maandag, 31 augustus 2015 02:00

Levend junglecluedo

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Aan de hand van opdachten aanwijzingen verdienen die samen leiden tot het terug vinden van de bril van Baloe.

Beschrijving van de activiteit

Aan de hand van een verhaal over de vermiste bril van Baloe ontrold zich een verhaal met een open einde. Veertien tot tweeëntwintig begeleiders worden aangewezen als ‘vossen / figuren uit het jungleboek verhaal’. Zij nemen elk één van de rollen in het verhaal op zich. Een begeleider wordt aangewezen als spelleider die het overkoepelende / bindende spel begeleidt. Deze spelleider wordt ondersteund door een of twee begeleiders. Er zijn dus elf tot dertien begeleiders nodig! Het spel word gespeeld als een soort vossenjacht. De spelleider vertelt alle spelers het verhaal. Dit verhaal heeft een open einde en de spelers krijgen de opdracht uit te zoeken wat er is gebeurd en wie schuldig is. Dan worden alle vossen aan de spelers voorgesteld. De vossen zoeken direct hierna de plaats op die hen is toebedeeld. Dan worden de spelregels aan de spelers uitgelegd en worden ze in maximaal zeven groepjes verdeeld. Hierdoor zijn er altijd vossen voor de spelers beschikbaar.

De spelregels
Om het overzicht op het bord te houden, krijgt elk groepje een pionnetje. Deze wordt op het speelbord achter gelaten in het vak van de desbetreffende vos. Bij de vossen worden spelletjes gespeeld / opdrachten uitgevoerd zoals we die kennen van een zeskamp of een hoekenspel. Het hele groepje neemt hieraan deel. De beloning voor het uitvoeren van de opdracht is een tip. Deze tips staan op papier en de vossen hebben deze tevoren bij zich gestoken.

Het verhaal: De bril van Baloe
Baloe zit in het wolvenhol en is bezig om de laatste avonturen van Mowgli en Shanti op te schrijven in zijn dagboek. Ineens vliegt er wat in zijn oog. Gelukkig weet Baloe dat wrijven in het oog het alleen maar erger kan maken dus Baloe roept Akela om hem even te helpen. Baloe zet zijn bril af en laat Akela zijn oog beter kan bekijken, maar helaas, in het wolvenhol is het te donker dus Baloe en Akela lopen naar buiten zodat Akela het beter kan zien. Akela ziet het al: er is een vliegje in het oog van Baloe gevlogen. Voorzichtig haalt Akela het vliegje uit het oog van Baloe. Op het moment dat het vliegje uit het oog van Baloe is komen Mowgli en Shanti aanrennen. ‘Baloe, Akela, kom snel Bagheera heeft jullie nodig!' Baloe loopt terug het wolvenhol in om zijn bril te pakken. Maar wat ziet Baloe tot zijn schrik: zijn bril is verdwenen. Wie o wie heeft de bril van Baloe meegenomen?

De vossen
In dit vossenjacht spel heb je verschillende types in het verhaal een rol hebben. Elk typetje zin in een ander gedeelte van de jungle. De activiteit die de welpen bij deze persoon moeten uitvoeren valt onder deze plek in de jungle. Dit zijn:

Akela
Mijn naam is Akela en ik woon in de buurt van de Raadsrots. Mijn horde beschermen vind ik het leukste om te doen. Dat kan ik goed, want ik ben heel sterk. Maar als ik later groot ben dan wil ik graag nog sterker worden. Het liefste eet ik degoes, dat zijn kleine knaagdieren. In de jungle kan ik heel goed spannende verhalen vertellen, bijvoorbeeld aan mijn beste vrienden Raksha en Bagheera. Mijn lievelingskleur is rood, vind jij dat ook een mooie kleur?

Opdracht: EHBO ren je rot.

 • Tip: Baloe riep mij omdat hij wat in zijn oog had zitten. Binnen in het wolvenhol kreeg ik het er niet uit, omdat het te donker was. Dus we zijn naar buiten gelopen en in het zonlicht kreeg ik het er wel uit. De bril van Baloe is hierbij binnen blijven liggen.

