vrijdag, 26 februari 2016 09:42

Harry Potter / Zweinstein Hogeschool

Beoordeel dit item
(2 stemmen)

Korte omschrijving

Wie, van de welpen, zou het nou niet willen om eens een keer te komen kijken op de Zweinstein Hogeschool voor toverkunsten?

Themaverhaal

Beste Welpen,

Het doet ons een genoegen u te kunnen meedelen dat u in aanmerking komt voor een aantal proeflessen aan de Zweinsteins Hogeschool voor Hekserij en Hocus-Pocus. Bijgaand treft u een lijst van reisbenodigheden en schoolregels aan. De lessen starten op ...dag ....... . 
Wij verwachten u op .... om  .... uur op perron 9¾ achter het scoutinggebouw te ..... . 
Om ... zal het vertek met de Zweinsteinexpres plaatsen vinden in de richting van de Hogeschool, die zich bevindt op een geheime locatie in de bossen van ...... .
Op .... zijn de proeflessen afgelopen en hopen wij u met een bevoegdheid leerlingtovenaar naar huis te kunnen sturen.

Wij kijken uit naar uw komst en hopen dat deze zo prettig mogelijk mag verlopen. 
 

Met vriendelijke groet,
 
 

Albertus Perkamentus

(Commandeur in de orde van Merlijn, Int. Tovergrootmeester, Heksenleider 1e Klas)

  Prof. Minerva Anderling

(assistent schoolhoofd, heks, Opperste Hotemetoot van de Wereldbond van Toverlieden)

Globale planning

Het vertrek

Het is leuk als er bij het vertrek een echt perron 9 ¾ is. De auto/fiets is dan de Zweinstein expres of misschien kan de groep zelfs met de trein naar de zomerkamp-lokatie afreizen. Ook is er een Hagrid die de kinderen staat op te wachten.
Aangekomen op het kamp worden de slaapspullen klaargelegd en de schoolregels nog even kort doorgenomen. Daarna worden de kinderen met de "sorteerhoed" verdeeld worden over de vier afdelingen (subgroepjes). Het is leuk om dit met een echte hoed te doen. Bijvoorbeeld door briefjes erin te stoppen, of eruit te toveren.
 

De toverlessen

Gedurende het kamp worden in dagdelen de volgende toverlessen aan de Zweinstein Hogeschool gegeven. De toverlessen worden afgewisseld met de gebruikelijke dingen zoals een bezoek aan het zwembad, na het volgen van 13 toverlessen zijn de leerlingen klaar met hun opleiding en hebben ze hun eerste diploma gehaald.
 

Toverles 1

De eerste les die gegeven gaat worden is een inleidende les in het tovernaar worden. Dit kan ingevuld worden met een quiz een zweeds loopspel of een opdrachtenspel waarbij de omgeving van het gebouw verkend wordt. Het tweede deel van de eerste les bestaat uit het je verkleden als tovenaar. Hierbij kan een hoed, cape en/of toverstaf gemaakt worden. Iedereen wordt vervolgens op de foto gezet, na het ontwikkelen kan deze foto later in de kampweek als kaartje naar de thuisblijvers gestuurd worden.
 

Toverles 2

Tijdens de tweede toverles wordt het afdelingssymbool gemaakt op een grote vlag. Deze wordt elders tijdens het kamp, bijvoorbeeld bij spelen gebruikt. De kinderen eten het hele kamp aan hun afdelingstafel. Het afdelingshoofd is leider van de afdeling.
 

Toverles 3

Hierbij wordt door prof. Minerva Anderling uitvoerig ingegaan op de alle aspecten van het vliegen op een bezem. De kinderen gaan in groepjes een bezem maken, die vervolgens in een spel getest wordt op vliegvaardigheid bijvoorbeeld door er een parcours mee af te leggen. Bedenk hierbij dat er een hoop verschillende uitvoeringen van de vliegende bezem zijn. Van de ouderwetse bezem tot een hypermodern en aerodynamisch geval.
 

Toverles 4

Eens per jaar gaan de leerlingen van de Zweinstein Hogeschool naar het nabijgelegen Zweinsveld. In het dorp of de stad zouden de kinderen een fotospeurtocht, een groot ruilspel kunnen doen. Ook zou je een bezoek kunnen brengen aan een plaatselijk museum, dat op de een of de andere manier een link heeft met het thema.
 

Toverles 5

Eén van de bijzondere kunsten van professor Sneep is de plantenkunde. Tijdens een speurtocht moeten de kinderen opzoek gaan naar kruiden die geschikt zijn voor in toverdrank. Het gaat er bij deze opdracht om natuurbeleving: het bekijken en determineren van planten, die de kinderen onderweg tegenkomen. Eventueel kan er een herbarium van gemaakt worden. Stop de planten hiervoor een aantal dagen in een telefoonboek, of stop ze tussen twee velletjes wc-papier en strijk ze kort en voorzichtig met een strijkijzer. Hierna kunnen ze ingeplakt worden in een schrift. Het is ook mogelijk om eetbare planten tijdens de tocht te zoeken.
 

Toverles 6

In deze les wordt door professor Sneep ingegaan op het maken van allerlei soorten toverdrank. De invulling van deze les zou kunnen bestaan uit het zelf koken op houtvuur of het doen van eenvoudige natuurkundige proefjes.
 

