zondag, 19 februari 2023 15:32

Windmolen pionieren

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Molens zijn er in allerlei vormen en maten en elk met een eigen functie. Toch hebben ze allemaal 1 ding gemeen: De draaien rond met behulp van wind. Explorers kunnen dat natuurlijk heel goed zelf met een stapeltje pionierpalen en oude zeilen.

Beschrijving van de activiteit

Wind-energie vangen is heel eenvoudig: Houd een blaadje in de wind en je voelt dat deze met de wind mee beweegt. Houd het blaadje in een hoek en je merkt dat deze schuin weg beweegt.

Dit principe is precies wat een windmolen doet bewegen. Elk van de wieken bestaat uit een doek dat in een hoek staat ten opzichte van de wind. Dit kunnen jullie zelf ook natuurlijk!

De basis

Bouw 2 driepoten met 3-meter palen en zet ze tegenover elkaar uit. Later zal hiertussen een 3-meter paal bevestigt worden die dient als as voor de molen. Houd er daarom rekening mee dat je deze as in het verlengde van de windrichting plaatst.

De wieken

Maak van 3-meter palen twee keer een dubbel kruis. Een dubbel kruis maak je door twee palen dezelfde kant op te leggen en daar twee palen op te leggen die hier haaks op liggen. De ruimte tussen de palen is net zoveel als de as waar het kruis omheen moet draaien.

De molen

Schuif de as in beide dubbel kruizen. Bind de kruizen aan elkaar met een tussenruimte (door deze tussenruimte te variëren pas je de hoek van de wieken aan). Zorg dat de dubbele kruizen niet precies dezelfde kant op wijzen (je krijgt dus 8 wieken). Verbind de wieken in paren met een 1-meter paal aan het uiteinde (je hebt van 8 smalle wieken, 4 brede wieken gemaakt)

De afwerking

Je hebt nu 4 wieken met elk een driehoekige vorm. Maak een oude zeil of tentdoek op maat om deze vormen op te vullen. Doordat de twee dubbele kruizen een hoek maken, maakt het doek of zeil ook een hoek ten opzichte van de windrichting.

Benodigd materiaal

  • 15x 3-meter Pionierpalen
  • 4x 1-meter Pionierpalen
  • Pioniertouw
  • (oude) Zeilen.

Veiligheid

Als je de stappen precies zo volgt als hierboven beschreven hoeft niemand in het bouwwerk van ongeveer 4 meter hoog te klimmen. Wel kunnen onderdelen draaien en als je daarbij niet oplet krijgt iemand, letterlijk, een klap van de molen.

Tips

Varieer met afstanden tussen de dubbele kruizen en de hoek die deze kruizen maken. Hiermee kun je achterhalen welk ontwerp de meeste wind vangt en daarmee het hardste draait.

Aanvullende informatie

Lees 633 keer Laatst aangepast op dinsdag, 02 mei 2023 22:17
Log in om reacties te plaatsen