maandag, 31 augustus 2015 02:00

Met Shanti op ontdekkingsreis door de jungle

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Tijdens deze opkomst leren de welpen de verschillende activiteitengebieden van de jungle kennen. Dit allemaal aan de hand van routetechnieken. Hierbij komen ze langs alle plekken die er in de jungle zijn. Bij elke plek doen de welpen een kleine opdracht die past in het activiteitengebied.

Beschrijving van de activiteit

Shanti staat (eventueel met Mowgli) de welpen op te wachten. Na de opening vraagt Akela (of een andere leiding) waarom Shanti er is. Shanti vertelt dat er in de jungle veel te beleven is en dat ze graag de welpen wil uitnodigen om de jungle te ontdekken. Shanti geeft elk nest een tocht en zorgt ervoor dat alle groepjes op tijd vertrekken.

De tocht begint en eindigt bij het clubhuis en is uitgezet aan de hand van simpele routetechnieken, die onder andere staan beschreven in de progressiematrix van Scouting Nederland. De tocht is zo geschreven dat de welpen vertrekken en eindigen bij het Wolvenhol. Eventueel kun je er voor kiezen om de groep in tweeën te delen en de ene helft de opdracht bij het Wolvenhol eerst te laten doen en daarna pas te laten lopen en de andere helft eerst te laten lopen en daarna de opdracht van het Wolvenhol te laten doen.

De tochttechnieken

Onderweg gebruiken we simpele tochttechnieken. Ondanks het feit dat deze technieken niet moeilijk zijn, krijgen de welpen wel een kleine uitleg per techniek om er zeker van te zijn dat iedereen de techniek goed begrijpt. We beginnen met de onthoudroute zodat het makkelijker is om de tocht te onthouden.

 • Fluister route: bij deze route krijgt iedereen een klein stukje van de route in haar oor gefluisterd, of krijgt deze te lezen. Persoon 1 krijgt het eerste kruispunt te horen, persoon 2 het 2e kruispunt, persoon 3 het 3e kruispunt enzovoorts. Het is de bedoeling dat je goed onthoudt wat er gezegd is en in welke volgorde je aan de beurt bent.
 • Kruispuntroute: bij de kruispuntroute zijn alle aparte kruispunten weergegeven in de vorm van een kruispunt van bovenaf gezien. In het kruispunt is een pijl getekend. De pijl begint altijd aan de onderkant van de tekening. Deze onderkant van de tekening is de weg/richting waar de hikers vandaan komen. Het verloop van de pijl geeft aan hoe er over deze kruising moet worden gelopen. 
 • Ogenroute: bij de ogenroute zeggen de ogen in getekende gezichtjes welke kant je op moet. Is in het gezichtje het linkeroog ingekleurd dan moet je linksaf en als het rechteroog is ingekleurd rechtsaf. Beide ogen gekleurd betekend rechtdoor.
 • Quizroute: het kruispunt is uitgetekend en elke weg heeft een eigen letter gekregen. Als er drie mogelijke wegen zijn dan zijn de letters bijvoorbeeld A, B en C. Bij dat kruispunt staat een quizvraag. Op die vraag zijn drie multiplechoice antwoorden gegeven, nl. de antwoorden A, B en C. Afhankelijk van welk antwoord het goede is ga je een weg in.
 • Bolletje - pijltje: bolletje - pijltje lijkt op kruispuntroute alleen is er hier om de pijl geen kruispunt getekend. Je ziet dus alleen het bolletje waar je vandaan komt en hoe je moet lopen. 
 • Knopentocht: elke groepje krijgt een touwtje mee met daarin een rij knopen. Een bepaalde kant van het touw is gemarkeerd als het begin van de route, vaak is dit een lus. Bij een knoop ga je rechtdoor, twee knopen (dicht bij elkaar) ga je rechtsaf, drie knopen (dicht bij elkaar) ga je links af. En zo werk je het touwtje af.
 • Kralentocht: elke groepje krijgt een touwtje mee met daaraan een aantal kleuren kralen. Een bepaalde kant van het touw is gemarkeerd als het begin van de route. Elke soort kleur kraal staat voor een bepaalde richting. Zo is er dus een knoop voor rechts, links en een voor rechtdoor. Rood: rechtdoor, blauw: rechtsaf, geel: linksaf, wit: begin route, zwart: einde route.
 • Fotoroute: bij een fotoroute krijg je een stapeltje foto's of kopietjes mee. Er zijn verschillende manieren om met foto's de route aan te geven. Je kunt van elk kruispunt een foto krijgen van de weg waar je naartoe moet gaan, maar het kan ook omgekeerd: dat je een foto krijgt van de weg waar je uitkomt, genomen vanaf de weg waar je heen moet. Bij een iets moeilijkere versie krijg je foto's van kenmerkende voorwerpen langs de route. Mogelijke voorwerpen zijn o.a.: een speciale boom, een huis, een plant, een paaltje, enzovoorts.

