maandag, 31 augustus 2015 02:00

Mastermind ballonnenroute

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Op een nieuwe manier een route lopen óf een slimme zoektocht.

Beschrijving van de activiteit

Deze activiteit is beschreven als een spel tussen twee groepjes. Het kan ook worden ingepast als routetechniek tijdens een hike met een spel op de startpost.

Deze activiteit bestaat uit drie delen:

  1. Uitzetten van een route.
  2. Breken van de code.
  3. Op zoek naar de verborgen opdracht.

Deel 1: uitzetten van een route
Beide teams zetten een route uit van 12 kruispunten (splitsingen, zijwegen, enzovoorts) lang. Je startlocatie is kruispunt 1. Het eindpunt is de eerste kruising na kruising 12 (dus kruising 13). Zet een route uit in de 8 kompasrichtingen (N, O, Z, W, NO, ZO, NW, ZW). Maak de route kronkelend, zodat je niet steeds 1 richting op gaat. Op kruising 13 verstop je iets of je bedenkt een vraag, die alleen op díe plaats te beantwoorden is. Zet de 12 kompasrichtingen om in vooraf afgesproken kleuren (noord = rood, oost = geel, zuid = blauw enzovoorts). Verdeel die in drie blokken van vier: bijvoorbeeld rood-rood-geel-blauw; geel-oranje-wit-paars en rood-zwart-groen-geel.

Deel 2: breken van de code
Er is één ballonnenpost en een eindje daar vandaan zijn twee Mastermindposten; één post voor elk van de teams. Van de teams gaat 1 persoon (met de code) naar de andere post. De overige teamleden blijven bij de post. Vanaf de post loopt om de beurt 1 loper naar de ballonnenpost en haalt daar 1 ballon op. Aangekomen op de Mastermindpost plaats hij die in één van de vier emmers. Dan loopt een tweede loper en haalt een tweede ballon, plaats die in één van de drie lege emmers. De derde loper haalt een derde ballon en legt die in één van de twee lege emmers. De vierde loper haalt een ballon en plaatst die in de laatste lege emmer.

De persoon van het andere team (degene met de code dus) geeft dan aan hoeveel ballonnen er goed zijn. Er zijn twee mogelijkheden: een ballon is van de goede kleur en ligt in de goede emmer óf een ballon is van de goede kleur, maar ligt in de verkeerde emmer. Kijkend naar de eerste serie van het voorbeeld, met een rode ballon in emmer 1, een paarse in emmer 2, een blauw in emmer 3 en een witte in emmer 4 hebben de lopers dus 1 ballon goed van kleur én op de goede plaats én 1 ballon wel van goede kleur, maar niet op de goede plek.

Dan gaan de lopers weer één voor één een ballon halen, plaatst die in een emmer en het resultaat wordt weer beoordeeld. Dit wordt herhaald tot alle vier de ballonen in de goede emmer liggen. Vervolgens is de tweede serie van vier kleuren aan de beurt en daarna de laatste serie van vier.

Deel 3: op zoek naar de verborgen opdracht
Wanneer een team alle drie de codes goed heeft, worden de 12 kleuren weer omgezet naar 12 richtingen en kan het team de route gaan lopen. Op kruising 13 zoeken ze dan het verborgen voorwerp of beantwoorden de vraag. Het team dat het eerste terug is met de oplossing, is de winnaar. Wanneer je dit onderdeel laat zijn van een langere route, zullen de routemakers de rol van één van de twee teams op zich nemen. Dan is de voorbereiding het uitzetten van een route.

Benodigd materiaal

  • Veel ballonnen in 8 verschillende kleuren.
  • Kompas.
  • 2x vier genummerde emmers (of iets anders waar een ballon in past of op kan staan).
  • Pen en papier.

Tips

  • Zorg dat degene die de code weet zorgvuldig werkt, als er een fout wordt gemaakt kan het team nooit de route goed afleggen. Controleer dus nauwkeurig of het team écht de goede oplossing heeft (en in de goede volgorde 1-2-3-4 en dus niet 4-3-2-1). Wanneer achteraf blijkt dat de persoon met de code een fout heeft gemaakt, dan heeft zijn team verloren.
  • Spreek een duidelijk beginpunt af.

Veiligheid

  • Algemene verkeersregels en toegankelijkheid in de gaten houden.
Lees 6642 keer Laatst aangepast op vrijdag, 30 oktober 2020 11:04
Log in om reacties te plaatsen