aansluit bij de beleveniswereld van de groep. Dan heb je de meeste kans op een succesvolle aandacht.
  • Dit aansluiten kan zowel op het gebied van vorm als inhoud. Maak de aandacht tot een bijzondere ceremonie die blijft hangen. Kies bijvoorbeeld een mooie open plek in het bos om de aandacht te houden, of hou hem midden in de nacht bij een kampvuur, of bij het licht van een olielampje. Daarnaast kun je de aandacht misschien inpassen in het kampthema, waarbij je bijvoorbeeld de rituelen gebruikt die bij het kampthema passen: indianenrituelen, mayatekens, rooms-katholieke symboliek, joodse gebruiken... Denk aan het uitdoen van je schoenen bij het betreden van de tent waar de aandacht wordt gehouden, het laten rondgaan van een vredespijp, en het samen drinken uit dezelfde beker of eten van dezelfde schaal, of het stoppen van briefjes met wensen in een wensmuur.
 • Mocht je de aandacht gebruiken voor het bespreken van een maatschappelijk onderwerp, laat dat thema dan niet zomaar uit de lucht vallen. Je kunt het aansluiten op onderwerpen die op dat moment in de groep spelen, bijvoorbeeld het thema "leven en dood" als er net een bekend iemand van de groep is overleden dat de groep erg bezig houdt, of "pesten" als dat in de groep vaak voorkomt. Een andere manier is dat het onderwerp aansluit bij het kampthema. Bijvoorbeeld het "omgaan met je ouders/broertjes/zusjes" in een kamp over maffiafamilies, "seksualiteit" in een feestdagenkamp (op de dag dat het over valentijnsdag gaat), "eerlijk zijn" wanneer je in het themaverhaal zojuist hebt ontdekt dat het themafiguur leugens verspreidt, of over het "beschermen van de natuur" in een kamp over het oerwoud.
 • Afhankelijk van welke activiteit je doet heeft deze activiteit betrekking op één of meerdere duurzame ontwikkelingsdoelen.

Aanvullende informatie

Lees 5280 keer Laatst aangepast op zondag, 02 oktober 2022 13:53
Log in om reacties te plaatsen