dinsdag, 16 juni 2020 06:28

Suiker kristallen maken

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Een proefje doen waarbij de jeugdleden suiker kristallen gaan maken. 

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie welpen

Baloe is een grote snoepkont en is hierdoor regelmatig bij het wolvenhol te vinden. Deze keer Gaat hij samen met Mowgli en Shanti Suiker kristallen maken. Want is het je wel eens opgevallen dat witte ruikerkorrels op hele kleine steentjes lijken? Dat omt eigenlijk omdtat het eigenlijk suiker kristallen zijn. Kristal maar dan eetbaar. Per korreltje zijn het hele kleine kristallen. Met een beetje gedult kun je ook grote kristallen maken. Met dit proefje gaan we mooie gekleurde suikerkristallen maken.

De activiteit

Doe het water en suiker in een pan. Zet de pan op het vuur en blijf de suiker roeren tot het mengsel kookt. Het is belangrijn dat het kookt, maar het mag niet heter worden of te lang koken.Blijf roeren totdat ale suikers zijn opgelost. je hebt dan een doorzichtige vloeistof zonder losse suikerkorrels.

Je kunt nu ook voedselkleurstof toevoegen. Gebruik 10 druppels, dat lijkt veel maar tijdens het kristaliseren vervaagt de kleur weer. Laat de pan nu afkoelen. Na een paar minuten op het aanrecht kun je de pan ook even in de koelkast zetten.

Je gaat nu de satéprikkers klaar maken. Klem een satéprikker vast midden in j wasknijper. De wasknijper moet midden in je pot kunnen hangen zonder dat het de zijkant of de bodem aanraakt. Pak nu je kwastje en smeer wat suiker mengsel op het stokje. Je moet hem wel goed latern drogen zodat er de eerste suikerkristalen op kunnen vormen.

Als het suikerwater voldoende is afgekoelt giet je het in je glazen pot. Hang je sateprikker in de vloeistof en zet hem op een donkere rustige plek. Je kunt een koffiefilter als een deksel over de pot heen doen, dan blijft het mengsel goed schoon.

Vragen:

 • Je hebt de satéprikker ingesmeerd met het mengsel. Waarom denk je dat dit is?
 • Waarom denk je dat het mengsel eerst moet afkoelen
 • Soms vormen er zich kristallen op de wanden van de pot. Waarom denk je dat dit gebeurt?
 • Je kunt de kristalen nameten. Hoe lang zijn ze? En hoe dik?

Benodigd materiaal

 • 600 gr kristalsuiker
 • 250 ml water
 • Hoog smal glas
 • Lange sate prikker
 • Waskijper
 • Kwastje
 • Koffiefilter
 • Voedingkleurstof
 • Pan

Veiligheid

?

Tips

 • Wist je dat suiker van suikerbieten gemaakt word? Kijk naar dit fimpje van School TV waar ze vertellen over suikerbieren en suiker.
 • Sommige mensen kunnen niet goed tegen suiker. Bij het klokhuis verteld Lisa over Diabetes (suikerziekte) en dat je daarmee zelfs topsporter mee kunt worden.
Lees 1626 keer Laatst aangepast op woensdag, 17 juni 2020 11:01
Log in om reacties te plaatsen