maandag, 31 augustus 2015 02:00

De regels van het spel

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het debat aangaan over regels in de maatschappij en over meerderheid – minderheidsituaties. Discriminatie ervaren. Macht en machteloosheid ervaren.

Beschrijving van de activiteit

Voorbereiding

In de voorbereiding maak je etiketten in twee verschillende kleuren, bijvoorbeeld groen en geel. Gebruik plakband of spelden zodat dit makkelijk door iemand te dragen is. Maak op een groot blad papier een lijst 6 à 8 speciale regels die voor jouw groep geschikt zijn. Hieronder een paar voorbeelden.

Mensen met groene etiketten

 • mogen niet op de stoelen zitten,
 • mogen niet op een plaats zijn met meer dan één persoon,
 • mogen niet met een ‘gele’ praten, behalve als ze aangesproken worden,
 • mogen geen toegang hebben tot materiaal zonder speciale toestemming.

Mensen met gele etiketten

 • hebben voorrang voor de tafelvoetbal en andere speeltafels,
 • hebben voorrang om de muziek te kiezen,
 • hebben vrije toegang tot al het materiaal dat ze nodig hebben,
 • krijgen een gratis drank/ chocoladereep aan het einde van de sessie als ze zich strikt aan de regels houden.

Instructies

Deel de etiketten willekeurig uit en vraag de deelnemers ze constant te dragen. Iedereen in de groep moet er één hebben. Hang de regels op een opvallende plek en leg uit dat ze allemaal zonder uitzondering gevolgd moeten worden. Op alle andere vlakken zou deze sessie zo normaal mogelijk moeten verlopen.

Verslag en evaluatie

Zorg ervoor dat je voldoende tijd uittrekt voor de nabespreking. Begin met de mensen te vragen hoe ze zich voelden tijdens het spel en wat ze eruit leerden. Stel volgende vragen:

 • Hoe voelde het om een ‘gele’ of een ‘groene’ te zijn?
 • Wat was het beste/ slechtste aan een ‘groene’ of een ‘gele’ te zijn?
 • Heeft er iemand geprobeerd om zijn/ haar etiket om te ruilen?
 • Welk soort discriminatie komt er voor in het echte leven?
 • Wie heeft de macht om de regels te veranderen?
 • Hoe democratisch is jouw organisatie?
 • Wat kan je doen om democratie te promoten in jouw organisatie, in jouw lokale gemeenschap en in jouw gemeenschap op nationaal en internationaal niveau?

Suggesties voor vervolg

Kijk eens naar de regels van jouw groep of organisatie. Zijn ze eerlijk voor alle leden? Zijn ze geschikt voor iedereen die geïnteresseerd zou kunnen zijn om bij jouw groep aan te sluiten? Bestudeer wie deze regels maakt en wie de macht heeft en controleer of dit breder verspreid zou kunnen worden. Misschien wil je wel verder ingaan op hoe een eerlijkere gemeenschap eruit zou zien of hoe je ideale maatschappij er zou uit zien en denk er dan over na wat ons tegenhoudt om die te bereiken.

Voorbereidingstijd

In de voorbereiding maak je etiketten in twee verschillende kleuren, bijvoorbeeld groen en geel. Gebruik plakband of spelden zodat dit makkelijk door iemand te dragen is. Maak op een groot blad papier een lijst 6 à 8 speciale regels die voor jouw groep geschikt zijn. Hieronder een paar voorbeelden.

Benodigd materiaal

 • Gekleurde zelfklevende etiketten in twee verschillende kleuren, bijvoorbeeld groen en geel
 • Plakband of spelden
 • Groot blad papier
 • Pennen

Tips

 • Bereid de regels zorgvuldig voor om controle te houden over het spel. Zorg ervoor dat je weet wie in welke groep zit. Je kan het vormen van de groepen manipuleren, maar laat de deelnemers niet weten dat je dit hebt gedaan. Wees je ervan bewust dat deze activiteit sterke gevoelens aan de oppervlakte kan brengen.
 • Deze activiteit past goed in residentiële cursussen of seminaries. Het is belangrijk dat er een tijdslimiet wordt gesteld (bijvoorbeeld 2 uur of één sessie) en dat voor de evaluatie de deelnemers uit hun rol stappen. Als je dieper wilt ingaan op minderheid-meerderheidsthema’s kan je het ook zo organiseren dat er een meerderheid van mensen is met een geel etiket en een minderheid met groene etiketten.
Lees 2511 keer Laatst aangepast op vrijdag, 24 april 2020 21:55
Log in om reacties te plaatsen