maandag, 31 augustus 2015 02:00

Van ruzie naar verzoening

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Jeugdleden laten beseffen waardoor ruzie kan ontstaan en welke invloed zij daar op kunnen hebben.

Beschrijving van de activiteit

Dit is een opdrachten-en stellingenspel dat door alle leeftijdsgroepen kan worden gespeeld. Het gaat erom samen een weg af te leggen, met vallen en opstaan. Dit spel kan zowel binnen als buiten worden gespeeld. (Wijzelf verkiezen het spel in openlucht !)

De begeleiding stelt vooraf op verschillende plaatsen een aantal opdrachten goed zichtbaar op. De groep begeeft zich naar de eerste opdracht en lost die op. Pas als de groep erin slaagt de opdracht goed te verwerken en iedereen er ook mee tevreden is, gaat men een stap verder op weg naar de volgende opdracht.

De opdrachten die hier volgen zet je liefst op gekleurd papier (je kan ze zo vergroten). Ze moeten goed zichtbaar zijn op de af te leggen weg. Natuurlijk hoef je niet alle opdrachten te doen. Misschien voeg je er zelf een aan toe voor je eigen groep.

Heel belangrijk is dat de groep ondanks alle moeilijkheden samen de tocht moet doen. Op voorhand kunnen ze eventueel een slagzin of kreet uitdenken voor het geval die op de tocht nodig zou blijken ! Uiteraard zorgt de leiding ervoor dat iedereen bij de groep betrokken blijft en na elke opdracht ermee instemt om door te gaan. Wie weet is er aan het einde van de tocht iets leuks of lekkers voorzien...

Mogelijke opdrachten

 1. Eigenlijk ben ik een echte roddelaar. Ik heb wel niet zo graag dat er over mij geroddeld wordt, maar zelf kan ik het niet laten. Toch weet ik daardoor ...(vul aan en leg wat uit).
 2. Probeer de volgende situatie te spelen met 2 mensen uit je groep: Twee goede vrienden van jou zijn aan het vechten om een bal. Wat doe je ? (nadien kan je vragen of iemand anders jouw rol even overneemt. Misschien reageert die totaal anders)
 3. Met mijn broer of zus heb ik vaak ruzie over ...
 4. Ik heb dikwijls schrik als mensen ruzie maken want ...
 5. Als ik echt kwaad ben dan ... (vraag het ook maar eens aan de anderen) Wat heeft dat dan eventueel voor gevolg ?
 6. Speel deze situatie met iemand uit de groep: Samen doen jullie mee aan een competitiespel. Eén van de twee heeft vals gespeeld en heeft daardoor wel gewonnen. Jij hebt wel gezien dat er vals gespeeld is, maar de ander geeft het niet toe. Hoe loopt de situatie af ?
 7. Als ik vandaag het nieuws hoor of bekijk, is het precies alsof er meer dan één conflict is. Wat ik echter niet begrijp is... (bespreek met de groep)
 8. Jij hebt ruzie gemaakt met de groep maar wil het nu goedmaken. Jij gaat gewoon iedereen welgemeend een hand geven als teken van verzoening. Hopelijk willen zij zich ook verzoenen met jou ! Veel succes.
 9. Is jaloezie een groot probleem bij conflicten volgen jou ? Waarom wel of niet ?
 10. Op dit moment is er een deel van de groep dat niet meer verder wil doen. Een ander deel wil dit wel. Probeer uit deze situatie te geraken en een goede beslissing te nemen.
 11. Reageren volwassenen anders op conflicten dan jullie ?
 12. Speel deze situatie: Jij hebt daarnet geld gestolen uit de jas van iemand uit je groep. Nu komt het uit dat jij waarschijnlijk de dader bent. Hoe gaan de groep en jijzelf om met deze situatie ?
 13. Kunnen jullie nu op het einde van de weg eventueel vertellen wat je geleerd hebt uit dit spel?

En zo komen we aan het einde van de weg waar voldoende gesproken en gehandeld is over ruzie en verzoening. Indien de groep het kan, is het mooi om op dit moment een kort bezinningsmoment te houden met o.a. de voorbeden die ze op hun tocht gemaakt hebben. Wat er dan nog volgt, hangt volledig van jullie af.

Voorbereidingstijd

Bekijk de mogelijke opdrachten en vul eventueel aan

Benodigd materiaal

De opdrachten

Ben je enthousiast over dit thema en/of wil je er meer over weten? Kijk dan op vrijheid.scouting.nl

Daar vind je onder andere het verhalenproject met verschillende persoonlijke verhalen van scouts die in de oorlog actief waren. Klik op het kaartje om te zien welke verhalen zich bij jou in de buurt hebben afgespeeld.

 

Aanvullende informatie

Lees 2590 keer Laatst aangepast op donderdag, 25 april 2024 18:45
Meer in deze categorie: « Keti koti Gehandicapt »
Log in om reacties te plaatsen