zaterdag, 29 juni 2019 14:07

Gezondheids ranglijst

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

In sommige producten zitten meer gezonde of juist schadelijke stoffen dan in andere. Maar hoeveel nou eigenlijk? Lukt het jouw ploeg om de producten in de juiste volgorde te plaatsen?

Beschrijving van de activiteit

Met je ploeg wordt er in volgorde langs de verschillende posten gegaan. Bij iedere post is er steeds de keuze uit vijf producten die in de juiste volgorde verplaatst moet worden. Nadat er is overlegd en de volgorde is geraden, wordt de daadwerkelijke volgorde onthuld.

Daarna wordt er dan ook van alles verteld over deze inhoud van voedsel. Hoeveel zou je eigenlijk per dag moeten binnen krijgen of juist niet; de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid? En zijn er ook verschillende typen van deze soort? Benoem de interessante feitjes. Probeer hierbij ook de voorkennis te activeren en de misconcepties te benadrukken.

De ploeg die bij alle posten het beste de volgorde heeft weten te bedenken, heeft gewonnen.

De juiste volgorde van de volgende voorbeeldproducten is nog niet gecontroleerd.

Suikers

Er zijn slechte en goede suikers. Slechte suikers verteer je heel snel waardoor je lichaam veel insuline aan moet maken om het te verwerken.

 • Sinalappelsap
 • Suikerklontje
 • Colablikje
 • Jam
 • Ketchup

Vetten

Grof gezegd zijn er verzadigde- en onverzadigde vetten. Onverzadigde vetten zijn goed voor je. Alleen zijn transvetten erg slecht voor je en zit in gebak, koekjes en patat. Niet alleen van het eten van vet wordt je dik, want suikers en proteïen bevatten ook calorieën, en het gaat uiteindelijk om deze calorieën.

 • Hamburger
 • Chocolade
 • Patat
 • Pinda's
 • Kaas

Vitamines

Welke vitamines heb je allemaal? A, B, C, D, E, F en K. Van vitamines B heb je er heel veel, bijvoorbeeld B1, B6 en B12. Deze heb je nodig om niet ziek te worden. Je lichaam maakt zelf vitamine D aan door middel van zonlicht. Zeelieden kregen vroeger vaak scheurbuik op lange zeetochten doordat ze geen vitamines aten.

 • Vitaminepil
 • Kiwi
 • Sinasappelsap
 • Wortelen
 • Eieren

Vezels

Voedingsvezels zijn mini-plantendeeltjes die niet worden verteerd in de dunne darm. Vezels komen van de celwand van planten en zitten daardoor in plantaardige producten zoals brood, groenten en fruit. Sommige vezels worden afgebroken in de dikke darm door goede bacteriën terwijl andere vezels niet verteerd kunnen worden. Deze onverteerbare vezels zorgen ervoor dat je zonder verstoppingen kunt poepen en dat je langer een vol gevoel hebt.

 • Appel
 • Ontbijtkoek
 • Bruin brood
 • Beschuit
 • Pinda's

Proteïnen

Een andere naam voor proteïnen is eiwitten of aminozuren. Dit zijn de bouwstenen van je lichaamscellen zoals spieren. Sommige aminozuren kan het lichaam zelf maken, terwijl andere uit het eten moeten komen. De aminozuren die niet zelf aangemaakt kunnen worden, heten essentiële aminozuren.

 • Stukje vlees
 • Eieren
 • Bruin brood
 • Glas melk
 • Walnoten

Caffeine

Voor kinderen is caffeine af te raden. Te veel caffeine is slecht voor je, en maakt je afhankelijk er van.

 • Energiedrink
 • Koffie
 • Chocola
 • Thee
 • Chocolademelk

Benodigd materiaal

 • Producten of kaartjes van producten die op volgorde geplaatst moet worden.
 • Juiste volgorde van de producten met extra informatie uitgewerkt.

Veiligheid

Zorg er voor dat de groepjes goed samenwerken en iedereen uit de ploeg er bij betrekken. Op die manier voelt niemand zich buitengesloten en leert iedereen er wat van. Stuur hier als staf op aan en wijs de ploegleiders op hun verantwoordelijkheid.

Tips

 • Zorg er voor dat de ploegen niet bij elkaar kunnen afkijken. Plaats de posten daarom zo dat als je bij een post staat je niet de andere posten kan zien.
 • Afhankelijk van hoeveel ploegen en hoeveel stafleden er zijn, kan er ook gekozen worden om bij sommige al dan niet alle posten twee volgordes van twee categoriën te bepalen.
 • Natuurlijk is de voedingsmiddelen lijst op deze pagina maar een voorbeeld en kan je alles aanpassen naar wat je zelf leuk vind en mogelijk acht.
 • Als je dit spel met echte producten doet in plaats van met kaartjes, zorg er dan voor dat er zo min mogelijk wordt weggegooit na afloop want dit is zonde.
 • Neem je tijd om je te verdiepen in de verschillende soorten inhoud van voedsel zodat je er een interessant verhaal van kan maken die klopt. De info bij dit spel is slechts een kleine start; er is zoveel interessants over te vinden!
Lees 1286 keer Laatst aangepast op donderdag, 08 augustus 2019 21:17

1 Reactie

Log in om reacties te plaatsen