maandag, 31 augustus 2015 02:00

Gave groep

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Besef bijbrengen over groepsdynamiek en verschillende eigenschappen binnen die groep. 

Beschrijving van de activiteit

1) Iedereen gaat in een kring op een stoel zitten, en omdat er één stoel te kort is, blijft één iemand over in het midden. De spelleider stelt telkens vragen. Bijvoorbeeld Wie zit er op voetbal? Hierna wisselen alle voetballers van plaats, terwijl ook de persoon die in het midden staat, een vrijgekomen stoel probeert te bemachtigen. Opnieuw zal iemand overblijven. Het kan interessant zijn om te zien hoe de rest daarop reageert.

2) De spelleider stelt voortdurend nieuwe wie-vragen, die peilen naar een groepscategorie: land, afkomst, woonplaats, familie, leeftijd, links of rechts, hobby, mening, taal... Telkens verlopen andere personen. Voorzichtig kan de spelleider ook 'gevoeligere' groepseigenschappen opnoemen: seksuele geaardheid, richting op school, gescheiden ouders, geloof, handicap of ziekte, inkomen van ouders. (Doe dit wel enkel in een veilige groep. Je kan bij dit soort vragen ook een stoel bijzetten, zodat de confronterende plek in het midden wegvalt.)

3) Na tien á vijftien minuten wordt dit spel gestopt, en kan je als spelleider tekst over 'groepsvorming' voorlezen. Die geeft voer voor een discussie:

  • Tot welke groepen behoor je uit vrije wil, en tot welke gedwongen?
  • Tot welke groepen horen we onbewust? Welke invloed hebben die?
  • Hoe beïnvloedt de groep het individu, en omgekeerd?
  • Welke opvattingen delen we over andere groepen? Zijn het vooroordelen? Waarop berusten die ?
  • Welk beeld denk je dat anderen over onze groep hebben?

Voorbereidingstijd

Stoelen klaar zetten

Variatie

Je kan er voor kiezen om één vaste spelleider te behouden gedurende het spel, bijvoorbeeld iemand van je leidingteam. Op die manier behoud je zelf de controle over het type vragen dat gesteld wordt, en kun je ook sturen op het onderwerp. Anderzijds kun je ook wisselen van spelleiders en kunnen de deelnemers zelf stellingen bedenken en het spel vooruit helpen. 

Benodigd materiaal

  • Stoelen
  • Vragen die je kunt stellen

Tips algemeen

Hoe persoonlijker de vragen hoe moeilijker het wordt om op te staan. Zorg dus voor veilige omgeving. Het voordeel van dit spel kan zijn dat er een beetje een chaotische sfeer ontstaat tijdens de stellingen, waardoor het voor sommige deelnemers juist makkelijker kan zijn om een eerlijk antwoord te geven op de vragen (doordat er meerdere mensen tegelijkertijd rennen, val je misschien minder op). Tegelijkertijd kun je ook van tevoren aangeven dat je alleen hoeft te rennen als je dit zelf wil.

Lees 2686 keer Laatst aangepast op woensdag, 19 augustus 2020 14:14
Log in om reacties te plaatsen