zondag, 21 februari 2016 10:48

Complimentendag: De dag van Mor!

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Op 1 maart is het Nationale Complimentendag. Iedereen heeft behoefte aan een complimentje. Wanneer we een complimentje krijgen voelen we ons gewaardeerd. Welpen (en leiding) vinden het fijn om gewaardeerd te worden. Welpen blijven ook langer bij de horde als ze zich gewaardeerd voelen. Het is bewezen dat je niet lang in een groep of op een plek (denk aan werk, vereniging, etc) blijft, waar je je niet gewaardeerd voelt.

Tijdens de Nationale Complimentendag wordt er extra stilgestaan bij persoonlijke aandacht en uitgesproken waardering voor een ander. Natuurlijk is het zo dat je op elke dag van het jaar iemand een persoonlijk compliment kan geven. Het kan echter geen kwaad als we één keer per jaar eens extra stilstaan bij het geven van een compliment. 

Beschrijving van de activiteit

Thema Intro

Mor vertelt hoe hij zijn collega's van het leidingteam waardeert. Hij neemt voor iedere leid(st)er even de tijd om hem of haar een persoonlijk compliment te geven (als je geen "Mor" hebt, kan er een brief zijn van Mor). Mor legt uit: Mor pronkt erg graag met zijn mooie veren en zijn kunstzinnigheid. Van sommige van zijn mede-junglebewoners mag hij wel wat bescheidener zijn... Maar volgens Mor mag je best trots zijn op wie je bent, zonder dat je een opschepper moet zijn. En daar kunnen anderen je bij helpen, door je complimentjes te geven. Niet alleen een trotse pauw vindt het fijn om complimentjes te krijgen, maar ieder mens en dier! In Nederland is er zelfs ieder jaar een speciale dag waarop daarbij wordt stilgestaan. De Nationale complimentendag. 

Tijdens de opkomst

Mor roept vandaag uit tot jungle complimentendag. Op een groot vel schrijft hij de voorwaarden op waaraan een compliment moet voldoen en vertelt erbij waarom dat zo is. (Zie de voorwaarden onder het kopje "Veiligheid").

Om even lekker warm te worden beginnen de welpen met een nest-tik-spel. Iedere welp probeert een welp van een ander nest te tikken. Als een welp getikt is, blijft hij staan op de plek waarop hij getikt is. Wanneer iemand van zijn eigen nest hem een complimentje geeft, is hij weer vrij en kan weer meedoen aan het spel. Na het spelletje doen de welpen andere activiteiten, dat kan bijvoorbeeld insignewerk zijn of een lekker spannend smokkelspel. Belangrijk is dat de welpen en de leiding na elke activiteit elkaar een complimentje geven.

Voor het sluiten

Voordat de sluitingceremonie begint, geeft de leiding elke welp weer een persoonlijk complimentje over de inzet van deze opkomst.

Veiligheid

  1. Zeg precies wat je goed vindt en waarom. Dus niet "omdat je zo'n goede vriend/in bent", maar leg uit wat het is dat deze persoon tot een goede vriend/in maakt. Voorbeeld: "Ik vind het geweldig dat je me altijd helpt als ik je nodig heb. Dat is voor mij echte vriendschap!"
  2. Zorg dat je het meent en overdrijf niet. Als je overdrijft, kan het lijken of je het niet meent. De ander kan dan zelfs boos of verdrietig worden.  En dat is natuurlijk niet de bedoeling.
  3. Doe het op een manier die bij jou past. Vind je het bijvoorbeeld moeilijk om het te zeggen; schrijf het dan op.
  4. Doe het op een manier die bij de ander past. Vind iemand het leuk om in de belangstelling te staan, geef het compliment dan waar anderen bij zijn. Heeft iemand daar juist een hekel aan, doe het dan onder vier ogen.
  5. Praat, schrijf of app altijd met 'ik'. Daarmee geeft je aan dat het een persoonlijk compliment van jou aan de ander is. Voorbeeld: "Ik vind het heel bijzonder hoe jij ..."

Tips

  • Meer over de Nationale Complimentendag vind je op www.nationalecomplimentendag.nl
  • Werk je niet met nesten, of zin in iets anders? Speel dan een andere vorm van complimenten tikkertje
  • Geef de welpen aan het einde van de opkomst een certificaat met persoonlijke complimentjes van de gehele leiding. (Mor vindt dat je......, Akela was erg trots op je toen....., etc)
  • Vraag de welpen hoe ze het hebben ervaren, zo'n dag vol complimentjes.
  • Een andere, leuke manier om deze dag te openen, is met complimentjes vissen

Aanvullende informatie

Lees 3186 keer Laatst aangepast op zondag, 29 oktober 2023 12:00
Log in om reacties te plaatsen