maandag, 31 augustus 2015 02:00

Levend Sint Joris en de draak

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Kinderen hun fantasie laten gebruiken. Tijd  eens wat te doen aan expressie, voer het toneelstuk op van Sint Joris en de draak.

Beschrijving van de activiteit

Bevers
Er zijn veel versies van Sint Joris en de draak. Kijk bijvoorbeeld eens op Scoutpedia en de activiteitenbank. Terwijl je het verhaal vertelt, maken de bevers de bewegingen die bij het verhaal horen. Voordat je het verhaal gaat vertellen, oefen je met de bevers de bewegingen.

 • De bevers kunnen ook een draak maken van eierdozen en wc-rolletjes. Op internet zijn veel voorbeelden te vinden.
 • Als je het verhaal van Sint Joris en de draak niet geschikt vindt voor de bevers, kun je kiezen voor een belevenis van Stuiter of een sprookje. Ook hier kunnen de bevers de bewegingen maken, terwijl je het verhaal vertelt.
 • Je kunt het verhaal ook vertellen in een poppenkast. De kabouter en de prinses kunnen van stevig papier op een stok zijn. De spin is van piepschuim en chenilledraad op een stok. Misschien willen de bevers het verhaal wel navertellen in de poppenkast.

Welpen
Ieder kind krijgt een kaartje met daarop de naam van zijn/haar rol (bijv 'boom' of 'draak'). Het kind laat deze niet aan anderen zien, zodat het voor ieder een verrassing blijft wie wat speelt. Een leiding gaat het verhaal voorlezen. Hij begint zijn verhaal bijvoorbeeld met er was eens een prins, op dat moment staat de welp met het kaartje prins op (pakt eventueel iets uit de verkleedspullen) en gaat op het "podium" staan. De welp op het podium moet uitbeelden wat het verhaal verteld. De leiding gaat langzaam verder met het verhaal. Elke keer als er een nieuw karakter genoemd wordt komt er nieuwe welp op het podium meespelen.

Explorers en ouder
Maak met je afdeling of stam een eigen versie van Sint Joris en de draak. Start met het maken van een goed script, een mooi decor en echte themakleding. Zorg voor publiek (welpen en/of bevers) en echt podium met licht en geluid. En nu? Actie! Voer vervolgens de voorstelling op.

Optie voor het verhaal
Lang, lang geleden gebeurde er elk jaar iets vreselijks in een stad, gewoon hier in Nederland. In die stad, die we nu kennen als Ridderkerk, leefde toen een hele enge draak. Een draak met wel vier koppen en een vreselijke adem. Deze draak wilde elk jaar een mooi jong meisje om haar lekker op te peuzelen. De koning van die stad was wel rechtvaardig, want elk jaar deed hij alle namen van de meisjes in de stad in een grote ton en werd er eentje getrokken. Dat meisje was dan degene die naar de draak werd gestuurd. Elk jaar waren de bewoners bang; welk meisje zou het lot dit keer aanwijzen? Ook nu kwam de draak weer te voorschijn en eiste een mooi, jong meisje. Op een vol plein bij het kasteel trok de koning het lot.

Hij schrok zich een hoedje, want op het lot stond de naam van zijn dochter, de prinses. Wat nu? Hij kon niet snel een nieuw lot pakken, want iedereen was aan het kijken. Hij moest zijn dochter wel cadeau doen aan de draak. Wat vreselijk! Hoe moest hij dat aan de koningin vertellen? Zijn vrouw wilde er niets van weten en vroeg de koning om een oplossing te bedenken. Al ijsberend door het kasteel bedacht hij iets. "Ik zal alle ridders de uitdaging geven de draak te doden en als beloning mag de ridder die de draak doodt met onze dochter trouwen." Zo gezegd, zo gedaan. Een boodschapper ging de stad door op zoek naar dappere ridders, die de draak wel wilden doden. Maar niemand durfde.

