donderdag, 31 mei 2018 14:12

Vlaggenroof op het water (Waterspel)

Beoordeel dit item
(3 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Oefenen met aanleggen, koersen en bijzondere manoevres.

Beschrijving van de activiteit

Aan de overzijde van de plas is, onopvallend, een vlag gehesen. De boten worden in twee ploegen verdeeld, en op het startsignaal moet er naar de vlag gevaren worden, en deze moet uit de mast gehaald worden. Alle boten moeten "model" afgemeerd liggen.

Elke boot heeft een vlag die op een afgesproken plek (bijvoorbeeld aan de zwaardloper) in de boot vast gemaakt wordt. De vlag kan van een andere boot gestolen worden door naar deze boot toe te varen, een bemanningslid aan boord te laten stappen die de vlag meeneemt en deze vervolgens bij de eigen vlag te leggen. Wie heeft als eerste alle vlaggen op zijn eigen boot?

Variatie:

 • Roeiend voor waterwelpen: Jacala dobbert op de Kanyerivier vlak bij de Khaali Jagah-vlakte. Op de rivier dobberen veel kano's. Elk nest / ploeg heeft een bepaalde kleur vlag achterop zijn kano's. Elke kano moet proberen zoveel mogelijk vlaggen van kano's van de andere bakken te veroveren. Winnaar is de nest / ploeg die de meeste vlaggen heeft weten te veroveren.
 • Iedere kanobemanning krijgt een vlag, die zij moeten verstoppen en verdedigen. Achter de kano kan een ballon 'als leven' gehangen worden. Wanneer een ballon is afgepakt of geknald, moet bij de staf een nieuwe gehaald worden. Ondertussen kunnen andere kano's het gebied 'uitkammen' op zoek naar hun vlag. Winnaar is de kanobemanning die het langst zijn vlag weet te houden. Ook kun je als winnaar aanwijzen, degene die de meeste andere vlaggen heeft weten te veroveren. Waarbij het kwijtraken van de eigen vlag een flink aantal strafpunten oplevert. Voordeel is dat je dan iedereen in het spel houdt.
 • De vlag is niet zichtbaar vanaf het startpunt, maar alleen de richting is bekend, zodat deze nog gezocht moet worden. B.v. in een kreken gebied.
 • De ploegen mogen elkaar hinderen, maar alleen door manoeuvres volgens het BPR.
 • Zeilen of roeien

Benodigd materiaal

 • Vletten, kano's of roeiboten
 • Voor elke boot een vlag
 • Vlaggenpaal
 • Niet te grote plas
 • Eventueel een ballon die kan dienen als 'leven'

Veiligheid

 • Zorg voor een stuk afgebakend vaarwater.
 • Dragen van een zwem- of reddingsvest: Zie informatieblad gebruik zwem- en reddingsvesten van de Nautisch Technische Richtlijnen (NTR2020) op de website Scouting Nederland

Tips

 • Doe dit spel op ruim en rustig water.
 • Dit spel is te gebruiken voor Kano: Insigne Welpen Kanoën: Manoeuvreren
 • Deze activiteit is te gebruiken voor het oefenen (van onderdelen van de) CWO eisen:
 • Stand en bediening van de zeilen
 • Overstag gaan
 • Sturen, Roer en Schrootbediening 
 • Gijpen en gijpen kunnen vermijden
 • Roeitechnieken en roeicommando’s kunnen uitvoeren
 • Roeicommando’s kunnen geven
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO KB 1,2,3 Eisen Praktijk)
 • (CWO RB 3 Eisen Praktijk)
 • (CWO RB 1/2,3 Eisen Praktijk)

 

Lees 2262 keer Laatst aangepast op zaterdag, 21 augustus 2021 13:36
Log in om reacties te plaatsen