zaterdag, 29 februari 2020 14:38

Sterrenbeelden timmeren

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Weten dat er verschillende sterrenbeelden zijn, welke dat zijn en dat iedereen onder een sterrenbeeld geboren wordt.

Beschrijving van de activiteit

Een kunstwerk met draad wordt gemaakt door gekleurd draad of borduurgaren rond spelden in een bepaald patroon te wikkelen. Het is makkelijk en goedkoop om te doen en geschikt voor hobbyisten van alle leeftijden. Je kunt geometrische patronen tot leven brengen door een wiskundig uitgezet patroon te gebruiken of lukraak je naam of een eenvoudige afbeelding versieren met stukjes draad die je weeft zoals je zelf mooi vindt. Welke methode je ook gaat gebruiken, het resultaat van dit doe-het-zelfproject zal zeker intrigerend en oogstrelend zijn.

Je materialen voorbereiden en verzamelen

Kies de materialen waar je mee wilt werken. Bij kunst met draad heb je in de basis drie dingen nodig: draad, spijkers en een ondergrond. Hier vind je details over alle drie deze dingen:

 • Draad. Het soort dat je gebruikt hangt af van de uitstraling die je wilt creëren. Borduurgaren werkt goed bij kwetsbare stukken. Garen en dikker touw werkt prima voor de stukken die indruk moeten maken.
 • Spijkers. Spelden zijn erg fijn om te gebruiken, omdat ze een klein kopje hebben waar het papier makkelijk vanaf glijdt (als je papier gebruikt).[1] Je kunt ook kleine spijkertjes uit de bouwmarkt gebruiken. Gekleurde kopspelden kunnen een mooi effect geven, vooral wanneer je verschillende kleuren als contrast gebruikt.
 • Een ondergrond. Canvas of hout zijn de basisopties. Weet wel dat wanneer je canvas gebruikt, de spijkers waarschijnlijk wat wiebelen en het dus lastiger is hiermee te werken. Je kunt een simpele houten plank gebruiken of hout bedekt met vilt of stof.

Kies hoe je je ontwerp wilt overbrengen. Er zijn twee basisopties: met papier of met een stencil. Laten we de voor- en nadelen tegen elkaar afwegen:

 • Wil je papier gebruiken, zoek dan naar een afbeelding of woord dat je leuk vindt op je computer en druk die op het juiste formaat af. Je plaats deze afdruk op de plaat en slaat spijkers door het papier. Als je klaar bent, til je het papier op en haal je het van de spijkers af. Als dit mogelijk is met de spijkers die je gebruikt is het een simpele, goedkope optie.
 • Het is makkelijker werken met een stencil. Je slaat simpelweg de spijkers in de gaten van je stencil en verwijdert het stencil als je klaar bent (het gaat er zo af). Het is wel duurder en je bent beperkt tot het aanbod stencils dat je bij je plaatselijke hobbywinkels kunt vinden.

Bereid je ondergrond voor, indien nodig. Als je een stuk hout (of kurktegel) gebruikt, wil je misschien het oppervlak bedekken met stof of vilt. Maak dit aan alle zijdes vast met een lijmpistool als je die bij de hand hebt of anders lijmspray, dubbelzijdig plakband of hobbylijm.

 • Wat je ook gebruikt (canvas, hout of iets anders), het kan nodig zijn de achtergrond vooraf te schilderen. Een opvallend rood of oranje kleuraccent kan een simpel kunstwerk met draad veranderen in iets dat echt een artistiek statement is.
 • Je kunt het oppervlak ook kaal laten. Soms is iets simpels juist opvallend.

Je ontwerp maken

Plaats je ontwerp van je sterrenbeeld op de ondergrond. Waarschijnlijk gebruik je een stuk papier met een vorm of woord erop of en stencil, niet? Wat je ook gebruikt, centreer je ontwerp op het oppervlak waar je het wilt hebben. Zet het ontwerp aan de randen vast op het oppervlak met plakband, zodat dit niet in de weg zit als je de draden gaat spannen. Dit is belangrijk, want je wilt niet dat het ontwerp verschuift tijdens het spijkeren.

Sla de spijkers of prik de spelden in je ondergrond. Volg het afgedrukte patroon en plaats de spijkers zo dicht bij elkaar als je wilt. Hoe meer spijkers je naast elkaar plaatst, hoe levendiger het kunstwerk wordt. Dat gezegd hebbende, is een afstand van zo'n 6 mm een goed uitgangspunt.

 • Houd de spijkers vast met een punttang om het makkelijk te maken ze erin te slaan. Dit voorkomt ook dat je op je vingers slaat.
 • Sla elke spijker zo diep dat er ongeveer 6 mm blijft uitsteken. De spijkers moeten stevig vastzitten en niet bewegen of verschuiven.