Toverles 7

Ook de nodige ontspanning behoort tot het programma van de Zweinstein Hogeschool, vandaar dat er ook een sportochtend op het programma staat. Tijdens deze ochtend mag het spel zwerkbal natuurlijk niet ontbreken. Voor dit vrij ingewikkelde spel heb je 3 verschillende ballen nodig:

 • De slurk, een rode bal ter grootte van een voetbal.
 • De beukers, zwarte ballen die door de lucht zweven en spelers proberen aan te vallen.
 • En de gouden snaai: een piepklein, gevleugeld balletjes zo groot als een ping-pong balletje.

Het spel wordt gespeeld in 2 partijen, waarbij de spelers van elke partij elk hun eigen taken hebben. Per partij zijn er:

 • Drie jagers, die moeten scoren door de slurk door één van de ringen (die op vijftien meter hoge palen staan) aan beide kanten van het veld te gooien. Een doelpunt levert 10 punten op.
 • Twee drijvers, die knuppels hebben om de beukers af te weren.
 • Een Wachter, die de doelpalen verdedigt.
 • En een zoeker, die heeft de moeilijkste taak: deze speler moet de Gouden Snaai zien te pakken. Als de snaai is veroverd, is de wedstrijd afgelopen en krijgt het team van de winnende zoeker honderdvijftig punten extra.

De Beukers kunnen uitgevoerd worden als een soort "trefbal-spel" of een soort "krantemeppertje" binnen Zwerkbal; ze kunnen voor de eenvoud ook weggelaten worden, het spel is al ingewikkeld genoeg.
 

Toverles 8

De fabeldieren les van Hagrid. In deze les kan iets met natuuur gedaan worden, of iets creatiefs: een gek dier bedenken en het vervolgens tekenen of schilderen. Het is ook mogelijk het dier uit te beelden in een mini toneelvoorstelling. Alle dieren kunnen dan ook een plaatsje krijgen in het kampvuurprogramma tijdens de bonte-avond.
 

Toverles 9

In deze les zal de kunst van het verzinnen van juiste en effectieve toverspreuken centraal staan, verder kan aandacht besteedt worden aan het leren van allerlei goocheltrucs. De nodige voorzichtigheid is hierbij natuurlijk wel geboden, een verkeerde toverspreuk kan vreemde gevolgen hebben. Het ongedaan maken van deze ongewenste bijwerkingen kan een aanleiding vormen voor een klein maar spannend avontuur tijdens het kamp.
 

Toverles 10

Vlak bij de tovenaarsschool ligt het "verboden bos". De tiende toverles speelt zich hier af als een spannend avondspel met enge beesten en personen. Natuurlijk biedt de onzichtbaarheids mantel van Harry uitkomst.
 

Toverles 11

In toverles 11 wordt aandacht besteedt aan eenvoudige EHBO, deze les word gegeven door Poppy Plijster. Dit is bijzonder handig in het geval er een hevige bezembotsing plaatsvindt. Op een serieuze of minder serieuze manier kun je aandacht besteden aan het aanleggen van allerlei verbanden. Misschien kennen de docenten van de toverschool ook wel een speciaal verband voor een gebroken bezemsteel, wie weet?
 

Toverles 12

Deze toverles staat in het teken van een magisch doolhof met een draak. Het spel zelf is gemaakt op een groot speelbord. Alle afdelingen hebben een eigen pionnetje voor op het speelbord, dat in eerste instantie op 1 van de 4 startpunten staat. Na het volbrengen van een opdracht (het spelen van een kort spelletje of het oplossen van een puzzel, enz.), mogen de groepjes met een dobbelsteen gooien. Het aantal ogen, dat ze gooien bepaald hoeveel vakjes ze de pion in het doolhof mogen bewegen. Er woont ook een draak in het doolhof, iedere keer dat er 1 of 6 gegooid wordt, gooit de leiding voor de draak. Staat de draak op hetzelfde vakje als 1 van de pionnetjes van de groepjes, dan moet dit groepje opnieuw bij hun startpunt beginnen. Je kunt het doolhof nog uitbreiden met magische deuren. Om deze te openen moet het groepje dat er het eerst langs wil de toverspreuk om de deur te openen verdienen. Dit kan gebeuren door dubbel 6 te gooien of door een extra opdracht te vervullen. De afdeling die als eerste uit het doolhof is, heeft gewonnen.
 

Toverles 13

Aan het einde van de week is het dan eindelijk zover. De kinderen zijn klaar om het tovenaars examen af te leggen. Na afloop van het examen verdienen ze dan een echt diploma.

 

Namen van de leiding

 • Harry
 • Minerva Anderling
 • Albertus Perkamentus
 • Professor Sneep
 • Hagrid
 • enz.

 

Tot slot

Voor degene die de boeken kennen zijn er vast nog wel veel meer ideeën uit te halen! Op veel Harry Potter websites is genoeg te vinden. Er is ook een Harry Potter woordenboek, dit is uitermate geschikt om allerlei termen uit over te nemen.

Gekoppelde activiteiten

Lees 3942 keer Laatst aangepast op vrijdag, 25 oktober 2019 09:47
Gepubliceerd in Kampthema's, 7-11 welpen, week
Log in om reacties te plaatsen