dinsdag, 20 oktober 2015 21:56

Praten zonder woorden

Beoordeel dit item
(2 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Bevers leren dat je ook op andere manieren dan praten elkaar iets duidelijk kunt maken. Bijvoorbeeld aan een ander kind dat de taal (nog) niet kent, of met een auditieve beperking (slechthorend).

Beschrijving van de activiteit

Praten zonder woorden kan op verschillende manieren. Door bijvoorbeeld iets uit te beelden, of door datgene wat je bedoelt te tekenen. In het kader van vluchtelingen (zomer 2015): Waarschijnlijk hebben de bevers wel gehoord over de vluchtelingen, die naar Nederland komen. Misschien wonen ze in een plaats, waar (al lange tijd) vluchtelingen opgevangen worden en zitten er kinderen van vluchtelingen in hun klas of op school. Je hoeft de bevers niet uitgebreid te vertellen waarom die kinderen en hun ouders hier zijn. Het is voldoende om te vertellen dat het in hun eigen land helemaal niet fijn meer was.

Die kinderen spreken een andere taal. Ze verstaan (nog) geen of weinig Nederlands. Toch wil je met ze praten. Dat kan door uitbeelden of door tekeningen.

Uitbeelden

Je fluistert een woord, zin of activiteit in het oor van een bever. Bijv. eten, drinken, slapen, ik ben (naam van de bever), ik ben 5 jaar. De bever beeldt het uit. Help, als hij het zelf niet meteen weet. Hierbij mag hij zijn naam natuurlijk wel zeggen. Weten de andere bevers wat hij uitbeeldt?

Tekenen

Iedere bever krijgt een (groot) vel papier, dat in een aantal (4 tot 6) vakken is verdeeld. In die vakken maken de bevers tekeningen. Bijvoorbeeld over wat ze vandaag hebben gedaan of gaan doen. Of over hun huisdier: hoe hij er uit ziet, waar hij slaapt, hoe hij speelt, hoe en wat hij eet.

Benodigd materiaal

  • Vellen papier (groot)
  • Potloden
  • Verf
  • Keurpotloden

Veiligheid

Deze activiteit leent zich goed voor een (kring)gesprek over 'anders' zijn. Zorg wel dat hierbij de sociale veiligheid gewaarborgd is. Bevers kunnen zo leren dat iedereen anders is, en dat dat helemaal niet raar of eng is. Iedereen mag meedoen, want bij de bevers spelen we samen.

Tips

Het kan lastig zijn om activiteiten als 'wat heb je vandaag gedaan' uit te beelden. Je kunt daar naartoe werken door te beginnen met het uitbeelden van alledaagse voorwerpen. Begin bijvoorbeeld met het uitbeelden van een bal en bereid dat daarna uit naar het uitbeelden van 'zullen we met de bal spelen?'

Lees 3678 keer Laatst aangepast op woensdag, 05 februari 2020 18:53
Log in om reacties te plaatsen