maandag, 31 augustus 2015 02:00

Grote aanmaakshow - Fire starter!

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Vuur stoken met lucifers en een aansteker is (als het goed is) kinderspel. We willen iets meer, iets uitdagender. Iets wat er mooi uitziet bij een groot (groeps)kampvuur of iets wat een uitdaging om te doen. We gaan met beiden aan de slag. Heb je zelf nog een spectaculaire manier van vuur (aan)maken. Voeg hem toe!

Beschrijving van de activiteit

In deze activiteit gaan we proberen zoveel mogelijk verschillende manieren van een vuur te maken proberen. We gaan er wel van uit dat je met één lucifer een vuur kunt stoken. Als dat nog niet lukt, is het zinvol om dat eerst eens te gaan oefenen. Bij veel van deze technieken is het veel lastiger als met een lucifer of aansteker, dus moet je het opbouwen van een kampvuur al wel onder de knie hebben.

Vuurstick
Vuur maken met een magnesium stick, ook wel fire starter genoemd, werkt altijd. Ook in natte omstandigheden! Door met de schraper over de magnesium stick te schrapen, vliegen er zeer hete vonken van de stick af. Richt deze op droge tondel of watten en u heeft vuur. Een zeer effectieve methode die veel buitensporters gebruiken. Nadeel is wel, ze zijn vrij duur en u moet beschikken over een droge brandbare stof. Tip, doe een langer koord aan de schraper en de stick. Zo kunt u beter schrapen en kunt u het geheel ook om de nek dragen.

Vuurstenen en vuurboog
Dit zijn twee heel primitieve technieken. Bij beiden maak je een vonkje dat je opvangt op een tondel. Uitgerafeld sisal werkt goed, maar het kan ook op een lapje verkoold katoen (zie hieronder). De vonk laat het lapje gloeien. Dit kun je overbrengen op iets licht ontvlambaars (zoals pluis van lisdodde) wat je de mogelijkheid geeft om iets brandbaarders te laten ontbranden. Hooi of gedroogd gras werken hier heel goed voor. Op de link en je zie hoe het werkt met een vuurboog en een vuursteen.

Verkoold katoen maken
Nodig: 

 • 100% katoen (shirt, handdoek, laken, theedoek, spijkerbroek, enz.) Zoek en probeer zelf uit! Katoen met een mix van nylon zorgt voor een mindere kwaliteit, of zelfs helemaal geen vonk die 'pakt'. Vaak ritselt dit soort verkoolde katoen dan als alu-folie/plastic.
 • Verfblik. Je kunt ook bijv. een sigarenblikje gebruiken, maar door de warmte van het vuur vervormt de deksel makkelijk, en het is dun blik dus ze gaan niet lang mee. 2 conservenblikken in elkaar kan ook. Voordeel van een verfblik (schilderswinkel) is dat je de deksel goed dicht en weer open kunt krijgen en het blik gaat erg lang mee!
 • Priem of hamer en een spijker. Om een gaatje in de deksel te maken.
 • Eventueel handschoen om het hete blik uit het vuur te halen.
 • Eventueel een schroevendraaier om de deksel open te wippen.
 • Vuur. 
Stop een prop katoen in het blilk, deksel dicht en zet je blik in het vuur. Er komt al vrij snel een rookpluim uit. Uit het gaatje in de deksel komt een witte rookpluim. Die wordt helder en kan gaan branden, je katoen is letterlijk aan het vergassen. Soms een oranje vlam, maar het kan ook een blauwe gasvlam zijn die eruit spuit! Na een tijdje (als de vlam zwakker wordt) haal je het blik uit het vuur en zet je hem op de kop weg. Afdekken met zand is perfect, je wilt dat de gloeiende katoen in het blik zo snel mogelijk dooft. Je kunt het blik ook rechtop laten staan, dan moet je zorgen dat het gat in de deksel afgesloten wordt. Niet mijn voorkeur; meestal is de deksel al zo vervormt door vaak open en dicht wrikken dat er lucht binnen kan blijven komen. Uitproberen... Open de deksel en kijk hoe het katoen eruit ziet. Gloeit het nog: meteen de deksel dicht en afsluiten! Is het (licht)bruin, dan terug in het vuur, stap 3 enz. Is het zwart: perfect.
Tip 1  Uiteraard je katoen ook uitproberen. Als je een vonk op de doek hebt gekregen, rol dan het lapje katoen op tot een soort sigaretten peuk dan krijg je een veel betere hitte en dus meer kans dat je tondel (gras oid) sneller gaat branden.
Tip 2 : Bewaar je katoen echt droog, het is gevoelig voor vocht en kou.

