vrijdag, 14 juni 2019 12:29

Sterre Stroom en de Navajo Indianen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Bevers leren over indianen

Beschrijving van de activiteit

Thema verhaal bevers

Bij Sterre Stroom op tafel liggen een heel aantal mooie foto's van haar reis naar Amerika. Zo liggen er ook foto's van een paar hele mooie uitziende rotsformaties uit monument Valley. Stuiter kijkt naar de foto's en vind ze er maar een beetje raar uitzien. Sterre verteld dat de lokale mensen de Navajo (spreek je uit als Navaho) indianen de rotsen namen hebben gegeven. Ze laat een aantal foto's zien:

The Mittens and Merrick Butte
Elephant Butte
Three Sisters
John Ford's Point
Camel Butte
The Hub
Totem Pole and Yei Bi Chei
Totem Pole and Sand Springs
Artist's Point
North Window
The Thumb

Stuiter vindt ook dat hij de rotsformaties ergens anders ook van kent. Dat kan kloppen zegt Sterre: Lucky Luke rijd ook door een landschap als Monument Vally lijkt. En net zoals bij Lucky Luuk wonen daar ook echte indianen die Sterre daar heeft ontmoet. Deze indianen hebben haar veel dingen geleerd, die Sterre nu aan de bevers gaat leren.

Spel 1: Indianen tooi: Zeg het met veren

Volgens de Navajo indianen had elke vogelsoort zijn eigen kenmerken, die via de veren op mensen konden worden overgebracht. Krijgers en jagers hadden het liefst arendsveren, want die vogel stond voor kracht en was dicht bij de geesten omdat hij zo hoog vliegt. Een indiaan kon niet zomaar veren oprapen en ze in zijn haar steken. Net als medailles in Europa werden veren uitgereikt als beloning voor een prestatie, en de kandidaat moest eerst op hoogdravende wijze over zijn heldendaad vertellen. Wie een veer ontving, was verplicht om hem zichtbaar te dragen, en een dappere indiaan kon in de loop der jaren een indrukwekkende tooi opbouwen. De veren stonden niet voor rangen, zoals veel blanken wel dachten.

 • Kraai: Evenwicht, kunde, vooruitziende blik.
 • Arend: Kracht, moed, eer.
 • Kalkoen: Vruchtbaarheid.
 • Kolibrie: Liefde, schoonheid, intelligentie.
 • Valk: Zielenheil, snelheid, beweging.
 • Lijster: Vreugde, tevredenheid.
 • Raaf: Creativiteit, kennis.

Sterre gaat met de bevers een indianen tooi maken

Spel 2: Totempaal beschilderen

Sterre verteld dat elk symbool op de totempaal zijn eigen betekenis had, en de paal vertelde de geschiedenis van een familie. Hoe zou de Totempaal van de beverkolonie er uit zien? De Indianen gebruiken ook meerdere kleuren: rood, wit, zwart, blauw – beschildering was een kwestie van smaak. De indianen noemden het ‘medicijnbeschildering’. De kleuren en patronen beschermden tegen geesten en gaven aan bij welke stam je hoorde. Welke kleuren horen bij de beverkolonie?

Neem goed stapelbare blokken hout, bijvoorbeeld de dikke stukken hout uit pallets. laat deze door de bevers aan de 4 zijkanten (dus niet de boven en de onderkant) beschilderen met hun belevingen in Hotsjietonia. Stapel de blokken als ze droog zijn tot de totempaal van Hotsjietonia. Als een bever overvliegt kan hij zijn totempaal stukje mee nemen. Ook kunnen nieuwe bevers een nieuw stukje voor de totempaal maken waardoor de totempaal steeds zich aanpast aan de beverscolonie.

Spel 3: De zonnedans

De zonnedans (Sun Dance) was een jaarlijks ritueel dat de band tussen natuur, dier en mens moest versterken. De indianen stammen dansten voor een geslaagde jacht of oorlog, gelukkige huwelijken en genezing van de zieken. Bij de zonnedans, die soms dagen- en nachtenlang doorgingen, stonden boetedoening, pijn en trance centraal. De indianen dansten in een heilige cirkel rond een paal.

De bevers gaan ook een zonnedans bedenken. Hierbij trommelt Sterre op een trommel en dansen de bevers rondom hun eigen gemaakte totempaal

Spel 4: Verhalen vertellen

Sterre verteld dat Indianen graag bij het kampvuur verhalen aan elkaar vertellen. De Navajo indianen hebben ook aan haar verhalen verteld. Deze heeft Sterre opgeschrreven. Tijdens het ranja drink moment verteld Sterre één van de verhalen bij het kampvuur.

Mooie verhalen die hier voor te gebruiken zijn:

Spel 5: Rooksignalen

Na het drinken verteld Sterre dat de Indianen niet alleen het kampvuur gebruikte om verhalen aan te vertellen maar ook om elkaar simpele boodschappen over grotere afstanden door te geven. Vaak waarschuwden verkenners voor vijanden of leidden ze de rest van de stam naar prooidieren. Het nadeel was dat de afzender zijn positie prijsgaf.

Sterre laat (met behulp van Steven aan de bevers zien hoe de indianen rooksignalen maakten:

 • Kies een goede plek uit. Zoek het hoogste punt in het landschap. De rook moet van verre te zien zijn.
 • Stook een vuur met vers gras. Voeg steeds meer vochtige brandstof toe, zodat er veel rookontwikkeling is.
 • Maak rookwolken met een deken. Vouw een deken op als een zak, waarin de rook zich verzamelt en als dikke wolk ontsnapt.

Benodigd materiaal

Thema introductie: Foto's + namen van de verschillende rotsformaties

Spel 1: Veren (van echte de vogels of van papier) en lint (stof of papier)

Spel 2: Bloken hout van bijvoorbeeld de hoeken van een pallet, verf, lak

Spel 3: Trommel

Spel 4: Indianen verhalen, ranja, kampvuur

Spel 5: Nat gemaakt laken, gras (om veel rook te krijgen)

Veiligheid

Vertel de bevers duidelijk dat ze alleen vuur mogen maken met een volwassene er bij en dat zij geen rooksignalen mogen maken (mogen alleen volwassenen).

Tips

 • Voor andere indianen verhalen kijk je op beleven.org.
 • Het kan handig zijn om het maken van rooksignalen te oefenen voordat je het de bevers laat zien.
Lees 3146 keer Laatst aangepast op zaterdag, 27 maart 2021 17:07
Log in om reacties te plaatsen