Baloe
Hallo, mijn naam is Baloe en ik woon in mijn berenhol. Lekker eten vind ik het allerleukste om te doen. Het liefst eet ik dan ook de hele dag honing. Weet je waarom mijn lievelingskleur geel is? Omdat het de kleur is van zoete honing. Ik kan heel goed nieuwe dingen leren aan de andere junglebewoners. Bijvoorbeeld aan mijn beste vrienden Mowgli en Bagheera. Als ik later groot ben, wil ik graag de hele dag luieren en eten.

Opdracht: Pannenkoeken bakken (op Scoutingmanier) of etensvragen.

 • Tip: Toen ik met Akela naar buiten liep om het vliegje uit mijn oog te halen, hoorde ik wat ritselen in de struiken. Ik vond dat wel vreemd, want het leek net alsof we bespied werden. Maar nadat we even met Mowgli en Shanti hadden gepraat hoorde ik niks meer.

Bagheera
Hoi, ik ben Bagheera en ik kan heel goed jagen. Ik vind het dan ook heel erg leuk om zachtjes te sluipen. Het liefst besluip ik antilopen, want die vind ik lekker om te eten. Ik woon op een beschutte plek diep in de jungle, waar niemand mij kan vinden. Ik houd van duistere plekken, daarom is mijn lievelingskleur zwart. Baloe en Mowgli zijn mijn beste vrienden. Mensen vind ik heel erg interessant, als ik later groot ben, wil ik nog meer over ze leren.

Opdracht: Hi hi hi.

 • Tip: Mowgli heeft er niets mee te maken.

Shere Khan
Grrr, mijn naam is Shere Khan. Ik woon in de jungle en ik ben altijd op jacht. Mijn lievelingskleur is oranje, de kleur van mijn vacht. Als ik later groot ben hoop ik die rottige Mowgli te vangen. Maar dat is nogal lastig omdat hij me altijd bang maakt met de 'rode bloem'. Volgens mij noemen jullie mensen dat vuur of zo iets. Ik hoop dat jullie niet verder gaan vertellen dat ik bang ben voor de rode bloem. De jakhals Tabaqui is een vriend van mij. Hij krijgt altijd de restjes die ik over heb van mijn prooi.

Opdracht: Tochtje (doolhof) lopen.

 • Tip: Tabaqui kwam mij iets glimmends brengen. Hiermee kan ik Mowgli lekker in de val lokken en hem vangen. Nu nog maar hopen dat het lukt.

Rikki Tikki Tavi
Hallo, mijn naam is Rikki Tikki Tavi en ik woon in een prachtig hol in de grond. Dat vind ik zo mooi, dat mijn lievelingskleur zandkleur is. Door de jungle rennen vind ik het leukste om te doen. Dat is ook gezellig, want bijna iedereen in de jungle is aardig. Ik eet graag insecten en kan me heel goed verstoppen achter een boom. Als ik later groot ben, dan wil ik graag heel veel vrienden om me heen.

Opdracht: Kubb.

 • Tip: Ik was me in de buurt van het wolvenhol achter een boom aan het verstoppen. Binnen in het wolvenhol zag ik nog iets glimmends liggen en ik heb het meegenomen om in mijn eigen holletje beter te kunnen bekijken, maar helaas, ik ben gevallen over de staart van een slang. Tegen de tijd dat ik besefte wat er gebeurt was zag ik iemand weg lopen.

Tabaqui
Hoi Mijn naam is Tabaqui. Ik woon in de jungle en ik ben vaak in de buurt van mijn vriend Shere Khan te vinden. Ik help hem vaak met zijn listige plannetjes. Daardoor krijg ik de restjes van zijn prooi. Mijn lievelingskleur is rood, de kleur van mijn eten. Als ik later groot ben hoop ik zelf ook heel veel slimme plannetjes te bedenken.

Opdracht: Yell schrijven.

 • Tip: Ik was op zoek naar mijn goede vriend Shere Khan een plannetje te maken om Mowgli in de val te lokken. Toen ik langs Kaa liep viel Rikki Tikki Tavi net over zijn staart en liet dat rare ding vallen, je weet wel wat Baloe op zijn snuit heeft staan. Ik heb snel het opgeraapt en heb deze aan Shere Khan laten zien.

