maandag, 31 augustus 2015 02:00

Jungle ganzenbord

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Jungle ganzenbord is de levende versie van het bordspel ganzenborden, waarbij je om de beurt met de dobbelsteen gooit en moet proberen om je pion als eerste bij het eindpunt te krijgen. Bij een aanal bijzondere punten zijn thema figuren uit het jungleverhaal te vinden met een opdracht.

Beschrijving van de activiteit

Mijn naam is Akela en vandaag stuur ik je op pad met één van mijn welpen: Mowgli. Hij laat je de jungle zien. Een aantal van mijn vrienden staan je onderweg op te wachten. Helaas lopen er ook minder fijne dieren in de jungle rond. Durf je met hem mee?

Maak van tevoren het speelbord hierop zijn verschillende junglefiguren terug te vinden. Bij elk figuur is er iets te beleven. Het ‘gewone’ bordspel heeft vaste getallen waar er iets van je verwacht wordt dat is hier ook. Daarom zijn er op die plekken inwoners uit de jungle te vinden. Zij vertellen wie ze zijn en wat je moet doen om verder te mogen / kunnen. Op de volgende punten zijn junglefiguren te vinden:

 • Start: Mijn naam is Akela en vandaag stuur ik je op pad met één van mijn welpen: Mowgli. Hij laat je de jungle zien. Een aantal van mijn vrienden  staan je onderweg op te wachten. Helaas lopen er ook minder fijne dieren in de jungle rond. Ga je met hem mee?
 • 5. Baloe zit graag droog. Daarom ondervraagt hij de welpen over het weer.
 • 6. Broer Wolf. Ik woon samen met een heel veel dieren in de jungle. Ik wil ze allemaal aan jullie voorstellen. Ga maar snel op zoek wie er nog meer in de jungle wonen loop maar meteen door naar hokje 12.
 • 9. Malchi is niet het enigste dier wat in de Talaab poel woont. Het wemelt boven en onder het water van de kriebel diertjes. Maak de waterdierenmemory.
 • 14. Kaa zit in de knoop. Maar welke?
 • 18. Help Bagheera op de weg naar Haveli te vinden door middel van een levend doolhof.
 • 19. Ik ben Chil. Mijn nest zit heel erg hoog in de aller hoogste boom in de jungle. Ik vind het daarom fijn dat je in veilig in mijn nest bent aangekomen. Rust dus maar lekker uit. Sla daarom een beurt over.
 • 23. Rikki Tikki Tavi wil veel Jungle dieren leren kennen hiermee kan hij dan vriendjes worden en word het alleen maar gezelliger in de jungle.
 • 27. Mor vind zichzelf het mooiste dier uit de jungle. Schmink je als een nog mooier dier.
 • 31. Jacala. Helaas ben je te dicht in de buurt gekomen van mijn favoriete plek: de Waingoena rivier. Hierdoor ben je geschrokken van mijn tanden en ben je in drijfzand terecht gekomen. Wacht totdat iemand langs komt om jou er uit te helpen. Degene die er het eerst was speelt verder.
 • 32. Ikki, Maak een zachte Ikke.
 • 36. Ik ben Shanti en ik speel graag spelletjes als Kubb, Mölkky en Wari?.
 • 41. Marala houdt van (complimentjes) vissen.
 • 42. Tabaqui. Helaas heb ik jou de verkeerde kant op gestuurd zodat Shere Khan je zou vinden om je lekker op te peuzelen. Gelukkig ben je uit de klauwen van Shere Khan gebleven maar doordat je snel de onbekende jungle in bent gerend ben je helaas verdwaal en moet je terug naar hokje 39. Hier weet je weer waar je bent.
 • 45. Hathi. Olifanten kunnen goed onthouden. Kunnen jullie dat ook? Speel samen met Hathi kijkkim.
 • 50. Oe. Jullie zijn al zo’n eind onderweg. Je mag wel even gaan drinken bij het Wolvenhol. Als ik daar langs ga krijg ik ook vaak te drinken van iemand van de horde.
 • 52. Shere Khan. Helaas heb ik je gevangen genomen. Wacht totdat iemand langs komt om jou te bevrijde Degene die er het eerst was speelt dan verder.
 • 54. Raksha zorgt graag voor welpen. Zijn moet hierdoor ook weten wat ze moet doen als er een ongelukje gebeurt. Maar weten de welpen dit ook. Raksha stelt EHBO vragen aan de welpen.
 • 58. Vader Wolf.  Voor jonge welpen vind ik de jungle een gevaarlijke plek. Daarom mogen jullie ook nooit alleen, zonder Akela, Baloe of Bagheera, in de Jungle komen, helaas voor jullie ben ik je tegengekomen en stuur ik je terug naar Akela (start).
 • 59. Mang woont in de donkere Guha grotten. In de grot is het ontzettend donker waardoor er veel shaduwen te zien zijn. Mang heeft voor jullie een laken opgehangen met daar achter een sterke lamp. Wie kan er op het laken dieren vertonen. Materialen: (strak gespannen) laken, sterke lamp, donker lokaal.
 • 63. Mowgli. Vandaag zijn we samen op ontdekking in de jungle geweest en hebben het diepste punt van de jungle bereikt en hebben veel gevaren getrotseerd. Tijd om uit te rusten en te wachten op nog meer vrienden.

