zondag, 17 november 2019 14:55

Poppy bloemen maken met Fleur Kleur

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het doel van de activiteit is om de bevers wat te leren over de betekenis van de Poppy bloem. 

Beschrijving van de activiteit

Fleur Kleur, Noa en Basbos zitten samen in de tuin. Het is bijna 4 mei, en Fleur wil wat maken om de mensen die in de tweedewereldoorlog zijn overleden te herdenken. Bas zegt dat je daar de klaproos voor moet gaan gebruiken. Deze bloem staat in veel landen, maar vooral in Engeland, bekend om het herdenken van de gevallenen in de Eerste Wereldoorlog. De klaproos, ze prijkt op de borst van menig Britse televisiepersoonlijkheid en het beeld van de rode bloem drijft ons collectief geheugen meteen naar de Groote Oorlog. Voor de gelegenheid van 100 jaar WOI, onderzoeken we dit tedere symbool voor een harde geschiedenis. Noa verteld dat de klaproos een pioniersplant is op slagvelden. Dit houdt in dat deze bloem in het voorjaar gemakkelijk opkomst op omgewoelde grond. Het symbool komt voort uit het idee dat de plant groeit op plaatsen waar iemand is vermoord: de bloem zou het bloed van de gevallen soldaat opnemen waardoor ze een mooie rode kleur krijgt. Lang dacht men dat dit de reden was waarom zoveel klaprozen op slagvelden te vinden waren. Hoewel de rozen in feite niets met de gevallen soldaten te maken hebben, is het symbool wel niet zo ver gezocht. De massale groei van klaprozen op slagvelden heeft alles te maken met de verwoesting van die velden. Door de vele granaten worden de akkers namelijk omgewoeld en vervuild. Een klaproos is een pioniersplant, wat wil zeggen dat ze als eerste op een pas omgewoelde of vervuilde, schrale grond zal groeien waar andere planten het moeilijker zullen hebben. Wanneer een veld wordt omgewroet, door een boer of een granaat, zullen de zaden die al jaren in de grond zitten naar bovenkomen met als resultaat één mooie grote klaprozengloed.

De bloem blijft dus een mooi symbool voor de kracht en schoonheid die kan groeien uit complete verwoesting.

Gedicht

Noa kent een mooi gedicht over de klaproos: ‘In Flanders Fields’ geschreven door John McCrae op de slagvelden, waar hij werkte als arts en zelf ook het leven liet.

In Flanders Fields
In Flanders Fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.
We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved, and were loved, and now we lie
In Flanders Fields.
Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If you break faith with us who die
We shall not sleep, hough poppies grow
In Flanders Fields

Major John McCrae – 1915 – Boezinge

Klaproos maken

Hierna gaan de bevers zelf zo'n bloem maken.

Stap 1: Neem 2 rode papieren vierkanten van hetzelfde formaat. Op elk papier teken je 2 diagonalen: van hoek naar hoek.

Stap 2: Knip vanuit elke hoe naar het midden toe. LET OP!!! Knip niet helemaal tot het midden. Stop ongeveer een centimeter voor het punt waar alle lijnen kruisen

Stap 3: Doe de lijm in het midden van het kruis

Stap 4: Vouw elke hoek naar het midden van het kruis. Druk de hoeken vast in de lijm. TIP: kleef op het einde een klein stukje kleefband. Zo blijft alles plakken.

Stap 5: Knip de punten af. Knip ze in ronde boogjes.Doe stap 1 tot en met 5 bij de twee de blaadjes.

Stap 6: Leg de twee op elkaar. Plak ze vast met lijm. LET OP!! Zorg ervoor dat ze elkaar mooi overlappen. Ga nu naar een volwassene, die zal de twee roosjes aan elkaar nieten. Werk het bloempje af met een zwart rondje in het middel van de bloem.

KLAAR!

Benodigd materiaal

2 rode vellen vouw papier

Uitleg in stappen met plaatjes

Tips

  • Maak een voorbeeld van hetgeen wat je gaat knutselen, zodat de kinderen iets hebben om naar te kijken.
  • Ben je enthousiast over dit thema en/of wil je er meer over weten? Daar vind je onder andere het verhalenproject met verschillende persoonlijke verhalen van scouts die in de oorlog actief waren. Klik op het kaartje om te zien welke verhalen zich bij jou in de buurt hebben afgespeeld. Kijk op: scouting en herdenken.
  • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 16 Vrede, veiligheid en rechtvaardigheid.

Aanvullende informatie

Lees 1672 keer Laatst aangepast op donderdag, 25 april 2024 18:21
Log in om reacties te plaatsen