zondag, 30 oktober 2022 12:19

Rikkie Tikkie Tavi's Bodem profiel van de Jungle

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Ontdekken waaruit de grond bestaat.

Beschrijving van de activiteit

Rikkie Tikkie Tavi graaft regelmatig op verschillende plekken in de Jungle holen onder de grond.  Hij heeft er net een gegraven bij de Talaab poel. Mowgli en Shanti verbazen zich er over dat er zo veel kleuren te zijn bij Zijn hol. Rikkie Tikkie Tavi verteld dat de aardkorst is hard en bestaat uit gesteente. Voor een groot deel is de aardkorst bedekt met een bodem van zand, löss, klei of veen. In de loop der jaren kunnen daar heel veel dode plantenresten op vallen, die worden afgebroken door bodemdieren, schimmels en bacteriën. Door dit afbraakproces wordt de bodem verrijkt met voedingsstoffen die bomen en planten via hun wortels met het grondwater uit de bodem kunnen halen.

Op plekken waar lange tijd veel plantenresten terechtgekomen zijn, kun je zien dat in de bodem verschillende lagen (horizonten) aanwezig zijn:

  • 0-horizont: strooisellaag aan de oppervlakte met dode onverteerde plantenresten
  • A-horizont: humuslaag met verteerde plantenresten
  • B-horizont: inspoelingslaag
  • C-horizont: moedermateriaal (zand, löss, klei of veen)

Zoek een bodem met een flinke strooisellaag en laat de kinderen op die plek een bodemprofiel maken. (zie tips) Dat kan met een grondboor, waarbij je in één gat, elke boring iets dieper wat grond uit een laag naar boven haalt. Je kunt ook graven met een schepje. Leg de laagjes naast elkaar op de grond in de goede volgorde om de opbouw te kunnen zien. Kun je de verschillende horizonten herkennen?

Waaruit bestaat het moedermateriaal?

  • Zand: licht van kleur, voelt zacht, korreltjes vallen uit elkaar
  • Löss: voelt korrelig, is geel/rood en je kunt er een balletje van maken;
  • Klei: is donker, je kunt ermee kleien;
  • Veen: is bijna zwart, sponsachtig en ruikt naar verteerde plantenresten.

Doe de laagjes in de juiste volgorde weer terug in het gat.

Benodigd materiaal

Grondboor of schepje

Tips

Vraag, voordat je gaat graven, toestemming aan de grondeigenaar!

Aanvullende informatie

Lees 638 keer Laatst aangepast op zondag, 30 oktober 2022 12:20
Log in om reacties te plaatsen