Verwijder het papieren patroon of het stencil. Zodra alle spijkers of spelden erin zitten, kun je de plakband van het ontwerp losmaken. Schuif het stencil weg of trek het papier omhoog over de spijkers heen. Als je met papier werkt, wees dan voorzichtig. Zorg ervoor dat je geen spijkers meetrekt. Dit duurt misschien even, maar til simpelweg elk deel beetje bij beetje op als het papier niet direct loskomt.

Houd het patroon indien van toepassing in je buurt, zo dat de nummers op het patroon corresponderen met de spijkers die je in je ondergrond hebt geslagen.

Een patroon maken met draad

Wikkel je draad af en zoek het uiteinde. Bepaal je beginpunt en bind het draad met een knoop om die spijker of speld. Druppel een beetje transparante lijm of nagellak op het knoopje en laat dit drogen.

Werk het ontwerp in je hoofd uit tijdens het drogen. Ga je willekeurig te werk (wat mogelijk is) of stapsgewijs, zodat het geheel symmetrisch wordt? Ga je met verschillende kleurlagen werken? Wil je ze naar binnen en naar buiten weven? Hoe je van spijker tot spijker gaat heeft een enorme invloed op hoe je eindresultaat zal zijn.

Begin je draad rond de spijkers te weven. Er is geen onjuiste manier om de draad rond de spijkers te wikkelen. Je kunt van de huidige spijker naar de overkant gaan of omhoog en omlaag of van links naar rechts gaan. Het mooie van kunst met draad is dat als je de fout in gaat, je de draad weer los kunt halen en het opnieuw kunt proberen. Dit deel draait om experimenteren.

 • Heb je ooit eraan gedacht buiten het patroon te weven? Je moet een rand met spijkers rond het oppervlak slaan, maar de omgekeerde versie van je kunstwerk (waarbij de vorm vrij blijft en de ruimt eromheen is geweven met draad) kan een nieuwe variant op een anders standaard kunstwerk zijn.
 • Je kunt ook kralen gebruiken, vooral wanneer je wilt dat bepaalde delen van je werk eruit springen. Rijg ze aan de draad en zet ze vast met lijm.
 • Als je draad te kort blijkt, neem dan een nieuwe stuk draad en knoop de uiteinden aan elkaar. Het is slim om op deze knoop ook wat lijm te doen.

Ga verder met weven rond de spijkers tot je tevreden bent met je werkstuk. Ben je blij met slechts die ene kleur? Wil je lagen van meerdere kleuren creëren? Misschien een ander patroon? Het is jouw keuze. Als je tevreden bent, is je werk klaar.

Als je het mooi vindt om patronen af te wisselen, dan kun je ervoor kiezen het aantal spijkers dat je tussen de draden over laat te veranderen. Begin met vijf spijkers tussen elke weefdraad voor één laag, zes voor de volgende enzovoorts.

Ben je klaar, knoop de draad dan vast aan een spijker. Het is waarschijnlijk het mooiste om deze knoop in een hoek te maken. Knip de draad dan zo dicht mogelijk bij de knoop af en verstevig dit weer met lijm. Je eerste kunstwerk met draad is klaar!

Benodigd materiaal

 • Per lid een plankje, blauw geverfd
 • Per lid voldoende kleine spijkertjes (reken op 35 spijkers per persoon) - bv 1.4 x 25 mm
 • Per lid een uitgeprinte versie van het sterrenbeeld – net zo groot als het plankje
 • Hamer per 2 of 3 leden
 • Wasknijper per 2 of 3 leden
 • Wit draad per lid (ca 30 cm)
 • Schaar

Veiligheid

Haal de spijkers of spelden niet uit de ondergrond als je het patroon verwijdert. Til het papier recht naar boven, zodat de kop van de spijker of speld door het papier gaat.

Tips

 • Haal de papiertjes er voorzichtig af, dan weet je waar de draad langs moet.
 • Houd de ledenlijst met de geboortedata bij de hand, Sommigen weten niet wanneer ze jarig zijn.
 • Wij hadden de plankje van te voren gezaagd en geverfd. Daardoor was er nauwelijks voorbereidingstijd.
 • Hang het kunstwerk op in een fotolijst om te voorkomen dat de spijkers en het borduurgaren los worden getrokken.
 • Dit hobbyproject is een uitstekend middel om wiskunde- en geometrielessen op school te ondersteunen.
 • Door je spijkers in verschillende patronen te plaatsen, krijg je steeds een ander weefpatroon.
 • Basisvormen zijn makkelijker dan woorden of afbeeldingen.
Lees 988 keer Laatst aangepast op woensdag, 29 april 2020 14:57
Log in om reacties te plaatsen