Kaa
Hoi, ik ben Kaa. Ik woon in mijn boom en eet het liefste de hele dag dikke, vette boomkikkers. Daarom zijn boomkikkers ook mijn beste vrienden in de jungle, hahaha. Mijn lievelingskleur is bruin, net als de kleur van boomschors. Ik kan mezelf heel goed oprollen. Dan ga ik lekker in de zon liggen, want dat vind ik het leukste om te doen. Ik ben heel lenig, maar als ik later groot ben, wil ik nog leniger worden.

Opdracht: Knopen.

 • Tip: Er rende een klein dier voorbij die over mijn staart struikelde. Het deed toch pijn! Maar sorry heeft hij gezegd. Ook zag ik iemand anders weglopen.

Raksha
Hallo, ik heet Raksha en ik woon in mijn wolvenhol. Daar zorg ik voor de welpen, want dat vind ik het leukste om te doen. Wilde zwijnen zijn mijn favoriete maaltje, die eet ik het liefst de hele dag. Mijn lievelingskleur is roze en mijn beste vrienden zijn Chil en Akela. In de jungle bescherm ik de welpen, dat kan ik heel goed. Als ik later groot ben, wil ik graag nog meer welpen om voor te zorgen.

Opdracht: Wie ben ik?

 • Tip: De bril van Baloe? Tja, zonder dat ding op zijn neus ziet hij echt helemaal niks.

Chil
Ik ben Chil, aangenaam. Ik woon in een nest, hoog in een boom. Dat komt goed uit, want ik houd ervan om alles van bovenaf in de gaten te houden. Ik kan heel goed zien en als ik later groot ben dan wil ik de beste boodschapper van de jungle worden. Als ik niet bezig ben met alles in de gaten te houden, dan eet ik graag vis. Of ik ben bij mijn beste vrienden Raksha en Mowgli. Wat zal ik je nog meer vertellen? O ja, mijn lievelingskleur is grijs.

Opdracht: Levend natuurkwartet.

 • Tip: Ik heb hele goede ogen, weet je. Terwijl ik boven de boomtoppen vloog, heb ik meerdere jungle bewoners met een bril zien lopen. Maar het precieze weet ik er ook niet van.

Hathi
Hallo! Ik ben Hathi en ik woon in de jungle. Aan de junglebewoners vertel ik graag verhalen, want dat vind ik heel leuk om te doen. Van alle dieren uit de jungle kan ik het allerbeste trompetteren met mijn lange slurf. Daarmee eet ik ook heel veel lekkers, het liefste wortels en vruchten. Iedereen in de jungle is kleiner dan ik, dus ik wil niet groter worden. Gelukkig vinden mijn beste vrienden Oe en Chil het niet erg dat ik zo groot ben. Wat denk je dat mijn lievelingskleur is? Grijs natuurlijk!

Opdracht: Onthoud kim (als de hele familie van Hathi er is: meerdere kimspelen).

 • Tip: Ik ben goed in dingen herinneren, maar helaas heb ik niks gezien. Ik kan jullie dus niet verder helpen.

Jacala
Hoi, ik heet Jacala en ik woon in de Waingoenga rivier in de jungle. Ik kan me heel goed verstoppen in het water en het leukste vind ik het om de hele dag in het water te dobberen. Dan kom ik Oe en Marala soms ook tegen, dat zijn mijn beste vrienden. Mijn lievelingskleur is bruin. Het liefste eet ik de hele dag vis, die ik vang in de rivier. Mijn tanden zien er wel gevaarlijk uit, maar later wil ik nog scherpere tanden hebben.

Opdracht: Natuurmemory.

 • Tip: De dader leeft op het land, dus niet in het water en ook niet in de lucht.

Extra vossen
Zijn er meer mensen beschikbaar, dan kunnen deze rollen ook worden ingevuld.