Vergrootglas
Met een vergrootglas en een stuk papier kun je ook vuur maken. Wist je dat je van een met watergevulde condoom ook een soort van vergrootglas kunt maken wat de stralen van de zon bundelt?

Staalwol
Met een 9 volts batterij en kaarsvet is het heel makkelijk om vuur te maken Zie op het filmpje om vuur te maken met batterij. Dit kun je ook op afstand doen: met sluit een accu aan op een staalwol midden in je vuur. Door de draden heel lang te maken kun je ergens buiten het kampvuur gaan staan met de accu en wanneer je de draden dan aansluit is er een spontaan vuur. Leuk voor een groepskampvuur.

Mobiele telefoon
Werkt ongeveer op hetzelfde principe, maar is nog net iets spectaculairder. Wel een oude telefoon gebruiken, want je batterij is daarna wel helemaal stuk. Vuur maken met mobiele telefoon.

Schuurpapier
Een bijzonder eenvoudige manier is met twee houten plankjes op elkaar. Op het eerste plankje zit 'n rij lucifers vastgetaped, het ander is bekleed met schuurpapier. Door dit plankje aan een touw weg te trekken gaan de lucifers branden en het vuur aan.

Fakkel
Een fakkel kun je maken door op dezelfde wijze een lap om een stok vast te binden. Op de website van de MPSE staat de uitleg om een fakkel te maken.

Voorbereidingstijd

Je zult al het materiaal bij elkaar moeten zoeken en indien nodig wat beschrijvingen zoeken op internet.

Benodigd materiaal

Dat is afhankelijk van welke onderdelen je allemaal wilt gaan doen. In elk geval heb je hout en blusmaterialen nodig.
Verder (afhankelijk van de onderdelen):

 • Vuurstenen.
 • Slagijzer.
 • Lapjes katoen.
 • Lisdodde-pluis.
 • Hooi.
 • Accu.
 • Staalwol.
 • Tampon.
 • Kranten.
 • Bijenwas..
 • Blikje.
 • Priem.
 • Mobiele telefoon.
 • Mes.
 • Harsmannetjes.
 • Zachtboard.
 • Wol.
 • IJzerdraad.
 • Vergrootglas.
 • Condoom.
 • Magnesiumstick.

Veiligheid

 • Let goed op. Je bent bezig met vuur. Zorg voor een veilig werkveld en creer overzicht. Laat geen brandstoffen slingeren maar zet ze bij elkaar op een tafel die verder weg staat. Als je in groepjes iets gaat doen, maak de groepjes niet te groot en zorg dat mensen niet van het ene naar het andere groepje gaan lopen.
 • Houd ruim voldoende blusmaterialen materialen bij de hand zoals: emmers water om het vuur te doven / stromend (lauw) water voor koelen brandwonden, emmers bluszand en blusdekens.
 • Gebruik voor kampvuur alleen droog en onbehandeld hout. Voorkom het gebruik van benzine, diesel, spiritus en dergelijke omdat deze erg milieubelastend zijn.
Lees 4965 keer Laatst aangepast op maandag, 24 januari 2022 11:06
Log in om reacties te plaatsen