De opdrachten

Onderweg komen de welpen langs bekende plekken uit de jungle en ze doen op die plekken een opdracht wat met die plek te maken heeft.

De Raadsrots (Identiteit)
Als dieren problemen hebben, of wijze raad willen hebben, gaan ze langs bij de Raadsrots. De Raadsrots is te vinden in het bos, naast de rivier. Bij deze rots worden alle dierenproblemen opgelost. Ook kun je hier meekijken met de raad van de wolven. Bij de raad van de wolven wordt besloten wat er in de horde gebeurt. Meestal gebeurt dit door te stemmen. Als meer dan de helft van de wolven het ergens mee eens is, dan gaat het op die manier. Akela is de leider van de horde, en neemt altijd plaats op de Raadsrots. De andere wolven zoeken een plekje rond de rots. Alles word genoteerd in het junglealfabet.

Opdracht: Vertaal de boodschap van Akela (junglealfabet).

De Khaali Jagah vlakte (Sport & Spel)
Zin in een potje ravotten? Wil je eens lekker een spel doen met andere dieren? Dan moet je op de open vlakte zijn! Er zijn altijd wel welpen te vinden die samen met jou willen spelen. Voor Mowgli ligt het sportveld meteen naast het Wolvenhol, maar Shanti moet helaas een heel stuk verder lopen. Het veld heeft aan de ene kant bossen en aan de andere kant vind je een stuk water waar je lekker in kunt zwemmen!

Opdracht: doe de levende knoop.

De Talaab poel (Buitenleven)
Houd je ervan om lekker in de natuur bezig te zijn? Ga dan in de poel op zoek naar alle diertjes die daar leven! Er zitten grote en kleine diertjes. Rondom de poel kun je vele soorten plantjes vinden. Over sommige plantjes zijn er zelfs verhalen dat ze levens kunnen redden, waar andere plantjes juist gewoon heel lekker zijn! Je kunt dagenlang op ontdekkingstocht en in de natuur overnachten zonder je te vervelen. Kortom: er is van alles te vinden!

Opdracht: bomenmemory: hoe heet welke boom?

De Nishaani plaats (Uitdagende Scoutingtechnieken)
Als je van spanning houdt, zoek je naar de kampvuurplaats. Hier kun je zelf oefenen met het maken van een vuurtje. Wil je een spannende speurtocht doen, dan zijn de bossen en de rivieren hier omheen helemaal jouw plekje! Wil je lekker luieren, knoop dan je eigen hangmat. Je vindt hier alle spullen die je nodig hebt voor een gezellige avond, of een spannende tocht. Ook is het altijd veilig om vuur te maken, want de rivier stroomt vlak langs de kampvuurplaats. De rivier kun je ook gebruiken om lekker te kanoën, te zwemmen, of om na een dag vol avonturen weer terug te varen naar het Wolvenhol.

Opdracht: voor een spannende speurtocht moet je natuurlijk wel weten welke kant je op moet. Teken de windstreken.

Haveli – het mensendorp (Samenleving)
Een hele andere wereld. In het mensendorp vind je alles wat je in de jungle niet kunt vinden. Er staan allerlei huizen, er zijn weggetjes aangelegd, de straten zijn heel goed te gebruiken voor een spelletje voetbal, trefbal of basketbal. Er zijn gezellige parkjes en er zijn vaak feestjes op het open podium. Kortom, je kunt er van alles beleven. In het mensendorp kom je ook allerlei interessante mensen tegen. Je komt bij het mensendorp door het hele oerwoud door te lopen.

