maandag, 31 augustus 2015 02:00

K(r)oningsspelen voor bevers

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Spelend leren van maatschappelijke koninklijke tradities.

Beschrijving van de activiteit

Noa heeft gelezen over Koninginnedag, Koningsdag en dat Willem-Alexander in 2013 ingehuldigd wordt als koning. Die dag is het een groot feest in Nederland. Het lijkt wel een beetje op de Bever-Doe-Dag in Hotsjietonia. Enthousiast verteld ze het aan Stuiter. "Oh daar heb ik ook van gehoord", roept Stuiter uit. "Zullen we dat ook doen dat weekend? Krijgen we dan ook zo'n badge als de oudere scouts hebben?"

Het is K(r)oningsdag, midden op het Dorpsplein zit Noa met kleedjes en handelswaar. Ze heeft spulletjes verzamelt uit alle hoeken van Hotsjietonia. De bevers mogen 1 ding lenen, met dat ding gaan ze naar de plaats in het clubhuis of daarbuiten waar het thuis hoort. Daar staat een bewoner die er vast wel raad mee weet en ze samen iets leuks kunnen doen. Als ze daarmee klaar zijn mogen ze het  verkopen aan die bewoner of terug naar Noa om het om te ruilen tegen iets anders. Daarmee gaan ze dan weer ergens anders een nieuwe activiteit doen. Sommige bevers zijn echte handelaars en zullen alles wat los en vast zit willen verkopen. Noa en de bewoners van de gebouw/gebiedsdelen kunnen daar slim op in spelen door hints te geven (oooh die heb ik al, dat hoef ik niet, die heb ik dubbel, hoef ik niet terug, jullie mogen deze ook verkopen, als je slim bent eet je de snoepjes niet op maar verkoop je ze aan Noa, hmm die verkoop ik niet graag, hebben jullie die ... nog die ik verkocht, die wil ik graag terug). Zo krijg je een spel in het spel en wordt de handel net zo belangrijk als de activiteiten die ze er mee kunnen doen.

Activiteitideeen ter inspiratie:

 • Keukenspullen: Met Rozemarijn gaan we dan kroontjes bakken en oranje ranja (foutje van Professor Plof) drinken. (Koekjes: zelfrijzend bakmeel, in kroonvormpjes op een bakplaat leggen). Electrodingen (stamlokaal).
 • Stanley Stekker heeft de geluidsinstallatie gerepareerd, Noa vindt dat erg leuk en ze leert hem dansen.
 • Creatief materiaal: Keet Kleur en/of Fleur Kleur hebben oranje slingers en kroontjes en daarmee gaan we zakdoekje leggen (bekronen).
  • Kleedjes (veld buiten) Het spelveld of Dorpsplein (Noa en Stuiter) levend kwartetten/smokkelspel spulletjes van de jaarmarkt.
  • Houten blokken (buiten/bos): Bas Bos en Rebel hebben een Kubb-spel gemaakt van hout of we gaan jeu de boulen met houten blokken (de koning schaken).
  • Touw (scoutslokaal): Sterre Stroom en Steven Stroom doen een touwtrekwedstrijd en spijkerpoepen met touw, touwtjes, flesjes en spijkers.

De afsluitende Professor Plof Koninklijke Kennis Kwis (ren je rot):

 • Wie is de nieuwe Koning (A Willem-Alexander, B Constantijn, C Stuiter)?
 • Hoe heet zijn vrouw (A Maxima, B Amilia, C Ariana)?
 • Welke kleur gebruikt de koninklijke familie (A Oranje, B Rood, C Babyblauw)?
 • Hoe word de koning ook genoemd (A Majesteit, B U, C he, jij daar)?
 • Wat doen we op Koningsdag (A Spulletjes verkopen, B feest vieren, C Volksdansen (alledrie prima))?

Voorbereidingstijd

Ongeveer een half uur om spullen te verzamelen en als je de spelen gaat improviseren. Afhankelijk van de activiteit (bijvoorbeeld koekjes bakken) zal er meer tijd nodig zijn.

Benodigd materiaal

 • Kleedjes om de handelswaar op uit te stallen.
 • Diverse spullen uit het gebouw en het gebied erom heen.
 • Prijsbordjes (papier/stiften).
 • Aankleding (oranje vlaggetjes, wimpels, oranje T-shirts, oranje zeil).
 • Oranje vuilniszakken (diverse supermarkten) om bevers in oranje shirt te kleden (knippen/nieten).
 • Schminck om rood-wit-blauwe vlaggen op de beverswangetjes te doen.
 • Karton/scharen/nietmachine om kroontjes te maken.
 • Oranje ranja / oranje snoepjes/ mandarijnen/sinaasappels.
 • Kroningsbadge (of ander leuk aandenken).

Tips

 • Zorg dat de groep bij elkaar blijft.
 • Het is een 'jaarmarkt' dus je hoeft niet alles te zien/te doen. Laat de bevers dus zelf kiezen / kopen (beetje hints geven mag wel) en met elkaar daarover overleggen. Verdeel het geld en de spulletjes eerlijk over de bevers.
Lees 1463 keer Laatst aangepast op zaterdag, 27 maart 2021 16:47
Log in om reacties te plaatsen