Marala
Mijn naam is Marala en ik woon bij de Talaab poel. Malchi woont daar ook. Dat is gezellig, want hij is een van mijn beste vrienden. Mijn andere beste vriend is Jacala. Spelen met de andere flamingo's vind ik erg leuk. Samen met hen vang ik ook visjes om op te eten. De roze kleur van mijn veren is zo mooi, dat roze mijn lievelingskleur is. Ik kan heel erg goed op een poot staan, maar als ik later groot ben wil ik nog veel langer op een poot kunnen staan.

Opdracht: Jager en prooi.

 • Tip: De dader is geen wolf.

Mor
Hoi, ik ben Mor en ik woon in de jungle in de buurt van het water. Ik laat graag zien hoe mooi ik ben. Dan maak ik een waaier van mijn staartveren en loop ik rond. Dat kan ik het allerbeste van iedereen in de jungle. Als ik later groot ben, wil ik nog mooier worden en de mooiste pauw van de jungle zijn. Mijn lievelingskleur is dan ook pauw - blauw. Verder eet ik graag planten en ben ik vaak bij mijn beste vrienden Shanti, Hathi en Chil.

Opdracht: Pronken als Mor.

 • Tip: Ik stond bij de Talaab poel mijn prachtige veren te bewonderen in de weerspiegeling van het water.

Ikki
Hoi, ik ben Ikki en ik woon in een hol onder een boom. Ik heb scherpe stekels waarmee ik heel goed bladeren kan verzamelen. Toch zou ik graag een keer zachte stekels willen hebben, zodat ik met Shanti kan knuffelen. Maar ik vind mijn stekels wel heel mooi, mijn lievelingskleur is het wit van de punten. In de jungle eet ik graag knollen en ik vind het leuk om te kletsen met andere dieren. Vooral met Mor en Shanti, want dat zijn mijn beste vrienden.

Opdracht: Watervrede.

 • Tip: Als ik de diegene zie die de bril heeft en ik niet bang ben... Dan zou ik de dader misschien wel durven te prikken met mijn stekels.

Broer Wolf
Hey mijn naam is Broer Wolf. Ik woon in het Wolvenhol samen met de andere wolven. Ik ben een broer van alle andere wolven en daar hoort natuurlijk ook het welpenjong Mowgli bij. Ik vind het leuk om andere dieren in de jungle te helpen als ze problemen hebben. Ik heb heel veel vrienden in de jungle zoals Akela, Raksha en Vader Wolf. Mijn lievelingskleur is bruin, de kleur van mijn vacht. Als ik later groot ben hoop ik nog veel meer vrienden te krijgen.

Opdracht: Knopenmemory.

 • Tip: Ik was aan het luisteren naar de mooie verhalen die vader wolf aan het vertellen was over vroeger, van toen hij nog een jonge wolf was.

Vader Wolf
Hallo, mijn naam is Vader Wolf. Ik woon in het Wolvenhol bij de andere wolven. Ik probeer samen met Raksha de welpen zo goed mogelijk op te voeden. Mijn beste vrienden zijn Raksha, Akela en Broer Wolf. Mijn lievelingskleur is het okergeel van mijn ogen. Als ik later groot ben hoop ik dat mijn kinderen ook goede ouders worden voor hun welpen.

Opdracht: Diketo.

 • Tip: Ik was broer wolf aan het vertellen over vroeger. Ik ging helemaal op in mijn verhaal.

Malchi
Hallo, mijn naam is Malchi. Ik woon in de Talaab poel in de jungle. Daar eet ik graag de hele dag insecten, want die vind ik heel lekker. Ik houd ervan om dingen te leren, dat kan ik ook heel goed. Ik wil graag heel snel leren zwemmen, zodat ik later sneller kan zwemmen dan Jacala. Mijn lievelingskleur is blauw van het water. Anderen helpen doe ik heel graag, vooral als het mijn beste vrienden Oe en Ikki zijn.

Opdracht: Geheugentest.

 • Tip: Ik heb niks gezien, maar ik wil jullie wel helpen met het zoeken naar de dader.

Oe
Hallo, mijn naam is Oe. Ik woon in het water en mijn lievelingskleur is donkergroen. Dat is namelijk de kleur van mijn schild. Ik houd ervan om alles rustig aan te doen. Mezelf verstoppen in mijn schild vind ik erg leuk. Dat schild is nu nog klein, maar later wil ik graag een heel groot schild hebben. Als ik me niet verstop, dan eet ik graag watervlooien. Of ik ben bij mijn beste vrienden Hathi en Jacala.