Opdracht: ik voel... wat jij niet voelt.

De Guha grotten (Expressie)
Houd jij ervan om lekker te knutselen? Ben je een danser, een toneelspeler, of een zanger? Dan moet je op zoek naar de verscholen grotten! Diep achter in het bos kun je de grotten vinden, waar je van alles vindt om lekker mee aan de gang te gaan! In de grotten vind je allerlei oude schilderingen, en met de verfbakjes die er nog staan kun jij ook mooie schilderingen maken, net als Mowgli en Shanti dat vaak doen. En als je diep genoeg de grotten inloopt, kun je het podium zien waarop je jouw kunsten kunt laten zien. Er zijn altijd wel andere welpen te vinden die graag willen zien wat jij kunt!

Opdracht: maak een yell voor je eigen nest.

De Emaarate ruïne (Internationaal)
Als je op de Raadsrots staat, zie je de mooie ruïne al liggen. Er gaan allerlei verhalen rond over deze plek. Is het een kasteel geweest? Of een oude tempel misschien? Of toch een fort? Niemand die het zeker weet. Je kunt erheen met de boot via de rivier, maar je kunt ook lopen via het bos. In de ruïne kun je allerlei dingen vinden die reizigers van vroeger achtergelaten hebben. Nog steeds zijn er veel mensen die hier op bezoek komen en dingen neerleggen voor anderen. Misschien heb je zelf ook wel iets wat je in de ruïne neer kan leggen! Ben je op zoek naar een mooie schuilplaats? Die kun je ook vinden in de ruïne.

Opdracht: ieder dorp heeft herkennings plekken. Omschrijf herkenbare plekken uit je omgeving zoals de kerktoren, zwembad, molen e.d. laat de welpen raden wat je omschrijft.

Het Wolvenhol (Veilig & Gezond)
Oost west, thuis best! Alle welpen vinden het heerlijk om na een avontuur weer lekker veilig thuis te komen. Het wolvenhol is te vinden tussen de Khaali Jagah vlakte en de Raadsrots. Het Wolvenhol is de plek waar je binnen lekker kunt rusten, met je vriendjes en vriendinnetjes kunt kletsen, elkaar spannende avonturen kunt vertellen en kunt schuilen als je ergens bang voor bent. Ook kun je hier alles wat je geleerd hebt aan de andere welpen leren.

Opdracht: beantwoord de EHBO-vragen.

Er word aan het einde van de opkomst op een normale manier gesloten. Hierbij bedankt Akela Shanti voor de ontdekkingstocht.

Voorbereidingstijd

1,5 tot 3 uur, afhankelijk van de lengte van de tocht.

Benodigd materiaal

Algemeen

 • Themakleding voor Shanti (licht groene met oranje streep of zomerse bloemetjesjurk).

Per groepje

 • Een uitgewerkte tocht op papier, inclusief de uitleg van de tochttechnieken erin verwerkt.
 • Touw voor knopenroute.
 • Touw + kralen voor de kralenroute (5 kleuren).
 • Drinken + koekje.
 • Pen en papier.

Tips

 • Wanneer je deze bijeenkomst als een opendag gebruikt, zorg er dan voor dat alle routes kort zijn en steeds eindigen bij een centraal punt.
 • Begin met de onthoudroute. Deze word namelijk bij het clubhuis door Shanti verteld. Hierdoor hoeven de welpen het niet zo lang te onthouden.
 • Zorg ervoor dat de tocht gecontroleerd is. Dan verdwaal je minder snel en ben je beter op de hoogte van gevaarlijke punten.

Veiligheid

 • Draag eventueel reflecterende hesjes.
 • Mijd zo veel mogelijk drukke wegen.
 • Zorg er voor dat bij elk nest een leiding aanwezig is.
Lees 4075 keer Laatst aangepast op donderdag, 04 november 2021 17:41
Log in om reacties te plaatsen