zondag, 08 april 2018 12:09

Slaap in je eigen hoogslaper

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Tijdens deze activiteit maken de explorers hun eigen slaapvoorziening om veilig in een bos te overnachten.

Beschrijving van de activiteit

Als je in het wild gaat slapen, is het belangrijk om je bed wat van de grond af te bouwen. Zo heb je minder last van vochtige grond onder je, of insecten die 's nachts over je heen kruipen. Het is daarom goed om te weten hoe je een hoogslaper kunt bouwen van enkel touwen en stevige takken uit de omgeving

Variant 1: Het éénpersoonsbed

Bij deze variant maak je een soort 1 persoons bed / stretcher van (dikke) takken. Voor een uitgebreide omschrijving inclusief foto's, zie deze website: woodcraft survival

Mocht je genoeg tijd hebben en ook echt in deze hooslaper willen overnachten, dan is het verstandig om ook een zeil over je bed te spannen. Zo lig je lekker droog.

Variant 2: Slaapplateau tussen bomen

De afdeling gaat in een bos tussen vier bomen een slaapplateau bouwen om er de nacht op door te brengen. Heel geschikt voor een weekendkamp, waarbij aandacht wordt geschonken aan pionieren.

Doordat je op hoogte werkt, is het een veel grotere uitdaging als bij de scouts. Tevens is het heel belangrijk dat alle knopen goed en stevig zijn gemaakt. Je wilt niet dat halverwege de nacht een knoop verzakt en daardoor de halve afdeling met slaapzak en al uit de boomhut valt.

Dit is geen bouwwerk die je zo even in elkaar zet. Je moet eerst een goede locatie zoeken, waar de bomen niet al te ver uit elkaar staan en waartussen je het platform kunt maken. Dan moet je een gedetailleerde tekening maken: hoe komt het eruit te zien, hoever staan de bomen uit elkaar en hoe lang moeten dus je palen zijn. Hoeveel palen heb je in totaal nodig? Denk ook aan een reling, zodat je 's nachts niet van het platform af kunt rollen.

Daarna moet je al het benodigde materiaal bij elkaar zoeken. Hout, touw, ladder, veiligheidsmaterialen enzovoorts.

Benodigd materiaal

Variant 1: Het éénpersoonsbed

 • Touwen
 • Grote hamer
 • Bijl (+zaag)
 • Haringen
 • Zeiltjes
 • Eventueel oude pionierpalen als er geen geschikte takken te vinden zijn

Variant 2: Slaapplateau tussen bomen

 • Pionierpalen
 • Touw
 • Klim tuigje
 • Ladder

Tips

 • Laat je ontwerp door iemand anders kritisch bekijken. Misschien is er wel iemand die in de bouw werkt of iemand wiens vader architect is, die je kan adviseren.
 • Je werkt op hoogte, dat brengt wel wat veiligheidsrisico's met zich mee. Ook met pionieren zijn er wat aspecten die met veiligheid te maken hebben. Lees de twee veiligheidsbladen op de site van Scouting Nederland eens door:
 • Dit is een leuke uitdaging bij een kamp met een primitief tintje zoals een Robinson Thema
Lees 2515 keer Laatst aangepast op vrijdag, 09 augustus 2019 16:17
Log in om reacties te plaatsen