maandag, 23 april 2018 20:20

Is het waar?

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

De welpen bewust maken van de invloed van media en reclame op het eigen (koop)gedrag. Wat doet reclame - bewust of onbewust - met mensen?

Beschrijving van de activiteit

Inleiding

Mogli en Shanti zitten achter de computter van Shanti als Raksha binnen komt. Weten shanti en Mogli alles over veilig internetten?

Opdracht 1: Wat doe je op internet?

Duur: 10 minuten

Vraag allereerst aan de welpen wat ze allemaal doen op internet. Hebben ze een account op Facebook of YouTube? Bekijken ze video’s, kletsen ze via een chatprogramma met vrienden? Wat doen ze voor school op internet
Antwoorden kunnen zijn:

 • Facebooken of andere sociale netwerksites bezoeken
 • Chatten (evt. met webcam)
 • Video’s of vlogsvan populaire vloggers via YouTube bekijken
 • Spelletjes spelen
 • Muziek offilms downloaden
 • Schoolwerk
 • Het nieuws bekijken
 • E-mails versturen
 • Etc.

Wat de welpen ook doen op internet, het belangrijkste is dat ze hun gezond verstand gebruiken en niet zomaar alles geloven wat ze zien, of zonder nadenken dingen online plaatsen. Je weet immers nooit echt 100% zeker wie dit allemaal kan zien.

Opdracht 2: Zie je iets raars op internet?

Duur: 10 minuten

Filmpje ‘Zie je iets raars op internet?’ Duur: 1.52 minuten.

Laat de welpen dit animatiefilmpje bekijken en beoordelen.

Het internet is erg leuk en handig, maar afen toe kunnen de welpen er ook iets raars tegenkomen. Het animatiefilmpje laat hier een voorbeeld van zien. Terwijl er een spel wordt gespeeld komt er een aantrekkelijke pop-upaanbieding tevoorschijn op het scherm. Bespreek het animatiefilmpje samen met de welpen, bijvoorbeeld aan de hand van de volgende vragen:

 • Weten de welpen dat we dit pop-ups noemen?
 • Hoe gaan welpen hiermee om: klikken ze het weg, of juist aan?
 • Hoe klik je een pop-up scherm weg? *
 • Waarom zouden er pop-ups verschijnen op de website?
 • Wat willen bedrijven als je op de website terecht bent gekomen?
 • Weten de welpen of je pop-ups uit kunt zetten?

*Let op: in steeds meer van deze pop-upschermen wordt het wegklikkruisje niet meer rechts bovenin geplaatst. Dit kruisje is vervangen door een zeer klein informatielogo waarmee je juist op de website van de aanbieder komt. Weten de welpen dit?

Tip: Kijk ook eens op de website clicksafe, boordevol tips over internet en hoe je internet kan gebruiken.

Opdracht 3: Is er verschil?

Duur: 15 minuten

Zoek in Google zie je twee (op het eerste gezicht dezelfde) websites van Hennis en Maurits (H&M). Toch is er een verschil. Vraag aan de welpen om het verschil te benoemen. Bespreek deze verschillen samen in de groep. Gebruik hiervoor de PPT. De eerste link is een advertentie. Dat is te zien aan de gele letters ‘AD’ net onder de website. Als je als bedrijf snel gevonden wilt worden in Google kun je kiezen voor een advertentiepositie. Het bedrijf betaalt dan aan Google om bovenaan te staan wanneer er op een bepaald zoekwoord gezocht wordt. Google in de groep op een zoekwoord en bekijk met de welpen wat er allemaal gevonden wordt:

 • Hoeveel websites heeft Google gevonden op dit zoekwoord?
 • Staan er advertenties tussen?
 • Komen er websites van een of meerdere bedrijven boven, of juist een website vanbijvoorbeeld een krant of van Wikipedia?
 • Naar welke websites verwijzen de (eventuele) afbeeldingen?

Er kunnen dingen online staan die niet kloppen of niet waar zijn. Het is daarom verstandig als de welpen de gevonden informatie vergelijken met informatie op andere websites, of met andere informatiebronnen zoals boeken.

Tip: Het is belangrijk dat welpen leren om slim en goed te zoeken op internet. Hiervoor kun je bijvoorbeeld het boek van Maarten Sprenger gebruiken: ‘Slim zoeken op internet’, Of lees de brochure Slimmer zoeken.

Benodigd materiaal

Computer met internet

Aanvullende informatie

Lees 3400 keer Laatst aangepast op zondag, 19 maart 2023 15:32
Log in om reacties te plaatsen