Opdracht: Brancard race: 2 pionierpalen met een doek er tussen. Vervoer iemand op deze 'brancard' over een parcours.

 • Tip: Er rende iemand langs, het ging zo hard dat ik bang werd. Ik heb me veilig in mijn schild verstopt.

Mang
Ik ben Mang en ik woon in een grot. Daar is het altijd lekker donker. Daar houd ik van, want mijn lievelingskleur is zwart. Overdag doe ik niks, dan hang ik op mijn kop en slaap ik. Op de kop hangen kan ik het beste van iedereen in de jungle. Ik vind het fijn om overdag te slapen, het liefst doe ik dat op een spannende plek. Overdag is het trouwens veel te druk in de jungle, ik houd van stilte. Als ik later groot ben dan wil ik waken over de jungle.

Opdracht Mang luistert.

 • Tip: Ik hing boven in één van de Guha grotten te slapen.

De ontknoping
Na het spelen van dit actieve deel van het spel, wordt het spel uitgespeeld: er mag gerust enkele uren tussen het actieve spel en het uitspelen zitten! De spelers en vossen zitten bij elkaar en de spelleider vertelt eventueel het verhaal opnieuw. Dan worden de spelers gevraagd wie zij denken dat het heeft gedaan. De genoemde vossen worden naar voren gehaald waarbij ze direct in hun rol springen. Drie verdachten naar voren halen is in principe al voldoende. Zodra de vossen naar voren zijn geroepen, mag ieder groepje nog een vraag stellen aan de vos. Alle andere groepjes luisteren. Daarna wordt geïnventariseerd wie de spelers denken dat het heeft gedaan. De vossen spelen wie – van – de – drie en uiteindelijk staat de echte dader op.

De oplossing
Baloe heeft in het wolvenhol zijn bril neergelegd. Toen Baloe met Akela naar buiten liep hoorde hij Rikki Tikki Tavi verstopt zitten achter een boom, maar omdat Rikki Tikki Tavi dat wel vaker doet, is het niet heel bijzonder. Op het moment dat Mowgli en Shanti aankwamen rennen om Baloe en Akela te roepen, liep Rikki Tikki Tavi naar binnen om naar de mooi glimmende bril van Baloe te pakken en te gaan bekijken in zijn holletje, hierna wou Rikki Tikki Tavi de bril weer terug geven aan Baloe. Onderweg naar zijn holletje struikelde Rikki Tikki Tavi over de staart van Kaa. Tegen de tijd dat Rikki Tikki Tavi overeind was gekomen en sorry had gezegd had Tabaqui de bril te pakken en bracht hij de bril naar Shere Khan. Shere Khan heeft nu de bril van Baloe, en probeert hiermee een list te bedenken om Mowgli te lokken om hem te kunnen vangen.

Rikki Tikki Tavi heeft de bril dus gepakt, om hem later terug te kunnen geven. Dat terug geven gaat dus niet meer omdat Tabaqui de bril naar Shere Khan heeft gebracht.

Voorbereidingstijd

1 tot 2 uur, maar als elke junglebewoner zijn eigen voorbereidingen treft, kan het verkort worden naar 15 tot 20 minuten.

Benodigd materiaal

 • Zie de spellen.

Tips

 • Leuk als regio-activiteit voor Jungledag.
 • Herschrijf het verhaal iets en je hebt een leuk kamp verhaal: elk dag(deel) een andere jungle plek met bijbehorende junglefiguren.
 • Kijk voor andere variant(en) op: Levend Scoutingcluedo.
 • Let op: allergieën (kimspelen), drukke wegen overteken (vossenjachtvariant; speurtocht variant).

Veiligheid

 • Let op: allergieën (kimspelen), drukke wegen overteken (vossenjachtvariant; speurtocht variant).

Aanvullende informatie

Lees 9251 keer Laatst aangepast op vrijdag, 15 juli 2022 09:13
Log in om reacties te plaatsen