dinsdag, 01 september 2020 12:22

Vliegende vlinders van de jungle

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het tellen van vlinders en het maken van een vlindermobiel

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Bas Bos weet veel over de natuur. Hij verteld dat er in Nederland ruim 2000 soorten vlinders voorkomen. De meeste vlinders zie je in juli en augustus, bij zonnig weer als het niet te hard waait. Veel voorkomende vlinders in Nederland zijn de atalanta, dagpauwoog, kleine vos, citroenvlinder, boomblauwtje, oranjetipje, koolwitje en koninginnepage.

Er zijn dagvlinders en nachtvlinders. Nachtvlinders kunnen ook overdag vliegen. Het verschil zit vooral in de voelsprieten, die eindigen bij dagvlinders in een knopje en bij nachtvlinders niet. Dagvlinders vallen vaak op door hun prachtige kleuren en bijzondere tekening op de vleugels.

Een nachtvlinder die opvalt door zijn vorm is de kolibrievlinder. Deze nachtvlinder, die ook overdag vliegt, lijkt door zijn dikke lijfje en de manier waarop hij van bloem tot bloem vliegt, meer op een klein vogeltje dan op een vlinder. Hij haalt met zijn lange roltong nectar uit een bloem, terwijl hij al vliegend stil hangt in de lucht.

Thema introductie welpen

Baloe ligt bij de Talaab poel als er een vlinder voorbij vliegt. Hij verteld aan Mowgli en Shanty dat er in Nederland ruim 2000 soorten vlinders voorkomen. De meeste vlinders zie je in juli en augustus, bij zonnig weer als het niet te hard waait. Veel voorkomende vlinders in Nederland zijn de atalanta, dagpauwoog, kleine  vos, citroenvlinder, boomblauwtje, oranjetipje, koolwitje en koninginnepage.

Er zijn dagvlinders en nachtvlinders. Nachtvlinders kunnen ook overdag vliegen. Het verschil zit vooral in de voelsprieten, die eindigen bij dagvlinders in een knopje en bij nachtvlinders niet. Dagvlinders vallen vaak op door hun prachtige kleuren en bijzondere tekening op de vleugels.

Een nachtvlinder die opvalt door zijn vorm is de kolibrievlinder. Deze nachtvlinder, die ook overdag vliegt, lijkt door zijn dikke lijfje en de manier waarop hij van bloem tot bloem vliegt, meer op een klein vogeltje dan op een vlinder. Hij haalt met zijn lange roltong nectar uit een bloem, terwijl hij al vliegend stil hangt in de lucht.

Opdracht 1:

Ga op een zonnige zomerdag met weinig wind naar een plek met veel bloemen om vlinders te spotten. Bekijk goed hoe de vlinders eruit zien: kijk naar de vorm van de vleugels, de tekening op de vleugels, de kleuren.

Zie je verschillen en overeenkomsten? Kijk op de vlinderherkenningskaart van de vlinderstichting, welke vlinders je ziet.

Opdracht 2:

Maak een vlindermobiel. Teken verschillende fantasievlinders op stevig papier. Laat je daarbij inspireren door de echte vlinders die je hebt gezien. Kleur de vlinders zo mooi mogelijk in en knip ze uit. Bind 2 takjes als een kruis aan elkaar en hang de uitgeknipte vlinders hieraan op aan touwtjes van verschillende lengte. Verzwaar de touwtjes eventueel met een kraal aan de onderkant.

Benodigd materiaal

  • Stevig papier,
  • Stiften,
  • Schaar,
  • Touwtjes,
  • Kralen,
  • 2 takjes

Tips

Lees 1239 keer Laatst aangepast op vrijdag, 29 oktober 2021 09:23
Log in om reacties te plaatsen