zondag, 07 januari 2024 14:30

Last Minute box: Samenleving

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Last Minute box: Samenleving

Beschrijving van de activiteit

Energizer 1: Het Grote Kleine Afval Spel 

Het grote kleine afvalspel is een ren-je-rot vragenspel, dat je zowel binnen als buiten kunt spelen. Er worden drie plekken aangewezen welke a, b en c genoemd worden. De scouts staan op voldoende afstand van deze vakken. De leiding stelt de vraag en geeft de drie mogelijke antwoorden, hierna telt de leider af of geeft een startsignaal. Elke scout kiest voor zichzelf het goede antwoord. De leiding bepaalt wanneer niet meer mag worden gewisseld van vak. Dan geeft de leiding het juiste antwoord. Door het goed beantwoorden van vragen, kan elke scout ‘punten’ verdienen. Deze punten kunnen omgezet worden in handige voorwerpen voor de hoofdactiviteit. Bijvoorbeeld kroonkurken, lege eierdozen, flessen kunnen verdiend worden als basis voor het kunstwerk.  

De vragen 

Wie bel je als je het grofvuil kwijt moet? 

 1. *De reinigingsdienst van de gemeente of milieustraat 
 2. De vuilnisman die het komt ophalen met de vuilniswagen 
 3. De wijkagent of lokale handhaving 

Hoe heet het hergebruiken van afval? 

 1. Sorteren 
 2. Verbranden 
 3. *Recyclen 

Wat gebeurt er met afval dat niet gerecycled wordt? 

 1. Dat wordt niet opgehaald  
 2. Dat gaat naar de vuilstort 
 3. *Dat gaat naar de verbrandingsoven 

Wat is geen klein chemisch afval? 

 1. Lege batterijen
 2. *Lege deoderantbus 
 3. Lege verfblikken

Waar moet je jouw klein chemisch afval laten? 

 1. In de chemobox 
 2. In de chemobox of in de winkel waar je het hebt gekocht 
 3. *In de chemobox, in de winkel waar je het hebt gekocht of bij de milieustraat 

Hoeveel afval gooien Nederlanders gemiddeld per persoon, per jaar weg? 

 1. 100 – 250 kg 
 2. *300 – 600 kg 
 3. > 750 kg 

Hoe heet de afvalverwerking door de natuur? 

 1. Voedsel kringloop 
 2. *Composteren 
 3. Aanmodderen 

Als je afval achter laat in de natuur. Hoelang doet het erover om door de natuur te worden afgebroken? 

Papier: 

 1. *Een half jaar 
 2. Bijna een jaar 
 3. Drie jaar 

Sigarettenpeuk: 

 1. 6 tot 12 maanden 
 2. *1 tot 5 jaar 
 3. 5 tot 10 jaar 

Een plasticfrisdrank / PETfles: 

 1. 1 tot 5 jaar 
 2. 5 tot 10 jaar 
 3. *10 tot 20 jaar 

Kauwgum: 

 1. 10 tot 15 jaar 
 2. 15 tot 20 jaar 
 3. *20 tot 25 jaar 

Aluminium blikje: 

 1. Meer dan 80 jaar 
 2. 20 tot 35 jaar 
 3. *40 tot 80 jaar 

Glazen fles: 

 1. 100 jaar 
 2. 1000 jaar 
 3. *1 tot 2 miljoen jaar 

Appelklokhuis: 

 1. *2 weken 
 2. 6 tot 12 maanden 
 3. 1 tot 3 jaar 

Chipszakje: 

 1. 40 tot 70 jaar 
 2. *75 tot 85 jaar 
 3. 85 tot 100 jaar 

Batterij: 

 1. 100 tot 200 jaar 
 2. 1 tot 2 miljoen jaar 
 3. *nooit 

Bananenschil of sinaasappelschil: 

 1. 2 weken 
 2. 6 tot 12 maanden 
 3. *1 tot 3 jaar 

Energizer 2: Afval is geen afval 

Afval is alleen afval als het niet meer werkt voor waarvoor het bedoeld is. Daarom verzinnen we andere doelen voor een voorwerp zodat het een tweede leven krijgt. Voorbeelden van materialen kunnen zijn: een leeg blikje, een leeg drankkarton of een gebruikte broodzak. Deze energizer is verdeeld in 3 rondes, maar je kunt er ook voor kiezen om maar 1 of 2 rondes te doen. Optioneel kan de ploeg met het leukste alternatief een extra voorwerp verdienen voor de hoofdactiviteit. 

Ronde 1: Kies per ploeg 1 á 2 voorwerpen. De ploegen gaan uiteen om alternatieve gebruiksdoeleinden te bedenken voor hun voorwerp. Binnen een tijdslimiet van bijvoorbeeld 2 minuten verzinnen de scouts zo veel mogelijk alternatieven. De troep komt weer bij elkaar en per ploeg wordt gepresenteerd welke alternatieven zij bedacht hebben en hoe het voorwerp gebruikt kan worden!  

Ronde 2: Vorm een kring met de gehele troep. Een voorwerp wordt doorgegeven door de scouts. Iedereen moet een unieke toepassing bedenken van hetzelfde voorwerp. Bij de eerste kan een leeg blikje een pennenbak zijn, bij de tweede een sjoelsteen, bij de derde een analoge bliktelefoon, etc.  

Ronde 3: In plaats van te vertellen wat het alternatieve gebruiksdoel is, kun je er voor kiezen om de scouts uit te laten beelden wat het alternatieve gebruiksdoel is en de rest van de troep te laten raden wat voor alternatief gebruiksdoel het voorwerp heeft. 

Hoofdactiviteit: Afval kunst uit de buurt 

Maak een kunstwerk van afval. Voor het verzamelen van de materialen voor dit kunstwerk ga je de samenleving in. Ga bijvoorbeeld langs bij je buren of de lokale supermarkt, met hen ga je in gesprek over het thema ‘Afval’ en om te vragen of ze afval zouden willen doneren voor het kunstwerk.  

Om meer zichtbaar te zijn in de samenleving kun je ervoor kiezen de scouts het proces vast te laten leggen door een video te maken van de afvalinzameling tot en met het creëren van het kunstwerk. Leuk om de scouts dit een opkomst later te laten presenteren tezamen met het kunstwerk aan de samenleving; mensen die het afval hebben gedoneerd, familieleden, omwonenden. De leukste video of een compilatie kun je gelijk gebruiken voor social media doeleinden!

Benodigd materiaal

 • De vragen van energizer 1 
 • Diverse 'afval’ voorwerpen (energizer 2) 

Aanvullende informatie

Lees 880 keer Laatst aangepast op maandag, 08 januari 2024 21:49
Log in om reacties te plaatsen