Het team of de persoon die het hoogste gooit, mag beginnen. Daarna gooien de deelnemers om de beurt met de dobbelsteen. Zoveel ogen als ze gooien mogen ze vakjes vooruit met hun pion. Er mogen meerdere pionnen op een zelfde vakje blijven staan. Bij een kleine groep waarin elke deelnemer een pion is, kun je de spelers makkelijker om de beurt laten spelen. Wie op een opdracht of spel terecht komt, moet dat meteen uitvoeren. Pas als een speler klaar is, mag de volgende verder spelen. Speel je het spel met teams, dan zal de begeleider van het spel, telkens wanneer een groepje met de dobbelsteen gegooid heeft, zeggen wat de teams moeten doen. Hij verwijst hen door naar een leider die de opdracht zal begeleiden. Pas als de opdracht goed gebeurd is (volgens de begeleider) dan mogen ze terugkeren naar het spelbord. Als ze niet terug zijn wanneer het hun beurt is om te gooien, moeten ze hun beurt overslaan. Ze spelen dus NIET verder zolang ze aan een opdracht werken.

Het spel is afgelopen als de eerste speler of het eerste team het midden van het ganzenbord bereikt. Je kunt spelen dat het midden precies bereikt moet worden: verzin dan wat extra opdrachten voor de hoogste nummers in het spel. Het kan echter wel langdradig worden, dus je kunt ook besluiten om te spelen wie het eerste op of voorbij het midden is.

Voorbereidingstijd

 • Speelbord maken.
 • Materialen maken / klaarleggen; somige materialen zijn gelamineerd vaker te gebruiken.

Benodigd materiaal

Tips

 • Het is voor welpen niet leuk als je lang op 31 of 52 (in 'de put' zitten) moet blijven. Stel bij een uitzichtsloze speelsituatie bijvoorbeeld maximaal 2 of 3 speelrondes in 'de put' / niet verder mogen en dat daarna de welpen weer verder mogen spelen. Hierdoor is de situatie niet uitzichtloos.
 • Maak het spelbord op een stuk hout op enigsinds gewone grote, gebruik pionnen en hang de opdrachten aan de muur. Je kunt ook het speelbord op de grond uittekennen met krijt, de welpen zijn dan zelf de pionnen en leg de opdrachten in het vakje.
 • Als de welpen na 1 speelronde nog niet klaar zijn met hun opdracht, kun je er voor kiezen dat ze verder mogen spelen als ze klaar zijn (soort van beurt over slaan tot opdracht is vervult).
 • Als alle welpen bij Mowgli / over de finish willen komen, kan het verstandig zijn om de spelers / nesten die al gefinished zijn een extra opdracht te geven.
 • Het kan langdradig worden, dus je kunt ook besluiten om te spelen wie het eerste op of voorbij het midden is.
 • Speel het spel in tweetallen of per nest. Hierdoor duurt het spel niet te lang, omdat er dan minder lang op elkaar gewacht moet worden. Voer eventueel de opdrachten met de hele groep uit, dan zijn sommige opdrachten leuker.
 • Voor andere varianten kijk op: levend ganzenbord.
 • Deze activiteit is ook te gebruiken als onderdeel van het insigne Spelexpert.
Lees 12342 keer Laatst aangepast op dinsdag, 01 december 2020 14:15
Log in om reacties te plaatsen