zondag, 22 augustus 2021 17:24

Met Mor de pauw op safari

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De welpen doen activiteiten rond en in de natuur -  Bij inloopactiviteiten maken de deelnemers kennis met scouting en doen activiteiten rond en in de natuur

Beschrijving van de activiteit

Mor de pauw is trots op de Jungle en wil welpen en bezoekers graag laten zien wat er in de natuur te zien, te horen en te doen is.

Dit zijn activiteiten, die geschikt zijn als inloopactiviteiten tijdens een ledenwerfdag. 

Beestjeszoektocht

De welpen kijken welke diertjes er in de natuur leven: in een sloot, in een weiland, in een boom. Als ze een diertje gevonden hebben, kunnen ze op IVN zoekkaarten of in natuurboeken of apps opzoeken hoe dat diertje heet en informatie over dat dier vinden. 

Voor diertjes in een sloot of meer: haal een of meer grote emmers met slootwater of water uit het meer. Schep met een schepnetje of een potje waterinsecten uit het water en doe ze in de emmer(s). Laat de emmer niet in de volle zon staan, maar ook niet te koud. Na afloop giet je de emmer voorzichtig leeg in de sloot of het meer. Let op: sommige dieren eten elkaar op. Zet die dus niet bij elkaar. 

Voor diertjes in een boom: houd een wit laken onder een tak. Schudt aan de tak, dan vallen de insecten op het laken. Na afloop schud je het laken voorzichtig onder de boom of struik uit. 

Voor diertjes uit de bodem: maak wat grond los met een kleine hark of schep. Welke diertjes komen naar boven? Zet de diertjes eventueel met grond en al in een bak. Zet de bak niet in de volle zon, maar ook niet te koud. Na afloop zet je de diertjes met de grond weer op de plek terug of op een andere voor de diertjes veilige, beschutte plek. 

Scavengerhunt 

De welpen krijgen een lijst van dingen die ze op moeten gaan zoeken rond het clubgebouw of in een bepaald gebied in een park of bos. Wat ze gevonden hebben stoppen ze in een papieren zak of ze maken er een foto van. Natuurlijk trekken ze geen bladeren van bomen en struiken af of trekken planten uit de grond. 

Voorbeeld van een lijst: 

 • Een veer
 • Een zaadje van een boom of plant, dat op de grond gevallen is of door de wind is weggewaaid
 • Een blad met een mineergang: dat is een blad waar een larve gangen in heeft gemaakt
 • Vijf verschillende soorten bladeren
 • Een noot (bijvoorbeeld beukenoot, hazelnoot)
 • Een dennenappel of sparappel
 • Een recht takje
 • Een takje met zijtakjes
 • Iets wat niet in de natuur hoort, afval
 • Iets zachts
 • Iets wat de zonnewarmte opvangt en vasthoudt, bijvoorbeeld een steen, water, een plant
 • Iets hards
 • Iets wat je heel mooi vindt
 • Iets scherps

Dierengeluiden

In een bepaald afgesproken gebied hebben leiding, oudere scouts of andere vrijwilligers zich verstopt. Ze maken het geluid van een dier. Elk zijn eigen afgesproken geluid. Zij zijn zo goed mogelijk verstopt. Eventueel staat in de buurt van elk ‘dier’ staat een afbeelding (foto, knuffel of beeldje) van dat dier. Er staat een code bij. De welpen lopen alleen of met z’n tweeën door dat gebied. Als ze een geluid van een dier horen, zoeken ze de afbeelding van dat dier. Ze schrijven op van welk dier dat geluid is. Eventueel schrijven ze de code erbij. Een andere mogelijkheid is, dat ze een lijst met dierennamen mee krijgen, waarop ze aangeven welk dier ze gehoord hebben. Ook daar schrijven ze eventueel de code bij. De welpen moeten het ‘dier’ niet aan het schrikken maken, want dan vlucht het en is het stil.

Eigen kruidentuin aanleggen

Dit kan onder andere met sterrekers of munt. Sterrekers kan je op brood doen. Munt kan je gebruiken om muntthee van te maken.

Elke welp krijgt een bakje, potgrond en wat zaadjes. De potgrond gaat in het bakje. De zaadjes worden om de centimeter op de aarde gelegd. Daarover heen gaat 0,5 cm potgrond. 

De welpen (en bezoekers) nemen het bakje mee naar huis.

Vogelvoederhuisje maken

De welpen maken een vogelvoederhuisje. Verzamel hiervoor vooraf het nodige materiaal. Voor de beschrijving zie

Benodigd materiaal

 • Voor beestjeszoektocht: IVN opzoekkaarten, boeken over de natuur, laken, harkje, schepje
 • Voor scavengerhunt: lijst, papier, zak, potlood of balpen
 • Voor dierengeluiden: papier, potlood of balpen,plaatjes van dieren, knuffels of beeldjes, codes,  eventueel lijst met dierennamen
 • Voor een kruidentuin aanleggen: bakjes, potgrond, zaden van sterrekers of munt
 • Voor vogelvoerhuis maken: vogelvoer. Verder afhankelijk van wat voor soort huis je maakt:
  • melkpakken, scharen, potloden
  • takken, touw
  • plastic flessen, touw
Lees 1416 keer Laatst aangepast op zondag, 03 oktober 2021 12:07
Log in om reacties te plaatsen