Er was één man in de stad die de draak wel durfde doden, maar hij was maar een gewone schildknaap en geen ridder. Die man heette Joris. Joris meldde zich toch maar bij de heraut. "Ik wil die draak wel doden!" zei Joris. De heraut ging terug naar de koning en vertelde hem wat Joris had gezegd. De koning vond het goed en al snel ging het in de hele stad rond, dat Joris zijn leven ging wagen voor de dochter van de koning en al die mooie jonge meisjes, die de draak de jaren erna nog zou opeisen. Joris had echter een probleem: omdat hij geen ridder was, had hij helemaal geen ridderuitrusting. Hij had geen zwaard, geen schild, zelfs geen paard. De koning leende hem zijn spullen uit en gaf hem raad. Onder applaus van de mensen uit de stad ging hij op zoek naar de draak.

Joris dwaalde op het paard van de koning rond op zoek naar de draak. Opeens stopte het paard met lopen en Joris zat ineens stokstijf stil. In de verte hoorde Joris de draak brullen en grommen: "Waaaaauuuuw!" Joris was een stoere held, maar werd nu toch wel bang, toch dacht hij er niet over om nu terug te keren naar de koning en te melden dat hij niet durfde. Nee, dat zou te gemakkelijk zijn. Joris gaf zijn paard de sporen en het galoppeerde in de richting waar het geluid vandaan kwam. Plotseling stopte het paard. Joris keek tegen het grote, lompe lichaam van de draak aan. De draak spuwde vuur en probeerde Joris van zijn paard te stoten. Joris pakte zijn zwaard stevig in de hand en zwaaide er driftig mee rond. Een hevige strijd begon. Zowel Joris als de draak leverden een zware strijd. Joris liep verwondingen op, maar vocht dapper door, daardoor raakte de draak op een gegeven moment ook gewond. Joris vocht voor zijn leven en voor het paard van de koning.

Na een paar uur strijd bracht Joris de draak de genadeklap toe en de draak viel kreunend en steunend dood neer. Joris had gewonnen. De koning had als eis gesteld dat Joris één van de hoofden van de draak zou meenemen als bewijs dat de draak echt dood was. Joris' zwaard hakte het hoofd van de draak in een slag af en hij nam het mee naar de koning. Toen de mensen in de stad Joris aan zagen komen, ging een luid gejuich op. "Lang leve Joris!" riepen de mensen. De koning kwam zijn paleis uitrennen, gevolgd door de koningin en de prinses. Joris gaf het hoofd van de draak aan de koning. "Gefeliciteerd," zei de koning, "jij bent een echte held! Nu mag je met mijn dochter trouwen en ben je voortaan een echte ridder."

De koning sloeg Joris tot ridder en vanaf toen heette Joris Sint Joris. Hij trouwde niet met de dochter van de koning, want hij was teveel gehecht aan zijn vrijheid. Maar hij leefde nog wel heel lang en gelukkig!

Benodigd materiaal

 • Kaartjes met rollen.
 • Het is leuk als er verkleedspullen liggen (en als je die niet hebt maak je die zelf natuurlijk, een mooie draak maken is een opkomst op zich!).
 • Het verhaal (er zijn veel versies van dit verhaal, en kan zelf aangepast worden).
 • Voor explorers en ouder: een toneel (met doek en verlichting en alles).

Veiligheid

Als je een echte vuurspuwende draak maakt, let dan op met vuur!

Tips

 • Voor welpen: zorg dat alle welpen goed weten welke rol ze hebben.
 • Voor explorers en ouder:
  • Check het verhaal van Sint Joris en de draak op scoutpedia: http://nl.scoutwiki.org/Sint_Joris_en_de_Draak.
  • Zorg natuurlijk wel voor een beetje publiek, de bevers en/of welpen vinden een voorstelling vast prachtig!
  • Ben je in een creatieve bui, pas dan het script aan en maak een voorstelling.
  • Film alles en zet het op YouTube!
Lees 4859 keer Laatst aangepast op vrijdag, 11 december 2020 16:30
Log in om reacties te plaatsen